Andrzej Zboroń

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 14:10, 27 wrz 2022 autorstwa Andriusza (dyskusja | edycje) (→‎Artykuły w prasie i inne publikacje (wybór))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Zboroń
dziennikarz, publicysta
brak zdjecia
Data urodzenia 20 kwietnia 1930
Data śmierci 12 czerwca 2007
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. Ściana2BR-4-20)


Andrzej Zboroń (1930-2007) – dziennikarz, publicysta, działacz studencki

Życiorys

Andrzej Zboroń urodził się 20 kwietnia 1930 roku w woj. kieleckim.

Po wojnie mieszkał w Poznaniu. Tam zadebiutował jako dziennikarz. Od 1949 roku był reporterem działu miejskiego w „Expresie Poznańskim”. Przeprowadził m.in. pierwszy wywiad z prof. Wiktorem Degą, zdobywającym wówczas światową sławę ortopedą.

W latach pięćdziesiątych przeniósł się do Szczecina, gdzie rozpoczął studia medyczne w Pomorskiej Akademii Medycznej. Działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Był pierwszym kierownikiem Klubu Inteligencji i Studentów „Kontrasty”.

W 1964 roku związał się z redakcją „Kuriera Szczecińskiego”, gdzie pracował jako publicysta ekonomiczny. Specjalizował się w problematyce budowlanej oraz w inwestycjach. Szczególnie propagował budownictwo jednorodzinne (cykl: Droga do własnego domku). Pisał m.in. o wizycie I sekretarza PZPR Edwarda Gierka w Zakładach Chemicznych w Policach. W ciągu niemal 40 lat pracy w szczecińskiej popołudniówce odbył kilkadziesiąt służbowych podróży zagranicznych, których owocem były korespondencje i reportaże. Z ramienia gazety uczestniczył w pracach jury plebiscytu Bursztynowy Pierścień (1968).

Jego życiową pasją była motoryzacja. Był obserwatorem wielu krajowych i zagranicznych imprez motoryzacyjnych, w tym legendarnego Rajdu Monte Carlo, z których relacje zamieszczał na łamach „Kuriera”. Uczestniczył jako zawodnik w rajdach dla dziennikarzy w Polsce i na Węgrzech. Był posiadaczem pierwszego w Szczecinie skutera Lambretta (1962). Później kolejno jeździł samochodem Isetta 600, z silnikiem BMW i z drzwiami z przodu (1963), Fordem Taunusem M15 Coupe (1965) i Fordem Capri (1970).

W 1991 roku przeszedł na emeryturę.

Wśród szczecińskich dziennikarzy uchodził za arbitra elegancji.

Żonaty z Barbarą Zboroń (1930-2015). Syn Jacek jest architektem, absolwentem Wydziału Urbanistyki i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Córka Małgorzata jest stomatologiem.

Zmarł 12 czerwca 2007 roku w Szczecinie. Został pochowany 15 czerwca na Cmentarzu Centralnym (kw. Ściana2BR-4-20).

Z rodzinnego archiwumW klubie „Kontrasty”Motoryzacyjne pasje Andrzeja ZboroniaArtykuły w prasie i inne publikacje (wybór)OdznaczeniaBibliografia

  • Słowem i piórem. 50 lat dziennikarstwa na Pomorzu Zachodnim (pod red. Tadeusza Białeckiego), SDRP, Szczecin 1996
  • Zdjęcia ze zbiorów Jacka ZboroniaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz