Christoph Dithmar: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "__NOTOC__ {{Osoba infobox |osoba=Christoph Dithmar |grafika_osoba= |grafika_opis= |funkcja=pastor |urodziny_data=3 stycznia 1601 |urodziny_miejsce=Szczecin |smie...")
 
Linia 17: Linia 17:
 
|lokalizacja_grobu=
 
|lokalizacja_grobu=
  
}}'''Christoph Dithmar'''  '''(1601-1701)''' - w [[Kościół św. Piotra i św. Pawła|Kosciele św. Piotra i św. Pawła]] w Szczecinie.
+
}}'''Christoph Dithmar'''  '''(1601-1701)''' - pastor w [[Kościół św. Piotra i św. Pawła|Kosciele św. Piotra i św. Pawła]] w Szczecinie.
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
Christoph Dithmar urodził się w Szczecinie w rodzinie Thomasa Dithmara, wieloletniego kantora miejscowej [[Ratsschule]] o jego żony Finken, która pochodziła z Wittenbergii.
+
Christoph Dithmar urodził się w Szczecinie w rodzinie Thomasa Dithmara, wieloletniego kantora miejscowej [[Ratsschule]] o jego żony Anny z domu Finken, która pochodziła z Wittenbergii.
 +
Po zakończeniu nauki w rodzinnym mieście udał się w [[1614]] roku w podróż edukacyjną, która zajęła mu 6 lat. W tym czasie przebywał w Hamburgu, Speier, Jenie, Erfurcie, Marburgu, Bazylei i Lejdzie.
 +
 
 +
Po śmierci swej matki i siostry powrócił do Szczecina gdzie objął posadę preceptora dzieci generalnego superintendenta [[David Reutziusa|DavidaReutziusa]]. Po czterech latach prace zakończył na rzecz nauki na uniwersytecie w Königsberu. Nie zabawił tam jednak długo ze względu na szerzącą się zarazę. Powrócił w ojczyste strony i podjął ponownie obowiązki u swego protektora Reutziusa.
 +
Po kolejnych trzech latach pojawiła się możliwość objęcia stanowiska w  [[Kościół św. Piotra i św. Pawła|Kosciele św. Piotra i św. Pawła]] po zmarłym Philippie Cradelu (1625). W [[1626]] roku przyjął urząd i sprawował go przez osiem lat, do swojej śmierci.
 +
 
 +
Zmarł [[7 listopada]] [[1634]] roku.
 +
 
 +
Ch. Dithmar był dwukrotnie żonaty. jego pierwszą małżonką była Dorothea Reutz, wdowa po Philippie Cradelu. Ślub odbył się w [[1626]] roku. Dorotha, podobnie jak jej pierwszy mąż, zmarła na skutek zarazy.
 +
Druga żona Dorothea Hoffmann również była wdową. Ślub wzięli w roku [[1632]]. Jej pierwszy mąż Christoph Giesel był kapelmistrzem i nadwornym muzykiem.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
*  
+
* Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 445, 483.
  
  

Wersja z 17:08, 3 kwi 2020

Christoph Dithmar
pastor
Data urodzenia 3 stycznia 1601
Miejsce urodzenia Szczecin
Data śmierci 7 listopada 1634
Miejsce śmierci Szczecin
Narodowość niemiecka

Christoph Dithmar (1601-1701) - pastor w Kosciele św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie.

Życiorys

Christoph Dithmar urodził się w Szczecinie w rodzinie Thomasa Dithmara, wieloletniego kantora miejscowej Ratsschule o jego żony Anny z domu Finken, która pochodziła z Wittenbergii. Po zakończeniu nauki w rodzinnym mieście udał się w 1614 roku w podróż edukacyjną, która zajęła mu 6 lat. W tym czasie przebywał w Hamburgu, Speier, Jenie, Erfurcie, Marburgu, Bazylei i Lejdzie.

Po śmierci swej matki i siostry powrócił do Szczecina gdzie objął posadę preceptora dzieci generalnego superintendenta DavidaReutziusa. Po czterech latach prace zakończył na rzecz nauki na uniwersytecie w Königsberu. Nie zabawił tam jednak długo ze względu na szerzącą się zarazę. Powrócił w ojczyste strony i podjął ponownie obowiązki u swego protektora Reutziusa. Po kolejnych trzech latach pojawiła się możliwość objęcia stanowiska w Kosciele św. Piotra i św. Pawła po zmarłym Philippie Cradelu (1625). W 1626 roku przyjął urząd i sprawował go przez osiem lat, do swojej śmierci.

Zmarł 7 listopada 1634 roku.

Ch. Dithmar był dwukrotnie żonaty. jego pierwszą małżonką była Dorothea Reutz, wdowa po Philippie Cradelu. Ślub odbył się w 1626 roku. Dorotha, podobnie jak jej pierwszy mąż, zmarła na skutek zarazy. Druga żona Dorothea Hoffmann również była wdową. Ślub wzięli w roku 1632. Jej pierwszy mąż Christoph Giesel był kapelmistrzem i nadwornym muzykiem.

Bibliografia

  • Moderow, Hans. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 1. Stettin: Niekammer, 1903, s. 445, 483.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko