Krystyna Pilarska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 5: Linia 5:
 
|grafika_osoba=
 
|grafika_osoba=
 
|grafika_opis=
 
|grafika_opis=
|funkcja=
+
|funkcja=lekarz, endokrynolog
 
|urodziny_data=[[27 sierpnia]] [[1937]]
 
|urodziny_data=[[27 sierpnia]] [[1937]]
 
|urodziny_miejsce=Wilno
 
|urodziny_miejsce=Wilno
|smierc_data=
+
|smierc_data=[[6 grudnia]] [[2013]]
|smierc_miejsce=
+
|smierc_miejsce=[[Szczecin]]
|miejsce_spoczynku=
+
|miejsce_spoczynku=[[Cmentarz Centralny]] w Szczecinie<br>
|lokalizacja_grobu=
+
kw. 84C, rz. 3, nr 8
 +
|lokalizacja_grobu=http://cmentarze.szczecin.pl/chapter_11975.asp?smode=1&fnazwisko=Pilarska&fimie=Krystyna&fdataurodzenia=&fdatazgonu=
 
|lata_dzialalnosci=
 
|lata_dzialalnosci=
|tytuly=
+
|tytuly=prof. zw. dr hab. n. med.
 
|narodowosc=polska
 
|narodowosc=polska
 
|pseudonim=
 
|pseudonim=
Linia 20: Linia 21:
  
  
'''Krystyna  Pilarska (ur. 1937)''', prof. zw. dr hab. n. med.
+
'''Krystyna  Pilarska (ur. 1937)''', prof. zw. dr hab. n. med., enokrynolog
  
 
==Życiorys==
 
==Życiorys==
 
   
 
   
Krystyna Pilarska urodziła się [[27 sierpnia]] [[1937]] roku w Wilnie w rodzinie [[Henryk Szymański|Henryka Szymańskiego]] i Weroniki z domu Urbanowicz. W kwietniu [[1946]] roku przybyła wraz z rodzicami do [[Szczecin]]a. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie i Wydziału Lekarskiego [[Pomorska Akademia Medyczna|Pomorskiej Akademii Medycznej]].  
+
Krystyna Pilarska urodziła się [[27 sierpnia]] [[1937]] r. w Wilnie w rodzinie [[Henryk Szymański|Henryka Szymańskiego]] i Weroniki z domu Urbanowicz. W kwietniu [[1946]] r. przybyła wraz z rodzicami do [[Szczecin]]a. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie i Wydziału Lekarskiego [[Pomorska Akademia Medyczna|Pomorskiej Akademii Medycznej]]. Asystentka w Zakładzie Fizjologii PAM, a następnie w I Klinice Chorób Wewnętrznych PAM. W następnych latach zajmowała kolejno stanowisko starszego asystenta i adiunkta w III Klinice Chorób Wewnętrznych, przemianowanej  na Klinikę Endokrynologii.
 +
 
 +
Uzyskała specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie tytuł specjalisty w dziedzinie hipertensjologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1970 r. [[11 czerwca]] [[1991]] r. Rada Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej nadała jej stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej współczesnych metod leczenia niektórych powikłań występujących w chorobie Grave’s Basedowa. Zaproponowane postępowanie zostało przyjęte, jako leczenie z wyboru przez wszystkie ośrodki w Polsce.
 +
 +
W październiku [[1997]] r. wygrała konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i z dniem [[1 listopada]] [[1998]] r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej.
 +
 
 +
Postanowieniem z dnia [[15 maja]] [[2002]] roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krystynie Pilarskiej tytuł naukowy profesora nauk medycznych. [[16 czerwca]] [[2005]] roku mianowana przez Ministra Zdrowia na stanowisko profesora zwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
  
Była asystentem w Zakładzie Fizjologii PAM, a następnie w I Klinice Chorób Wewnętrznych PAM. W następnych latach zajmowała kolejno stanowisko starszego asystenta i adiunkta w III Klinice Chorób Wewnętrznych, przemianowanej  na Klinikę Endokrynologii.
+
==Publikacje==
Uzyskała specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych a następnie tytuł specjalisty w dziedzinie hipertensjologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1970 r.
 
  W dniu 11 czerwca 1991 roku Rada Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej nadała jej stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej współczesnych metod leczenia niektórych powikłań występujących w chorobie Grave’s Basedowa. Zaproponowane postępowanie zostało przyjęte jako leczenie z wyboru przez wszystkie ośrodki w Polsce.
 
  W październiku 1997 roku wygrywa konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i z dniem 1 listopada 1998 r. uzyskuje tytuł profesora nadzwyczajnego w Pomorskiej Akademii Medycznej).
 
  Postanowieniem z dnia 15 maja 2002 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadaje tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
 
  Z dniem 16 czerwca 2005 roku mianowana przez Ministra Zdrowia na stanowisko profesora zwyczajnego w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie
 
 
   Była autorką lub współautorką 250 prac naukowych z dziedziny endokrynologii i chorób wewnętrznych w tym niektórych mających charakter pionierskich doniesień.  
 
   Była autorką lub współautorką 250 prac naukowych z dziedziny endokrynologii i chorób wewnętrznych w tym niektórych mających charakter pionierskich doniesień.  
 
       Odznaczona  Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem  50-lecia PAM, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
       Odznaczona  Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem  50-lecia PAM, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wersja z 11:36, 19 paź 2018

200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Krystyna Pilarska
lekarz, endokrynolog
Data urodzenia 27 sierpnia 1937
Miejsce urodzenia Wilno
Data śmierci 6 grudnia 2013
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie

kw. 84C, rz. 3, nr 8

Tytuły i nagrody prof. zw. dr hab. n. med.
Narodowość polskaKrystyna Pilarska (ur. 1937), prof. zw. dr hab. n. med., enokrynolog

Życiorys

Krystyna Pilarska urodziła się 27 sierpnia 1937 r. w Wilnie w rodzinie Henryka Szymańskiego i Weroniki z domu Urbanowicz. W kwietniu 1946 r. przybyła wraz z rodzicami do Szczecina. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie i Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej. Asystentka w Zakładzie Fizjologii PAM, a następnie w I Klinice Chorób Wewnętrznych PAM. W następnych latach zajmowała kolejno stanowisko starszego asystenta i adiunkta w III Klinice Chorób Wewnętrznych, przemianowanej na Klinikę Endokrynologii.

Uzyskała specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie tytuł specjalisty w dziedzinie hipertensjologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1970 r. 11 czerwca 1991 r. Rada Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej nadała jej stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej współczesnych metod leczenia niektórych powikłań występujących w chorobie Grave’s Basedowa. Zaproponowane postępowanie zostało przyjęte, jako leczenie z wyboru przez wszystkie ośrodki w Polsce.

W październiku 1997 r. wygrała konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i z dniem 1 listopada 1998 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej.

Postanowieniem z dnia 15 maja 2002 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krystynie Pilarskiej tytuł naukowy profesora nauk medycznych. 16 czerwca 2005 roku mianowana przez Ministra Zdrowia na stanowisko profesora zwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Publikacje

  Była autorką lub współautorką 250 prac naukowych z dziedziny endokrynologii i chorób wewnętrznych w tym niektórych mających charakter pionierskich doniesień. 
     Odznaczona  Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem  50-lecia PAM, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  W 2006 roku otrzymuje tytuł Członka Honorowego Towarzystwa Internistów Polskich. W 2007 roku przeszła na emeryturę. 
  Zmarła w dniu 6 grudnia 2013 r., została pochowana w dniu 13 grudnia 2013 roku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie żegnana przez Rodzinę, Przyjaciół, Kolegów, Współpracowników, Wychowanków i Jego Magnificencję Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z towarzyszeniem pocztu sztandarowego.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Zbigniew Szymański