Krystyna Pilarska

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Krystyna Pilarska
lekarz, endokrynolog
brak zdjecia
Data urodzenia 27 sierpnia 1937
Miejsce urodzenia Wilno
Data śmierci 6 grudnia 2013
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie

kw. 84C, rz. 3, nr 8

Tytuły i nagrody prof. zw. dr hab. n. med.
Narodowość polskaKrystyna Pilarska (1937-2013), prof. zw. dr hab. n. med., endokrynolog

Życiorys

Krystyna Pilarska urodziła się 27 sierpnia 1937 r. w Wilnie w rodzinie Henryka Szymańskiego i Weroniki z domu Urbanowicz. W kwietniu 1946 r. przybyła wraz z rodzicami do Szczecina. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie i Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej. Asystentka w Zakładzie Fizjologii PAM, a następnie w I Klinice Chorób Wewnętrznych PAM. W następnych latach zajmowała kolejno stanowisko starszego asystenta i adiunkta w III Klinice Chorób Wewnętrznych, przemianowanej na Klinikę Endokrynologii.

Uzyskała specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, a następnie tytuł specjalisty w dziedzinie hipertensjologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1970 r. 11 czerwca 1991 r. Rada Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej nadała jej stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy dotyczącej współczesnych metod leczenia niektórych powikłań występujących w chorobie Grave’s Basedowa. Zaproponowane postępowanie zostało przyjęte, jako leczenie z wyboru przez wszystkie ośrodki w Polsce.

W październiku 1997 r. wygrała konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i z dniem 1 listopada 1998 r. uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej.

Postanowieniem z dnia 15 maja 2002 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krystynie Pilarskiej tytuł naukowy profesora nauk medycznych. 16 czerwca 2005 roku mianowana przez Ministra Zdrowia na stanowisko profesora zwyczajnego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W 2007 r. przeszła na emeryturę. Zmarła 6 grudnia 2013 r., została pochowana 13 grudnia 2013 roku na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Publikacje

Była autorką lub współautorką 250 prac naukowych z dziedziny endokrynologii i chorób wewnętrznych, w tym niektórych mających charakter pionierskich doniesień.

Odznaczenia

Odznaczona:

  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Medalem 50-lecia PAM,
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2006 r. otrzymła tytuł Członka Honorowego Towarzystwa Internistów Polskich.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Zbigniew Szymański