Mauzoleum rodziny von Trescow (Chełm Dolny)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Wersja z dnia 12:57, 26 wrz 2013 autorstwa Anubiska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Cmentarz infobox | cmentarz_nazwa = Mauzoleum rodziny von Trescow | cmentarz_grafika = Mauzoleum rodziny von Trescow.jpg | grafika_opis = | nazwa_niemiecka = | osi...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mauzoleum rodziny von Trescow
Mauzoleum rodziny von Trescow
Adres Chełm Dolny (gm. Trzcińsko – Zdrój)
Data powstania koniec XIX w.
Data zamknięcia 1945 r.
Zobacz cmentarz na:
[ Mapa Google.]
[ Google Street View.]


Mauzoleum rodziny von Trescow w Chełmie Dolnym, wsi położonej w gminie Trzcińsko – Zdrój, w powiecie gryfińskim.

XIX-wieczna kaplica pogrzebowa usytuowana jest w centrum wsi, obok średniowiecznego kościoła. Jest to neogotycka budowla z czerwonej cegły z dwuspadowym dachem. Nad portalem ‘ułożony’ jest z cegły krzyż wpisany w koło. Kaplica znajduje się w złym stanie technicznym.

Od 1883 r. do końca II wojny światowej właścicielami Chełma Dolnego, dawniej Wartenbergu, była rodzina von Trescow.

Pierwszym właścicielem majątku był Hermann von Trescow, pruski generał kawalerii i adiutant Wilhelma I. Po zakupie wsi wybudował w niej pałac oraz rodową kaplicę pogrzebową, która stała się miejscem spoczynku kolejnych członków rodziny. Hermann został w niej pochowany w 1900 r. Majątek przejął jego krewniak (i imiennik) gen. Hermann von Trescow, a gdy ten zmarł schedę po nim przejął jego syn Jurgen, zmarły w 1945 r. Pod koniec stycznia 1945 r. wieś zajęły wojska Armii Czerwonej.

W lipcu 1944 r. w kaplicy rodowej pochowany został Henning von Trescow. Był on oficerem Wehrmachtu w stopniu generała – majora, który trzykrotnie współorganizował zamachy na Zycie Adolfa Hitlera. Po ostatnim nieudanym zamachu w Wilczym Szańcu, aby uniknąć aresztowania popełnił samobójstwo, które upozorował by wyglądało na śmierć w potyczce z partyzantami. Pochowano go z honorami w rodzinnej kaplicy. Jednakże po śledztwie w sprawie zamachu jego ciało ekshumowano i spalono w krematorium obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

Kaplica grobowa wraz z sąsiadującym kościołem, dawnym cmentarzem przykościelnym. ogrodzeniem oraz pomnikiem z I w.ś. są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków pod numerem A-241 jako ‘zespół cmentarny’

Bibliografia

  • Baczyńska – Padjasek M., Cieśla S. Historia i pamięć. Cmentarze powiatu gryfińskiego. Gryfino 2012.IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf