Nagroda Literacka Gryfia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Nagroda_Literacka_Gryfia.jpg|thumb|[[Nagroda Literacka Gryfia]] 2012]]{{Plama}}
+
[[Plik:Nagroda_Literacka_Gryfia.jpg|thumb|[[Nagroda Literacka Gryfia]] 2012]]
'''Nagroda Literacka Gryfia''' – Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki organizowana przez [[Kurier Szczeciński]]. Pierwsza edycja odbyła się [[19 maja]] [[2012]] r. Nagroda przyznawana jest autorce, która napisała najlepszą książkę literacką albo książkę humanistyczną o wartościach literackich w roku poprzedzającym daną edycję nagrody. To – według organizatorów - jedyna w Polsce nagroda literacka sprofilowana w ten sposób. W jury Gryfii zasiadają: [[Inga Iwasiów]], Beata Kozak, Justyna Sobolewska, [[Artur Daniel Liskowacki]] oraz Krzysztof Uniłowski. Sekretarzem Gryfii jest [[Alan Sasinowski]].
+
 
Finalistkami pierwszej edycji w [[2012]] r. były: Natalia Bobrowska, Krystyna Czerni, Brygida Helbig, Marta Podgórnik, Małgorzata Szejnert, Magdalena Tulli, Joanna Krakowska oraz Ewa Winnicka. Zwyciężyła Magdalena Tulli - laureatce przyznano Gryfię za powieść „Włoskie szpilki” opublikowaną w wydawnictwie Nisza.<br />
+
'''Nagroda Literacka Gryfia''' – Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki organizowana przez dziennik Kurier Szczeciński. Pierwsza edycja odbyła się [[19 maja]] [[2012]] r. Nagroda przyznawana jest autorce, która napisała najlepszą książkę literacką albo książkę humanistyczną o wartościach literackich w roku poprzedzającym daną edycję nagrody. To jedyna w Polsce nagroda literacka sprofilowana w ten sposób. W jury Gryfii w roku 2019 zasiadali: Joanna Laprus - Mikulska, Berenika Lemańczyk, prof. Robert Cieślak, Konrad Wojtyła i Alan Sasinowski. Sekretarzem nagrody jest Alan Sasinowski.  
Pierwszej edycji Gryfii towarzyszył [[Festiwal Literatury Kobiet]] przygotowany przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa [[Uniwersytet Szczeciński|Uniwersytetu Szczecińskiego]] oraz Targi Książki.  
+
Laureatkami nagrody są: Magdalena Tulli za "Włoskie szpilki", Zyta Oryszyn za "Ocalenie Atlantydy", Małgorzata Rejmer za "Bukareszt. Kurz i krew", Ewa Winnicka za "Angoli", Anna Janko za "Małą zagładę", Katarzyna Boni za "Ganbare! Warsztaty umierania", Martyna Bunda za "Nieczułość", Ula Ryciak za "Nelę i Artura. Koncert intymny Rubinsteinów".
Organizatorem Nagrody Literackiej Gryfia jest [[Kurier Szczeciński]]. Partnerzy strategiczni: [[Urząd Miasta]] Szczecin, [[Uniwersytet Szczeciński]] oraz [[Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego]].
+
W latach 2012 - 2019 Gryfii towarzyszył plener literacki zorganizowany przez Szczecińską Agencję Artystyczną.
==Źródło==
+
 
* Materiały organizatora Nagrody Literackiej Gryfia
+
 
 
==Linki zewnętrzne==
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://www.24kurier.pl/Akcje-Kuriera/Gryfia-2012 Gryfia w Kurierze Szczecińskim]
 
* [http://www.24kurier.pl/Akcje-Kuriera/Gryfia-2012 Gryfia w Kurierze Szczecińskim]
{{Autor|[[User:End|Kinga Konieczny]]}}
+
{{Autor|[[User:Berenika Lemańczyk|Berenika Lemańczyk]]}}
[[Kategoria:Etap II 09 Marka Szczecina]]
+
[[Kategoria:Pomeranica]]
[[Kategoria:Nagrody i wyróżnienia]]
+
[[Kategoria:Szczecin]]

Wersja z 16:42, 14 sty 2020

Nagroda Literacka Gryfia – Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki organizowana przez dziennik Kurier Szczeciński. Pierwsza edycja odbyła się 19 maja 2012 r. Nagroda przyznawana jest autorce, która napisała najlepszą książkę literacką albo książkę humanistyczną o wartościach literackich w roku poprzedzającym daną edycję nagrody. To jedyna w Polsce nagroda literacka sprofilowana w ten sposób. W jury Gryfii w roku 2019 zasiadali: Joanna Laprus - Mikulska, Berenika Lemańczyk, prof. Robert Cieślak, Konrad Wojtyła i Alan Sasinowski. Sekretarzem nagrody jest Alan Sasinowski. Laureatkami nagrody są: Magdalena Tulli za "Włoskie szpilki", Zyta Oryszyn za "Ocalenie Atlantydy", Małgorzata Rejmer za "Bukareszt. Kurz i krew", Ewa Winnicka za "Angoli", Anna Janko za "Małą zagładę", Katarzyna Boni za "Ganbare! Warsztaty umierania", Martyna Bunda za "Nieczułość", Ula Ryciak za "Nelę i Artura. Koncert intymny Rubinsteinów". W latach 2012 - 2019 Gryfii towarzyszył plener literacki zorganizowany przez Szczecińską Agencję Artystyczną.


Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Berenika Lemańczyk