Obszar Nowego Rynku (Górne Miasto): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "'''Obszar Nowego Rynku''' (łac. forum novum, 1306, 1312) jak wynika to z załączonego rysunku, był bardziej rozległy od obszaru Starego Rynku. Rozciągał się od ko...")
 
Linia 1: Linia 1:
'''Obszar Nowego Rynku''' (łac. forum novum, 1306, 1312) jak wynika to z załączonego rysunku, był bardziej rozległy od obszaru Starego Rynku. Rozciągał się od kościoła św. Jakuba, który przy powiększaniu obszaru Nowego Miasta został obudowany budynkami na parcelach ulicy Mniszej 20 - 22 i Targu Węglowego 1 – 6, do linii ciągu obecnej ulicy Koński Kierat (Rossmarktstrasse) pomiędzy jej skrzyżowaniem z obecną ulicą Staromłyńską (Mühlenstrasse) i skrzyżowaniem z obecną ulicą Mariacką (Kleine Domstrasse), czyli obejmował obszar, zwany już w roku 1351 Targiem Końskim (forum equorum, 1351), o rozmiarach mniej więcej 122 x 145 metry
+
'''Obszar Nowego Rynku''' (łac. ''forum novum'') rozciągał się w kierunku północnym od kościoła [[Bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie|św. Jakuba]] do linii obecnej ulicy [[Ulica Koński Kierat|Koński Kierat]], oraz w kierunku zachodnim wzdłuż obecnej ulicy [[Ulica Grodzka|Grodzkiej]] od linii skrzyżowania z obecną ulicą [[Ulica Farna|Farną]] do skrzyżowania z obecną ulicą [[Ulica Tkacka|Tkacką]]. Położony częściowo na terenie [[Kwartał Passawski|kwartału Passawskiego]], a w większej części na terenie [[Kwartał Młyński|kwartału Młyńskiego]] zajmował obszar o rozmiarach mniej więcej 120 x 150 metry.
 +
== Historia ==
 +
 
 +
{{Przypisy}}
 +
== Bibliografia ==
 +
* ''Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung'' – von Hugo Lemcke, zweite neubearbeitete Auflage von Carl Fredrich. Leon Sauniers Buchhandlung. Stettin 1926.
 +
 
 +
{{Autor|[[User:Schulz|Jan Iwańczuk]]}}
 +
[[Kategoria:Historia]]
 +
[[Kategoria:Etap II 2013 - 02 Architektura historyczna]] <!-- proszę nie usuwać tej kategorii Admin-->

Wersja z 00:43, 17 lis 2013

Obszar Nowego Rynku (łac. forum novum) rozciągał się w kierunku północnym od kościoła św. Jakuba do linii obecnej ulicy Koński Kierat, oraz w kierunku zachodnim wzdłuż obecnej ulicy Grodzkiej od linii skrzyżowania z obecną ulicą Farną do skrzyżowania z obecną ulicą Tkacką. Położony częściowo na terenie kwartału Passawskiego, a w większej części na terenie kwartału Młyńskiego zajmował obszar o rozmiarach mniej więcej 120 x 150 metry.

Historia

Przypisy

Bibliografia

  • Die älteren Stettiner Straßennamen im Rahmen der älteren Stadtentwicklung – von Hugo Lemcke, zweite neubearbeitete Auflage von Carl Fredrich. Leon Sauniers Buchhandlung. Stettin 1926.IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk