Pałac (Gadom): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
{{WEdycji}}
 
  
 
{{Dwór infobox
 
{{Dwór infobox
Linia 5: Linia 4:
 
|dwór_grafika        = POWIAT KAMIEŃSKI - GADOM.JPG
 
|dwór_grafika        = POWIAT KAMIEŃSKI - GADOM.JPG
 
|grafika_opis        =
 
|grafika_opis        =
|lokalizacja        = <adres lub inne określenie lokalizacji>
+
|lokalizacja        = <Gadom, gmina Golczewo>
|projektant          =
+
|nazwa_niemiecka    = Wildenhagen
|data_budowy        =
+
|projektant          = nieznany
 +
|data_budowy        = 1880 r.
 
}}
 
}}
 +
 +
 +
{{koordynaty|53.832574|14.923883}}
 +
 +
==Wieś==
 +
 +
Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1332 roku. Początkowo osada należała do biskupów kamieńskich, następnie do miasta Golczewo. Od XV wieku do 1860 roku wieś była własnością lenną rodu von Rhein, spokrewnioną z rodziną von Flemming.W 1605 roku majątek był podzielony na dwie części. W 1780 roku we wsi istniały 2 folwarki, 3 zagrody chłopskie,2 owczarnie, razem 31 dymów. W 1880 roku większą część wsi  strawił duży pożar.  W 1892 roku majątek ( składający się ze scalonych dwóch folwarków)należał do kapitana Heinricha  Birnbauma. W rekach rodziny Birmbaumów majątek pozostał do 1945 roku. W 1939 roku we wsi było 309 mieszkańców.  Po II wojnie światowej dawny majątek wszedł w skład Rolniczej Spółdzielni produkcyjnej „Przełom”. Od 1994 roku majątek należy do prywatnego właściciela.
 +
 +
==Dwór==
 +
 +
W miejscowości znajduje się  eklektyczny pałac  z 1880 roku, zbudowany na bazie dawnej szachulcowej siedziby z XVIII wieku. Jest to budynek dwukondygnacyjny z wysoka wieżą, kryty dachami dwuspadowymi, z gankiem wspierającym balkon. Obecnie po remoncie, niestety bez zachowania historycznego wyposażenia. W obiekcie prowadzona jest działalność  hotelowa. W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne i zadbany park dworski z początku XIX wieku o powierzchni 6 ha z trzema stawami,  wyspą i bogatym starodrzewem złożonym min. z alei kasztanowców i grabów. Obiekt dostępny.
 +
 +
 +
 +
 +
==Bibliografia==
 +
Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie
 +
{{Autor|[[Użytkownik:Sidvicious|Maciej Burdzy]]}}
 +
 +
[[Kategoria:Pomeranica]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica - Dwory]]
 +
[[Kategoria:Gadom]]
 +
[[Kategoria:Gmina Golczewo]]
 +
[[Kategoria:Powiat kamieński]]
 +
[[Kategoria:Pomeranica FBa]]
 +
{{DEFAULTSORT:Gadom}}

Wersja z 10:52, 18 paź 2013

Pałac w Gadomiu
Pałac w Gadomiu
Nazwa niemiecka Wildenhagen
Lokalizacja <Gadom, gmina Golczewo>
Projektant nieznany
Data budowy 1880 r.


Geolokalizacja: 53.832574,14.923883


Wieś

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1332 roku. Początkowo osada należała do biskupów kamieńskich, następnie do miasta Golczewo. Od XV wieku do 1860 roku wieś była własnością lenną rodu von Rhein, spokrewnioną z rodziną von Flemming.W 1605 roku majątek był podzielony na dwie części. W 1780 roku we wsi istniały 2 folwarki, 3 zagrody chłopskie,2 owczarnie, razem 31 dymów. W 1880 roku większą część wsi strawił duży pożar. W 1892 roku majątek ( składający się ze scalonych dwóch folwarków)należał do kapitana Heinricha Birnbauma. W rekach rodziny Birmbaumów majątek pozostał do 1945 roku. W 1939 roku we wsi było 309 mieszkańców. Po II wojnie światowej dawny majątek wszedł w skład Rolniczej Spółdzielni produkcyjnej „Przełom”. Od 1994 roku majątek należy do prywatnego właściciela.

Dwór

W miejscowości znajduje się eklektyczny pałac z 1880 roku, zbudowany na bazie dawnej szachulcowej siedziby z XVIII wieku. Jest to budynek dwukondygnacyjny z wysoka wieżą, kryty dachami dwuspadowymi, z gankiem wspierającym balkon. Obecnie po remoncie, niestety bez zachowania historycznego wyposażenia. W obiekcie prowadzona jest działalność hotelowa. W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne i zadbany park dworski z początku XIX wieku o powierzchni 6 ha z trzema stawami, wyspą i bogatym starodrzewem złożonym min. z alei kasztanowców i grabów. Obiekt dostępny.Bibliografia

Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie


IES64.png
Autor opracowania: Maciej Burdzy