Władysław Daniszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Odznaczenia)
Linia 1: Linia 1:
'''Władysław Daniszewski''' pseudonim '''"Alek"''', '''"ALEK"''', '''"INNY"''', '''"KRÓRY"''', '''"ONŻE"''', '''"TAMTEN"''', '''"TEN"'''  (ur. [[1929]] w Warszawie, zm. [[9 marca]] [[2007]]) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta.
+
'''Władysław Daniszewski''' – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta.
  
Ukończył socjologię na UAM w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku jako reporter Rozgłosni Polskiego Radia w Poznaniu. W latach [[1953]]-[[1955]] był organizatorem, a następnie redaktorem naczelnym Rozgłośni PR w Opolu. W latach [[1955]]-[[1960]] był redaktorem naczelnym szczecińskiej rozgłośni [[Polskie Radio Szczecin|Polskiego Radia]], następnie pełnił funkcję kierownika wydziału kultury [[Urząd Wojewódzki|Urzędu Wojewódzkiego]], przyczyniając się między innymi do uruchomienia w szczecinie operetki. W latach 70. XX wieku był szefem [[TVP Szczecin|szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej]], zwolniony w czasie stanu wojennego, uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich szczecina. Był publicystą czasopism: Obraz, Robotnik, Robotnik Pomorza Zachodniego oraz Solidarność Radia i Telewizji.
+
Władysław Daniszewski (ur. [[1929]] w Warszawie, zm. [[9 marca]] [[2007]] w Szczecinie). Ukończył socjologię na UAM w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku jako reporter Rozgłosni Polskiego Radia w Poznaniu. W latach [[1953]]-[[1955]] był organizatorem, a następnie redaktorem naczelnym Rozgłośni PR w Opolu. W latach [[1955]]-[[1960]] był redaktorem naczelnym szczecińskiej rozgłośni [[Polskie Radio Szczecin|Polskiego Radia]], następnie pełnił funkcję kierownika wydziału kultury [[Urząd Wojewódzki|Urzędu Wojewódzkiego]], przyczyniając się między innymi do uruchomienia w szczecinie operetki. W latach 70. XX wieku był szefem [[TVP Szczecin|szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej]], zwolniony w czasie stanu wojennego, uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich szczecina. Był publicystą czasopism: Obraz, Robotnik, Robotnik Pomorza Zachodniego oraz Solidarność Radia i Telewizji. Publikował pod pseudonimami '''„Alek”''', '''„ALEK”''', '''„INNY”''', '''„KRÓRY”''', '''„ONŻE”''', '''„TAMTEN”''', '''„TEN”'''. 
  
 
== Nagrody ==
 
== Nagrody ==
Linia 15: Linia 15:
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
 +
* Prasa Polska 1988 nr 2, s. 34
 
* nekrolog w ''Gazecie Wyborczej – Szczecin'' (akr 2007-03-09, ostatnia aktualizacja 2007-03-09 20:09)
 
* nekrolog w ''Gazecie Wyborczej – Szczecin'' (akr 2007-03-09, ostatnia aktualizacja 2007-03-09 20:09)
 
* [http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/index.php?page=wysyp&sel=D&klucz=7&s=Sylwetka Władysława Daniszewskiego w Słowniku ”Niezależni dla kultury 1976-1989”]
 
* [http://www.slownik-niezaleznidlakultury.pl/index.php?page=wysyp&sel=D&klucz=7&s=Sylwetka Władysława Daniszewskiego w Słowniku ”Niezależni dla kultury 1976-1989”]

Wersja z 19:36, 9 lut 2011

Władysław Daniszewski – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta.”

Władysław Daniszewski (ur. 1929 w Warszawie, zm. 9 marca 2007 w Szczecinie). Ukończył socjologię na UAM w Poznaniu. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku jako reporter Rozgłosni Polskiego Radia w Poznaniu. W latach 1953-1955 był organizatorem, a następnie redaktorem naczelnym Rozgłośni PR w Opolu. W latach 1955-1960 był redaktorem naczelnym szczecińskiej rozgłośni Polskiego Radia, następnie pełnił funkcję kierownika wydziału kultury Urzędu Wojewódzkiego, przyczyniając się między innymi do uruchomienia w szczecinie operetki. W latach 70. XX wieku był szefem szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej, zwolniony w czasie stanu wojennego, uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich szczecina. Był publicystą czasopism: Obraz, Robotnik, Robotnik Pomorza Zachodniego oraz Solidarność Radia i Telewizji. Publikował pod pseudonimami „Alek”, „ALEK”, „INNY”, „KRÓRY”, „ONŻE”, „TAMTEN”, „TEN”.

Nagrody

  • 1960 - Nagroda m. Szczecina
  • 1976 - Wyróżnienie na VII FFM w Szczecinie; I nagroda OTV Szczecin w konkursie na krótkometrażowy film dokumentalny o tematyce morskiej (10 tys. zł) dla A. Androchowicza i W. Daniszewskiego; Nagroda specjalna (9 tys. zł) dla operatora L. Rydlińskiego za zdjęcia do filmu Jeden za trzy; Puchar Stoczni im. Adolfa Warskiego.

Odznaczenia

  • - Krzyż Kawalerski OOP
  • - Złoty Gryf Pomorski
  • - Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami
  • - Honorowa Odznaka Komitetu ds. Radia i Telewizji
  • - odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Źródła