Władysław Daniszewski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Nagrody)
(Prasa)
Linia 9: Linia 9:
  
 
== Prasa ==
 
== Prasa ==
Do pracy dziennikarskiej powrócił w 1970 roku, obejmując stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Morskiego” w Gdańsku.
+
W 1970 roku objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Morskiego” w Gdańsku. Uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich Szczecina. Był publicystą czasopism: „Obraz”, „Robotnik”, „Robotnik Pomorza Zachodniego” oraz „Solidarność Radia i Telewizji”. Publikował pod pseudonimami '''„Alek”''', '''„ALEK”''', '''„INNY”''', '''„KRÓRY”''', '''„ONŻE”''', '''„TAMTEN”''', '''„TEN”'''.
uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich szczecina. Był publicystą czasopism: Obraz, Robotnik, Robotnik Pomorza Zachodniego oraz Solidarność Radia i Telewizji. Publikował pod pseudonimami '''„Alek”''', '''„ALEK”''', '''„INNY”''', '''„KRÓRY”''', '''„ONŻE”''', '''„TAMTEN”''', '''„TEN”'''.
 
  
 
== Nagrody ==
 
== Nagrody ==

Wersja z 20:54, 9 lut 2011

Władysław Daniszewski – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta.

Władysław Daniszewski (ur. 1929 w Warszawie, zm. 9 marca 2007 w Szczecinie). Ukończył socjologię na UAM w Poznaniu. Od 1955 roku związany ze Szczecinem. W latach 1963-1970 był kierownikiem Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, przyczyniając się m.in. do uruchomienia Operetki Szczecińskiej.

Radio

Pracę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku jako reporter Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. W latach 1953-1955 był organizatorem, a następnie redaktorem naczelnym Rozgłośni PR w Opolu. Od 1955 był redaktorem naczelnym szczecińskiej Rozgłośni PR.

Telewizja

W latach 1975-1982 pracował w szczecińskim oddziale Telewizji Polskiej. Początkowo pełnił obowiązki kierownika Redakcji Publicystyki OTV Szczecin (1975-1980), a od 1980 do 1982 był redaktorem naczelnym ośrodka. Zwolniony w czasie stanu wojennego, przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Był autorem wielu programów publicystycznych, filmów dokumentalnych i reportaży.

Prasa

W 1970 roku objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Morskiego” w Gdańsku. Uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich Szczecina. Był publicystą czasopism: „Obraz”, „Robotnik”, „Robotnik Pomorza Zachodniego” oraz „Solidarność Radia i Telewizji”. Publikował pod pseudonimami „Alek”, „ALEK”, „INNY”, „KRÓRY”, „ONŻE”, „TAMTEN”, „TEN”.

Nagrody

  • 1960 - Nagroda m. Szczecina
  • 1976 - Wyróżnienie na VII FFM w Szczecinie za film Jeden za trzy (wspólnie z A. Androchowiczem);
  • 1976 - I nagroda OTV Szczecin w konkursie na krótkometrażowy film dokumentalny o tematyce morskiej - Jeden za trzy.
  • 1976 - Puchar Stoczni im. Adolfa Warskiego za film Jeden za trzy.

Odznaczenia

  • - Krzyż Kawalerski OOP
  • - Złoty Gryf Pomorski
  • - Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami
  • - Honorowa Odznaka Komitetu ds. Radia i Telewizji
  • - odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Źródła