Władysław Daniszewski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Władysław Daniszewski – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta.

Władysław Daniszewski (ur. 1929 w Warszawie, zm. 9 marca 2007 w Szczecinie). Ukończył socjologię na UAM w Poznaniu. Od 1955 roku związany ze Szczecinem. W latach 1963-1970 był kierownikiem Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie, przyczyniając się m.in. do uruchomienia Operetki Szczecińskiej.

Radio

Pracę dziennikarską rozpoczął w 1951 roku jako reporter Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. W latach 1953-1955 był organizatorem, a następnie redaktorem naczelnym Rozgłośni PR w Opolu. Od 1955 był redaktorem naczelnym szczecińskiej Rozgłośni Polskiego Radia.

Telewizja

W latach 1975-1980 pełnił obowiązki kierownika szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej, zwolniony w czasie stanu wojennego,

Prasa

Do pracy dziennikarskiej powrócił w 1970 roku, obejmując stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Tygodnika Morskiego” w Gdańsku. uczestniczył w kolportażu prasy i wydawnictw niezależnych wśród środowisk dziennikarskich szczecina. Był publicystą czasopism: Obraz, Robotnik, Robotnik Pomorza Zachodniego oraz Solidarność Radia i Telewizji. Publikował pod pseudonimami „Alek”, „ALEK”, „INNY”, „KRÓRY”, „ONŻE”, „TAMTEN”, „TEN”.

Nagrody

  • 1960 - Nagroda m. Szczecina
  • 1976 - Wyróżnienie na VII FFM w Szczecinie; I nagroda OTV Szczecin w konkursie na krótkometrażowy film dokumentalny o tematyce morskiej (10 tys. zł) dla A. Androchowicza i W. Daniszewskiego; Nagroda specjalna (9 tys. zł) dla operatora L. Rydlińskiego za zdjęcia do filmu Jeden za trzy; Puchar Stoczni im. Adolfa Warskiego.

Odznaczenia

  • - Krzyż Kawalerski OOP
  • - Złoty Gryf Pomorski
  • - Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami
  • - Honorowa Odznaka Komitetu ds. Radia i Telewizji
  • - odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Źródła