Aegidius Bohm

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aegidius Bohm
kaznodzieja, diakon
Data urodzenia 7 października 1689
Miejsce urodzenia Stargard
Data śmierci 26 października 1737
Miejsce śmierci Stargard
Miejsce spoczynku kościół Mariacki
Lata działalności 1724-1737
Narodowość niemiecka


Aegidius Bohm (Bohmius, Bohmen) (1689-1737) – kaznodzieja i diakon w kościele Mariackim w Stargardzie.

Życiorys

Aegidius Bohm urodził się 7 października 1689 roku w Stargardzie. Był synem burmistrza, także Aegidiusa i Reginy Elisabeth Bärenholtz. Swoją edukację rozpoczął u prywatnych nauczycieli, a od 1704 roku kontynuował w Kolegium Gröninga. W 1709 roku rozpoczął studia w Rostocku[1], gdzie był słuchaczem m.in. Albrechta Joachima Krakevitza. Od 1712 roku studiował w Jenie, następnie w Lipsku i Halle. Po powrocie do Stargardu był pomocnikiem archidiakona Johanna Gerdesa. Po śmierci Gerdesa został kaznodzieją i diakonem w kościele Mariackim (1724).
Aegidius Bohm interesował się historią i starożytnością. Zgromadził bogaty zbiór książek i rękopisów oraz pomorskich monet. Szczególnie ciekawiła go przyroda i występujące w niej osobliwe zjawiska, a przejawem tych zainteresowań była kolekcja kuriozów.

W 1723 roku ożenił się z Johanną Dorotheą Gardes, córką archidiakona. Urodziły im się trzy córki.

Zmarł 26 października 1737 roku w Stargardzie, pochowany 24 listopada w kościele Mariackim.

W lutym 1739 roku książki teologiczne i filozoficzne z jego biblioteki wystawione zostały na aukcji. Katalog aukcyjny wyszedł w Stargardzie spod pras Johanna Tillera.

Bibliografia

  • Werner, Daniel Gottfried. Dem Weyland Hoch-Wohl-Ehrwürdigen [...] Hernn Egidio Bohmen [...] Früh-Prediger und Diacono zu St. Marien, So [...] 1737. den 26. Octobr. [...] gestorben, Wolte Dieses Ehren- und Denckmahl auf Verlangen in deutscher Sprache aufrichten, und zu Seiner Gedächtniss-Predigt [...] den 24. Novembr. unter öffentlichen Ceremonien in der St. Marien Kirche [...] gehalten werden [...]. Stargard: Tiller, [1737].

Przypisy

  1. Rostocker Martikelportal 1419-1945 W: Universität Rostock [online]. [Przeglądany 22 sierpnia 2017].

Twórczość

Napisał kilka tekstów okolicznościowych oraz kazań. Za życia nie udało mu się wydać rękopisu dotyczącego pożaru Stargardu w 1635 roku, który napisał w setną rocznicę tego wydarzenia.

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska