Andrzej Winnicki
Andrzej Winnicki | |||
muzyk, kompozytor | |||
| |||
Data urodzenia | 26 stycznia 1956 | ||
Miejsce urodzenia | Szczecin | ||
Andrzej Winnicki (ur. 1956) – pianista jazzowy, kompozytor, współzałożyciel zespołu Breakwater
Życiorys
Andrzej Bronisław Winnicki urodził się 26 stycznia 1956 roku w Szczecinie. Jest synem Bronisława Winnickiego i Anieli z d. Kuryluk, którzy do Szczecina przyjechali ze Zbaraża. Rodzony brat matki, Karol Kuryluk, był ministrem kultury i sztuki w latach 1956-1958.
Od najmłodszych lat interesował się muzyką, szczególnie jazzem. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na akordeonie, a w wieku trzynastu lat na fortepianie. W latach 1971-1975 uczęszczał do V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Równocześnie uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie akordeonu (1976).
W 1976 roku jako lider sygnowanego własnym nazwiskiem kwintetu zadebiutował na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (2 kwietnia). W 1977 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, zostając jednym z sześciu finalistów konkursu. Ponownie na wrocławskim festiwalu wystąpił w 1978, tym razem jako lider grupy Antidotum. Dwukrotnie uczestniczył w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, gdzie szkolił się w klasie fortepianu pod kierunkiem Jana Jarczyka.
Jesienią 1978 roku wraz z saksofonistą Krzysztofem Medyną, który powrócił do Szczecina po dwuletnim pobycie w Szwecji, założył kwintet jazzowy Breakwater. Został współliderem zespołu i kompozytorem większości repertuaru. Wraz z grupą dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Szczecinie, Opolu, Lublinie i w Bydgoszczy. W marcu 1979 roku wystąpił z kwintetem na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając główną nagrodę w kategorii zespołowej. W lipcu wziął udział w koncercie „Jazz by Night” w ramach I Muzycznego Campingu w Lubaniu. W październiku z zespołem grał w Domu Kultury „Kolejarz” w Gorzowie, a także na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu (1979). Na początku lat osiemdziesiątych koncertował wraz z Breakwater w klubach jazzowych w Polsce, m.in. w słynnym warszawskim „Akwarium”, na festiwalach Pomorska Jesień Jazzowa oraz na Jazz Jamboree. W 1981 roku wystąpił na koncercie premier w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Współpracował z wieloma znanymi polskimi muzykami, m.in. jazzowym trębaczem Andrzejem Przybielskim. Jeszcze w lutym 1979 roku podpisał kontrakt na występy z Jerzym Połomskim. Akompaniując popularnemu piosenkarzowi wraz z zespołem Breakwater, wziął udział w trasach koncertowych po Czechosłowacji, NRD i Związku Radzieckim. W Szczecinie nawiązał współpracę z teatrami. Wraz z Breakwater uczestniczył w sesjach nagraniowych muzyki Jacka Mikuły do sztuki Jonasza Kofty i Stefana Friedmana Fachowcy w reż. Jerzego Gruzy w Teatrze Współczesnym (prem. 19 września 1980) oraz muzyki Jana Szyrockiego do sztuki Wojciecha Żukrowskiego Porwanie w Tiutiurlistanie w reż. Bohdana Radkowskiego w Teatrze Lalek „Pleciuga” (prem. 14 października 1981).
W grudniu 1981 roku wraz z Jerzym Połomskim, zespołem Breakwater i innymi polskimi artystami planował wspólny wyjazd na tournée po USA. Plany pokrzyżowało wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Do USA wyjechał w styczniu 1982 roku. Podczas trzymiesięcznej trasy koncertowej grał w 11 stanach.
Od 1982 roku na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych. Przez pewien czas prowadził sklep z instrumentami muzycznymi. Niemal od początku pobytu w Nowym Jorku pracował jako profesjonalny muzyk. W drugiej połowie lat 80. przez ponad dwa występował jako muzyk w kasynach gry w Atlantic City. Po powrocie do Nowego Jorku akompaniował w luksusowych hotelach Plaza i Waldorff-Astoria na Manhattanie. W 1993 roku wspólnie z również mieszkającym w USA przyjacielem, Krzysztofem Medyną, reaktywował grupę Breakwater, tym razem w polsko-amerykańskim składzie. Z zespołem tym występował w klubach „The Five Spot”, „Bar 55”, „Zanzibar”, „Club Bene”, „Down Town” i „Van Gogh’s Ear”.
W 1999 roku z zespołem pod zmienioną już nazwą Electric Breakwater nagrał debiutancką amerykańską płytę In the Bush, wydaną przez firmę fonograficzną J-Bird Records. Był jej producentem i kompozytorem większości utworów. W nagraniu płyty wzięli również udział dwaj światowej sławy muzycy – basista Mark Egan (Pat Metheny Group) i perkusista Rodney Holmes (Carlos Santana Group). Nagrań dokonano w Just In Dreams Studios South Orange w Nowym Jorku.
W 2002 roku, również z Krzysztofem Medyną, powołał do życia Kwintet Komeda Project, z którym po raz pierwszy wystąpił w klubie „Van Gogh’s Ear”, a póżniej w klubach „Trumpet Jazz Club”, „Luna Rosa Jazz Club”, i „Cornelia Street Cafe” oraz na Williamsburg Jazz Festival i 92 Y Street Festival. Grał również w placówkach polskich w Nowym Jorku, m.in. w Konsulacie Generalnym RP (23 stycznia 2003), Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark oraz w Fundacji Kościuszkowskiej. Uczestniczył także w specjalnie powołanym do życia w 1994 roku Polish Jazz Festival in the USA, cyklicznej imprezie mającej za zadanie prezentować dorobek polskich muzyków zamieszkujących w Stanach Zjednoczonych.
W sierpniu 2005 roku wystąpił z zespołem w Sculpture Park w Nowym Jorku, poprzedzając projekcję głośnego filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie wykonaniem niezapomnianej muzyki Krzysztofa Komedy.
W lutym 2007 roku wraz z Kwintetem wziął udział w promocji nowo wydanej płyty Crazy Girl, na której obok utworów Komedy zamieszczono także trzy jego własne kompozycje. W 2009 roku wydał drugą płytę kompaktową zespołu, Requiem. Płyta ta znalazła się na liście 100 najlepszych płyt jazzowych 2009 roku w rankingu nowojorskiego tygodnika „Village Voice” (była to druga, obok Dark Eyes Tomasza Stańki, z płyt nagranych przez polskich muzyków w tym roku, która znalazła się jeszcze na tej liście).
W Stanach Zjednoczonych nawiązał współpracę z wieloma znanymi amerykańskimi muzykami jazzowymi, m.in.: z trębaczem Jeremym Peltem, basistą Scottem Colley'em, perkusistą Nasheetem Waitsem oraz dwukrotnie nominowanym do nagrody Grammy 2015, puzonistą Marshallem Gilkesem.
W kwietniu 2012 roku przez dwa tygodnie grał na nowojorskiej scenie jako aktor i muzyk akompaniujacy na żywo w spektaklu Festen (The Celebration) wg Thomasa Virtenberga i Mogensa Rukova, przygotowanym przez teatr TR Warszawa Grzegorza Jarzyny. W sztuce wystąpił u boku czołowych polskich aktorów, m.in. Danuty Szaflarskiej, Danuty Stenki, Ewy Dałkowskiej, Jana Peszka, Zygmunta Malanowicza, Mariusza Benoit, Andrzeja Chyry.
Obok muzyki jazzowej grywa także muzykę poważną. Jako pianista-akompaniator, występował w słynnych nowojorskich salach koncertowych, m.in. w Carnegie Hall i w Lincoln Center.
Podczas trasy koncertowej po Polsce w 2012 roku wystąpił gościnnie z Kwintetem w programie Requiem m.in. na festiwalu Jazz w Lesie w Sulęczynie, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance oraz Teatrze Letnim w rodzinnym Szczecinie.
W 2017 roku artysta wspólnie z Krzysztofem Medyną powołał do życia nowy projekt muzyczny, którego nazwa WM pochodzi od pierwszych liter ich nazwisk. Na początku marca razem z zespołem w składzie Jeremy Pelt (tp), Marshall Gilkes (tb), Rafał Sarnecki (g), Jeff Dingler (b) i Michael Winnicki (dr), muzycy nagrali materiał na nową płytę, na którą złożyły się standardy jazzowe autorstwa Joe Zawinula i Paula Desmonda oraz kompozycje własne członków grupy. Zrealizowana w TEDESCO Recording Studio w Paramus (New Jersey) płyta From A Familiar Place została wydana przez własną wytwórnię muzyków - WM Records Inc. Płyta w sprzedaży ukazała się pod koniec listopada 2017 roku.
Andrzej Winnicki jest żonaty z Elżbietą z d. Sikorską, również absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec, ponad rok grała
w Filharmonii Szczecińskiej. Obecnie pracuje w USA jako profesjonalny muzyk. Mają dwóch synów. Michael jest perkusistą i członkiem zespołu Komeda Project. Tom jest autorem obwolut do płyt Crazy Girl i Requiem.
Podczas próby w klubie Trans w Szczecinie
Breakwater przed Festiwalem Jazz nad Odrą we Wrocławiu (marzec 1979). Od lewej stoją: Krzysztof Medyna, Roman Rączy, Bogusław Fortunka, Marek Kazana. Na pierwszym planie Andrzej Winnicki
Breakwater na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu (maj 1979). Od lewej: Andrzej Winnicki (fortepian el. Fendera), Marek Kazana (saksofon), Bogusław Fortunka (gitara basowa), Krzysztof Medyna (saksofon)
Na parkingu przy magistrali „New York State Thruway” w okolicy Finger Lakes (luty 1982). Od lewej: Janusz Pogorzelski (amerykański agent), Jerzy Połomski, Andrzej (pomocnik na trasie), Halina Prostak (polska manager), Andrzej Winnicki (fortepian), Zbigniew Kaute (gitara), Krzysztof Medyna (saksofony), Bogusław „Fuciek” Fortunka (bas elektryczny), Janusz Weiss (syntezatory) - fot. Zbigniew Nowak
Z Krzysztofem Medyną w nowojorskim klubie Zanzibar (1994)
Konsulat RP w Nowym Jorku (1999). Od lewej: Krzysztof Medyna, Holden Nagelberg, Rodney Holmes, Marta Medyna, Andrzej Winnicki. Z przodu: Tom Winnicki i Chris Medyna
Komeda Project. Od lewej: Andrzej Winnicki, Michael Winnicki, Krzysztof Medyna, Marshall Gilkes, Don Falzone
Komeda Project (26 września 2010). Od lewej: Michael Winnicki, Krzysztof Medyna, Michael Bates, Andrzej Winnicki, Jeremy Pelt
W Juracie z Krzysztofem Medyną i synem Michaelem podczas trasy koncertowej zespołu Komeda Project po północno-zachodniej Polsce (lipiec 2012) - fot. Elżbieta Winnicka
Komeda Project na festiwalu Jazz w Lesie w Sulęczynie (27 lipca). Od lewej: Michael Winnicki, Andrzej Winnicki, Don Falzone, Krzysztof Medyna, John Bailey - fot. Bogdan Tysiąc
W studiu PR w Szczecinie (30 lipca 2012). Od lewej: Andrzej Winnicki, Wacław Czech, red. Dorota Zamolska, Krzysztof Medyna
Ważniejsze kompozycje
- And We Call It Jazz
- Anubis
- Brak kwater
- Breakwater
- Close To Home
- Człowiek-pies
- Elutka
- Happy Song
- In The Bush
- Is That Your Final Answer?
- Looking Ahead
- Mad Maid
- Obłok Magellana
- On Sunday After Church (wspólnie z Krzysztofem Medyną)
- Pierwsza odpowiedź się liczy
- Prelude (aka Praeludium)
- Quick Sand
- Stop Time
- Tail Peace
- Temat z końcówką
- W niedzielę
- Wielkanocna kolęda
- Yellow Weather
Nagrania płytowe
Electric Breakwater
- 1999 In the Bush J-Bird Records B00004TLWX (wydanie 7 lutego 2000)
Komeda Project
- 2007 Crazy Girl - WM Records 837101266437
- 2009 Requiem - WM Records 884501210546
WM Project
- 2017 From A Familiar Place - WM Records WMD 0-358852-4
Nagrody i wyróżnienia
- 1979 – I nagroda (+ 15 tys. zł) dla zespołu Breakwater na XVI Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu
O Andrzeju Winnickim
- (...) Andrzej Winnicki, grający na instrumentach klawiszowych, jest zarazem głównym kompozytorem zarówno starego, jak i nowego zespołu. To właśnie między innymi jego kompozycje przyniosły grupie laur na festiwalu Jazz nad Odrą'79. Andrzej jest też znawcą współczesnych instrumentów elektronicznych i doskonale tę wiedzę stosuje grając z Breakwater. (Jazzowa Noc Świętojańska, „Przegląd Polski” z 17 czerwca 1993)
- (...) Ten hołd polskiemu pianiście i kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie jest przepięknie potraktowany przez rodaków – Andrzeja Winnickiego i Krzysztofa Medynę, którzy zebrali muzyków najwyższej klasy w składzie: basista Scott Colley, trębacz Russ Johnson i perkusista Nasheet Waits... przekonywujące, o wielkim ładunku emocjonalnym (Bill Milkowski, Requiem, „JazzTimes Magazine”)
- (...) Napisane przez Andrzeja Winnickiego aranżacje dzieł Komedy są wyrafinowane i zaangażowane, przywodząc na myśl ciepłe klimaty takich klasycznych nagrań jak „Kind of Blue” czy „Blues and the Abstract Truth”. (...) przez całą płytę „Crazy Girl” Komeda Project jest grupą o wyjątkowej muzykalności (Michael Gallant w „Keyboard Magazine”)
- (...) Ich płyta - „Requiem”- jest po prostu, niezależnie od gatunku, jednym z najlepszych albumów wydanych w ubiegłym roku. Komeda Project - pianista Andrzej Winnicki, saksofonista Krzysztof Medyna, trębacz Russ Johnson i natchniona, absolutnie będąca „strzałem w dziesiątkę”, sekcja rytmiczna z Drew Gress na basie i Rudy Royston na bębnach - zagrali koncert, który był niesamowity i pełen niuansów, tak jak cały album (recenzja koncertu w Polish-Slavic Center-Nowy Jork / lucidculture.wordpress.com)
Zobacz także
Bibliografia
- Krystian Brodacki, Historia jazzu w Polsce, PWM Edition, Kraków 2010
- Polska prasa jazzowa („Jazz”, „Jazz Forum”)
Inne źródła
- Informacje uzyskane od Andrzeja Winnickiego. Materiały i zdjęcia ze zbiorów muzyka i Krzysztofa Medyny