Bartosz Ulka

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartłomiej Dzikowski
pisarz
brak zdjecia
(fot. Sebastian Wołosz)
Data urodzenia 18 czerwca 1976
Miejsce urodzenia Szczecin
Pseudonim Bartosz UlkaBartosz Ulka – pseudonim literacki pisarza Bartłomieja Dzikowskiego (ur. 1976), autora szczecińskiej sagi Perła Europy

Życiorys

Bartosz Ulka (właściwie Bartłomiej Dzikowski) urodził się 18 czerwca 1976 roku w Szczecinie. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Szczecińskiej (1995-1999) oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego (1999-2001). Swoją karierę zawodową na początku związał z sektorem finansowym, konsultingiem oraz bankowością. Od 2015 roku jest Project Managerem w spółce specjalizującej się w systemach bezprzerwowego zasilania przemysłu oraz telekomunikacji Telzas.

Zakres jego zainteresowań jest bardzo szeroki – od genetyki i mikrobiologii poprzez nowe technologie do historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii Szczecina. Jest miłośnikiem literatury. Pisze książki i opowiadania. W 2009 roku ukazała się jego debiutancka powieść Perła Europy, która zapoczątkowała trylogię z sensacyjnym wątkiem, osadzoną w historycznych realiach Szczecina i regionu. Książki wydał pod pseudonimem Bartosz Ulka (pseudonim zaczerpnął od imienia swojej matki, Urszuli).

Autor określa sam siebie jako „Bajkopisarz dla dorosłych”. Jak twierdzi: skupia się na tym, co daje emocje, przygodę z miastem. Pisze dla mieszkańców miasta. Chciałby, żeby szczecinianie otrzymali ciekawą przygodę z książką, a także „dotknęli” historii miasta, przedstawionej w sposób zbeletryzowany.

Od 2014 roku pracuje nad nową powieścią Tajemnica sekretarza, osadzoną na przełomie wieków XIX/XX. Jak sam deklaruje, tym razem powieść powinna zostać ukazana szerszej publiczności. Chciałby poprzez interesujące ukazanie miasta w formie beletrystyki promować Szczecin na forum całej Polski, a może także innych państw.

W roku 2014 opublikował obszerne opowiadanie, zamieszczone w zbiorze Historia monetą się toczy. Opowiadanie Zaginiona moneta księcia ukazuje Szczecin z czasów panowania ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.

W 2015 roku, pierwszy raz pod własnym nazwiskiem, opublikował na łamach „Naszego Miasta” cykl opowiadań, których akcja rozgrywała się w Stettinie w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Jego partnerką życiową, i jak sam mówi „pierwotnym natchnieniem”, jest Joanna, pracująca w banku PKO BP S.A. w Szczecinie. Ma trzech synów: Tomasza, Bartosza i Szymona.

Wśród wielu zainteresowań i obowiązków zawsze stara się znaleźć chwile na kondycję fizyczną i kontakt z naturą.

Twórczość literacka

  • 2009Perła Europy, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2010Perła Europy. Upadek, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2012Perła Europy. Dziedzictwo, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź
  • 2014Zaginiona moneta księcia (opowiadanie) w zbiorze Opowiadania numizmatyczne. Historia monetą się toczy (współautorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska)
Prywatnie i podczas spotkań autorskichBibliografia

  • Marek Jaszczyński, O „Perle Europy”, co przeczytamy w trzeciej części, „wydarzenia.naszemiasto.pl” (wersja internetowa z dn. 3 kwietnia 2012)
  • Marek Jaszczyński, Kolorowy Szczecin na t-shircie. „Chcemy wykreować nową markę”, „Głos Szczeciński 24.pl” (wersja internetowa z dn. 6 kwietnia 2014)

Inne źródła

  • Zdjęcia ze zbiorów Bartosza UlkiIES64.png
Autor opracowania: Arkadiusz Bis, Andrzej Androchowicz