Britta Wuttke

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Britta Wuttke
pisarka, tłumaczka, lekarka
brak zdjecia
Data urodzenia 30 marca 1940
Miejsce urodzenia Miedzyzdroje
Narodowość niemiecka


Britta Wuttke (ur. 1940) – pisarka, tłumaczka, lekarka, animatorka kultury

Życiorys

Britta Wuttke urodziła się 30 marca 1940 roku w Międzyzdrojach (niem. Misdroy) w rodzinie niemieckiej (właściwie urodziła się w klinice w Świnoujściu, i dopiero po kilku dniach została przewieziona do Międzyzdrojów).

W lutym 1945 roku wraz z matką wyjechała do Meklemburgii, i tam zamieszkała u dalszej rodziny. Pod koniec maja 1945 roku matka podjęła decyzję o powrocie do Międzyzdrojów, które po zakończeniu II wojny światowej przyznano Polsce. W czerwcu na piechotę przez Wolgast i Lubin (niem. Lebbin) powróciły do rodzinnego domu. W Międzyzdrojach uczęszczała do szkoły podstawowej, a później do liceum ogólnokształcącego w Świnoujściu. Podjęła studia na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Po zrobieniu specjalizacji z zakresu neuropatologii wyjechała na praktykę lekarską do Szwajcarii, a potem do NRD. Po powrocie do kraju pracowała naukowo w Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Mińsku Mazowieckim. Po rezygnacji z kariery naukowej powróciła do rodzinnych Międzyzdrojów. Pracowała jako lekarz w szpitalu miejskim w Świnoujściu i w Domu Dziecka w Lubiniu.

W 1975 roku zadebiutowała jako pisarka. W Szczecińskim Konkursie Literackim jej powieść Homunculus z tryptyku została wyróżniona drugą nagrodą. Książka zawierająca elementy biograficzne, ukazywała dramatyczne losy Niemców pozostałych po II wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim. Uznany za wydarzenie literackie Homonculus był kilkukrotnie wznawiany i przyniósł autorce pochlebne recenzje oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Na podstawie powieści zrealizowano także monodram Portret z ram wyjęty, który Ewa Wawrzoń zaprezentowała w Teatrze „13 Muz” w marcu 1979 roku.

Pisała także opowiadania, które publikowano m.in. w „Szpilkach”, „Głosie Wielkopolskim” i w „Życiu Literackim”. Eseje zamieszczała w periodyku „Szczecin Pocket”. W trzecim numerze szczecińskiego kwartalnika społeczno-kulturalnego „Morze i Ziemia” miało się ukazać jej obszerne opowiadanie Opowiedział śledzik sowie..., którego akcja rozgrywała się tuż po wojnie w Międzyzdrojach i na wyspie Wolin. Ze względów politycznych do wydania tego numeru jednak nigdy nie doszło, a tzw. „szczotki” z tekstami zostały zniszczone przez cenzurę.

Współtworzyła polsko-niemiecki magazyn literacki „Wir”. Była autorką programów poetyckich i słuchowisk radiowych.

Zajmuje się tłumaczeniami z języka niemieckiego, głównie tekstów medycznych dla Głównej Biblioteki Lekarskiej. Była także tłumaczką i konsultantką językową filmu dokumentalnego Tajemnica skarbca kamieńskiego (1974).

Również maluje. Swoje prace wystawiała m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W połowie lat siedemdziesiątych była propagatorką otwarcia w Międzyzdrojach Izby Pamięci kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, autora opery Legenda Bałtyku, znanej także jako Wineta (mityczny gród kojarzony z Wolinem).

Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku i po spaleniu się rodzinnego domu, willi „Concordia” w Międzyzdrojach w lutym następnego roku, podjęła decyzję o emigracji. Obecnie mieszka w berlińskiej dzielnicy Renickendorf. Od ponad 30 lat zajmuje się akupunkturą, m.in. prowadzi wykłady organizowane przez Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Akupunktury.

Od 2010 roku jest Honorową Obywatelką Międzyzdrojów.

Radio

Tytuł słuchowiska Autor Reżyseria Adaptacja radiowa Wykonawcy Data pierwszej emisji
Opowiadanie wigilijne Przemysław Biesalski (przekład Britta Wuttke) Agata Bednarz Tadeusz Zapaśnik 21 grudnia 1977
Na klifowym brzegu wiersze różnych poetów, m.in. Britty Wuttke Sylwester Woroniecki Marian Kowalski Lina Wejgsman 9 lipca 1983
O cieniu Britta Wuttke Sylwester Woroniecki Anna Januszewska 3 czerwca 1990Telewizja

Tytuł sztuki Scenariusz Reżyseria Realizacja telewizyjna Wykonawcy Data premiery
Portret z ram wyjęty Sylwester Woroniecki na podst. powieści Homunculus z tryptyku Britty Wuttke Ewa Wawrzoń Tadeusz Lis Ewa Wawrzoń 17 listopada 1982; Poniedziałkowa Scena Teatru TelewizjiNagrody i wyróżnienia

Wuttke Britta02.jpg
  • 1976 – II nagroda w konkursie Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie za powieść Homunculus z tryptyku
  • 1977 – Nagroda Artystyczna Młodych „Głosu Szczecińskiego”
  • 1978 – nagroda „Spojrzeń” za najlepszy debiut literacki (powieść Homunculus z tryptyku)
  • 1981 – nagroda specjalna „Głosu Szczecińskiego - Spojrzenia” za reportaż Opowiedział śledzik sowieO Britcie Wuttke

  • (...) Aby nie posługiwać się tłumaczem, bo to długo trwa i szkoda taśmy, poszukiwałem osoby, która poza dobrą znajomością języka niemieckiego potrafi jeszcze sformułować sensowne pytania na zadany temat. Słowem wystąpi w roli zawodowego reportera. Znalazłem. To była Britta Wuttke, Niemka urodzona w Międzyzdrojach, lekarz, absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, autorka (to później) głośnej swego czasu powieści „Homunculus z tryptyku” (Wyd. Poznańskie 1977), ukazującej dramatyczny proces wrastania Niemki z urodzenia, w społeczność polską. Britta Wuttke w rozmowie z hrabią von Flemingiem, który był zafascynowany jej znajomością języka niemieckiego, nie zdradziła słowem swego pochodzenia. Po 1980 roku wyjechała na stałe do RFN. Ale to było później. Wtedy, w tę słoneczną niedzielę 14 lipca 1974 roku, stała z mikrofonem przed kamerą, a obok niej dr Hasso hrabia von Fleming, siedemdziesięciopięcioletni, wysoki przystojny mężczyzna, siwy, w świetnej formie, o dużej kulturze pan, słowem prawdziwy hrabia. Stał na tle pałacu, swojej rodowej siedziby. Z Brittą umówiliśmy się, że na wstępie powie kilka zgrabnych zdań usprawiedliwiających nas dlaczego nie przyjechaliśmy na tę rozmowę do Mückmihl. Chodziło mi o to, aby hrabia nie wiedział, że z braku pieniędzy Telewizja Polska nie może wysłać do RFN ekipy filmowej na zdjęcia, nie może tego także zlecić swojemu korespondentowi w tym kraju, bo to kosztowałoby jeszcze drożej. Britta Wuttke zagrała swoją rolę znakomicie. (Andrzej Androchowicz, Tajemnica skarbca kamieńskiego (maszynopis), Szczecin)Ciekawostki

  • Britta Wuttke jest bohaterką dwóch filmów dokumentalnych Pawła Kulika Złodroże (1998) i Sploty jednego warkocza (2012)
  • W dniu 7 lutego 2014 roku w Sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyło się spotkanie z Brittą Wuttke, poprzedzone prezentacją filmu Pawła Kulika Sploty jednego warkoczaBibliografia

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz