Brneński Festiwal Mimów (film)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pantomima08a.jpg

Brneński Festiwal Mimów (1983) – filmowa relacja z VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Pantomimy Niesłyszących (Mezinárodni festival pantomimy neslyšících), który się odbył w dniach 14-20 listopada 1983 roku w Brnie w Czechosłowacji.

Historia teatru głuchych, w przeciwieństwie do teatru dla słyszących, ma niezbyt długą historię. W Europie imprezy dla niesłyszących trafiły na podatny grunt w Czechach, a potem kontynuowane były w Czechosłowacji. Z nich w 1970 roku narodził się festiwal w Brnie. Założeniem organizatorów imprezy była możliwość nawiązania kontaktów przez aktorów słyszących i niesłyszących, wymiana ich poglądów i aktorskich doświadczeń. Teatr miał stać się środkiem komunikacji między obiema grupami twórców i odtwórców. Początkowo do Brna przyjeżdżało niewiele zespołów. Zastanawiano się, czy przedsięwzięcie, któremu patronował Czechosłowacki Związek Inwalidów, ma perspektywy. Jednak z roku na rok uczestników przybywało i wkrótce festiwal stał się jedną z najoryginalniejszych imprez na świecie.

Festiwal brneński, w chwili realizacji reportażu, był nadal jedyną tego typu imprezą w Europie. W VIII edycji festiwalu, którą zorganizowno w siedzibie teatru „U Jakuba”, udział wzięły zespoły z Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Japonii, NRD, Rumunii, Szwajcarii, USA, Węgier, Włoch i ZSRR. Od wielu lat stałym gościem spotkań był „Teatr-3” ze Szczecina. Na brneńskim festiwalu Polskę reprezentowała również Pantomima Olsztyńska, zespół znany nie tylko w kraju, ale i za granicą. Oba polskie zespoły, odznaczające się własnym stylem i wysokim poziomem artystycznym, odnosiły sukcesy. Oba w poprzednich edycjach festiwalu były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane.

W filmie o historii festiwalu, jego ambicjach i przyszłości wypowiada się Jaroslav Paur - dyrektor imprezy i sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Inwalidów w Pradze. Ponadto przed kamerą wystąpili Bohdan Głuszczak - kierownik artystyczny Pantomimy Olsztyńskiej, Otto Dzieńkowski, aktor teatru olsztyńskiego, oraz Zygmunt Zdanowicz z „Teatru-3” ze Szczecina. W reportażu zaprezentowano również próby do spektakli oraz fragmenty wybranych przedstawień.

Na program szczecińskiego zespołu wg scenariusza i w reżyserii Zygmunta Zdanowicza złożyły się:

Nagrodę specjalną im. Jeana-Gasparda-Baptiste Deburau na VIII Międzynarodowym Festiwalu Pantomimy Niesłyszących zdobył zespół pantomimy z Olsztyna. Szczeciński zespół otrzymał wyróżnienie. Za wydarzenie artystyczne imprezy uznano występ teatru z Japonii ze spektaklem Orfeusz.

Informacje o filmie

Karta akredytacyjna Brneńskiego Festiwalu Pantomimy Niesłyszących
 • scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
 • zdjęcia: Jan Strimpl (CS)
 • dźwięk: Jan Nevěřil (CS)
 • światło: Jindřich Novák (CS)
 • montaż: Bogdan Kondratt
 • oprac. muzyczne: Andrzej Trybuła
 • kier. produkcji: Michal Izakovič (CS), Wojciech Banaszak
 • dane techn.: film barwny, 16 mm
 • czas: 39’
 • produkcja: TVP Szczecin, Teleexport - Praha 1983
 • emisja: 11 marca 1985 (TVP 2 - program ogólnopolski)Materiały festiwalowe (wybór)ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz