Brneński Festiwal Mimów (film)
Brneński Festiwal Mimów (1983) – filmowa relacja z VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Pantomimy Niesłyszących (Mezinárodni festival pantomimy neslyšících), który się odbył w dniach 14-20 listopada 1983 roku w Brnie w Czechosłowacji.
Historia teatru głuchych, w przeciwieństwie do teatru dla słyszących, ma niezbyt długą historię. W Europie imprezy dla niesłyszących trafiły na podatny grunt w Czechach, a potem kontynuowane były w Czechosłowacji. Z nich w 1970 roku narodził się festiwal w Brnie. Założeniem organizatorów imprezy była możliwość nawiązania kontaktów przez aktorów słyszących i niesłyszących, wymiana ich poglądów i aktorskich doświadczeń. Teatr miał stać się środkiem komunikacji między obiema grupami twórców i odtwórców. Początkowo do Brna przyjeżdżało niewiele zespołów. Zastanawiano się, czy przedsięwzięcie, któremu patronował Czechosłowacki Związek Inwalidów, ma perspektywy. Jednak z roku na rok uczestników przybywało i wkrótce festiwal stał się jedną z najoryginalniejszych imprez na świecie.
Festiwal brneński, w chwili realizacji reportażu, był nadal jedyną tego typu imprezą w Europie. W VIII edycji festiwalu, którą zorganizowno w siedzibie teatru „U Jakuba”, udział wzięły zespoły z Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Finlandii, Japonii, NRD, Rumunii, Szwajcarii, USA, Węgier, Włoch i ZSRR. Od wielu lat stałym gościem spotkań był „Teatr-3” ze Szczecina. Na brneńskim festiwalu Polskę reprezentowała również Pantomima Olsztyńska, zespół znany nie tylko w kraju, ale i za granicą. Oba polskie zespoły, odznaczające się własnym stylem i wysokim poziomem artystycznym, odnosiły sukcesy. Oba w poprzednich edycjach festiwalu były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane.
W filmie o historii festiwalu, jego ambicjach i przyszłości wypowiada się Jaroslav Paur - dyrektor imprezy i sekretarz generalny Zarządu Głównego Związku Inwalidów w Pradze. Ponadto przed kamerą wystąpili Bohdan Głuszczak - kierownik artystyczny Pantomimy Olsztyńskiej, Otto Dzieńkowski, aktor teatru olsztyńskiego, oraz Zygmunt Zdanowicz z „Teatru-3” ze Szczecina. W reportażu zaprezentowano również próby do spektakli oraz fragmenty wybranych przedstawień.
Na program szczecińskiego zespołu wg scenariusza i w reżyserii Zygmunta Zdanowicza złożyły się:
- Samochód (5') – solista
- Ciężarówka (5') – para
- Dwaj panowie z szafą (50') – zespół
Nagrodę specjalną im. Jeana-Gasparda-Baptiste Deburau na VIII Międzynarodowym Festiwalu Pantomimy Niesłyszących zdobył zespół pantomimy z Olsztyna. Szczeciński zespół otrzymał wyróżnienie. Za wydarzenie artystyczne imprezy uznano występ teatru z Japonii ze spektaklem Orfeusz.
Informacje o filmie
- scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
- zdjęcia: Jan Strimpl (CS)
- dźwięk: Jan Nevěřil (CS)
- światło: Jindřich Novák (CS)
- montaż: Bogdan Kondratt
- oprac. muzyczne: Andrzej Trybuła
- kier. produkcji: Michal Izakovič (CS), Wojciech Banaszak
- dane techn.: film barwny, 16 mm
- czas: 39’
- produkcja: TVP Szczecin, Teleexport - Praha 1983
- emisja: 11 marca 1985 (TVP 2 - program ogólnopolski)
Materiały festiwalowe (wybór)
Źródła
- Materiały ze zbiorów Andrzeja Androchowicza