Bursztynowy Pierścień 1965 (nagroda)

Bursztynowy Pieścień 1965 – pierwsza edycja plebiscytu na najpopularniejszego aktora teatrów Szczecina.
W plebiscycie wzięło udział ponad 1000 czytelników, którzy swe głosy oddali na 86 aktorek i aktorów. Najwięcej głosów uzyskali: Irena Brodzińska (535), Andrzej Kopiczyński (341), Zygmunt Apostoł (287) i Mirosława Lombardo (253).
Uroczyste zakończenie plebiscytu odbyło się 10 stycznia 1966 roku w kawiarni Zamkowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gospodarzem spotkania był aktor scen szczecińskich Janusz Marzec. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz partyjnych i państwowych, szczecińscy aktorzy, uczestnicy plebiscytu oraz liczni miłośnicy Melpomeny. W trakcie imprezy laureatów uhonorowano Bursztynowymi Pierścieniami oraz rozdano nagrody czytelnikom uczestniczącym w plebiscycie. Aktu wręczenia Pierścieni laureatom dokonał kierownik Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Władysław Daniszewski w towarzystwie redaktora naczelnego „Kuriera” Zdzisława Czaplińskiego, sekretarza Szczecińskiego Towarzystwa Kultury Stanisława Krzywickiego i przewodniczącego TPT Henryka Zygnera. Wręczenia nagród czytelnikom dokonał red. Adam Kilnar, zastępca redaktora naczelnego „Kuriera Szczecińskiego”.
STRONA W BUDOWIE
Organizatorzy
- redakcja „Kuriera Szczecińskiego”
- Towarzystwo Przyjaciół Teatru
- Szczecińskie Towarzystwo Kultury
Laureaci
- Irena Brodzińska (Państwowy Teatr Muzyczny)
- Andrzej Kopiczyński (Państwowe Teatry Dramatyczne)
- Zygmunt Apostoł (Państwowy Teatr Muzyczny)
- Mirosława Lombardo (Państwowe Teatry Dramatyczne)
Laureaci o nagrodzie
- Irena Brodzińska: Ogromnie mi miło. Osobiście, bo takie wyróżnienie stanowi o sympatii widowni. Cieszę się także w imieniu zespołu, bo sukces podkreśla znaczenie gatunku teatru, który reprezentuję. Teatru muzycznego. Z dowodami tej sympatii zresztą spotykamy się codziennie w sali przy przy ul. Potulickiej. Plebiscyt podsumował pewien okres. Cieszę się, że w ostatnim sezonie pupilką publiczności byłam właśnie ja.
- Andrzej Kopiczyński: Dziękuję i proszę o przekazanie tych podziękowań wszystkim moim sympatycznym zwolennikom. Sprawili mi ogromną radość. Wybór i nagrodę traktuję przede wszystkim jako sprawdzian samego siebie przed publicznością. Nie spodziewałem się tak wysokiego wyróżnienia, nie gram przecież od kilku miesięcy w Szczecinie, a sam pan wie jak to jest, gdy aktor znika swojej widowni na dłuższy czas...
- Zygmunt Apostoł: Bo aż się wierzyć nie chce. Po megalomańsku marzyło mi się nieco głosów w waszym plebiscycie, ale żeby pierwsze miejsce! Jest przecież tylu kolegów z kapitalnym stażem.
- Mirosława Lombardo: To ogromne zaskoczenie. I wielka radość. Człowiekowi rosną skrzydła do dalszej pracy. Wiedzieć o ludzkiej sympatii, znać ten wielki dowód zaufania... Przecież to potężny bodziec. I zawodowa wielka frajda. Po prostu nie wiem jak za to podziękować... Oczywiście grą w teatrze przede wszystkim, ale niech pan przekaże wiele ciepłych, serdecznych słów wszystkim plebiscytowiczom...
Z prasy
- (...) Nasz tradycyjny juz plebiscyt na najpopularniejszego aktora roku dobiega końca. Uwieńczy go dziś uroczystość wręczenia Mirosławie Lombardo (specjalnie przyjeżdża z Wrocławia), Andrzejowi Kopiczyńskiemu oraz Irenie Brodzińskiej i Zygmuntowi Apostołowi „Bursztynowych Pierścieni”. Spotkanie z wyróżnioną czwórką mieć będzie tym razem niecodzienny przebieg - odbędzie sie bowiem przed kamerami telewizyjnymi. Szczeciński Ośrodek TV udzieli gościny „Kurierowi” i miłym laureatom. Ceremonia odbędzie się więc w programie pt. „Kramik z muzami”. („Kurier Szczeciński” z dn. 11 stycznia 1966)
- (...) Duże powodzenie plebiscytu dowiodło bezspornie rosnącej z roku na rok pozycji i roli teatrów oraz operetki w życiu naszego społeczeństwa, było także wyrazem wzrastającego zainteresowania coraz szerszych kręgów ludzi pracy sprawami kultury i sztuki. Był także ten plebiscyt wyrazem uznania dla trudnej i odpowiedzialnej pracy aktora, uznaniem także licznych pozateatralnych sensu stricte inicjatyw środowiska aktorskiego naszego miasta, że wspomnimy tu tylko o Teatrze Propozycji, Teatrze „Krypta”, Teatrze Rozmów czy Kabarecie Piosenki. Atmosfera i klimat, jakie panowały w „Zamkowej" w czasie poniedziałkowej imprezy, świadczyły również o żywym zainteresowaniu publiczności życiem i problemami aktorskimi nie w ich fasadowym wymiarze, ale w codziennym życiu. Wszystkie te względy przemawiają za tym, aby plebiscyt był kontynuowany w następnych latach i aby wszedł on na trwałe do rodzących się z dnia na dzień szczecińskich inicjatyw kulturalnych. (Neptun, Pokłosie „Bursztynowego Pierścienia”, „Kurier Szczeciński” 1966 nr 11, s. 4)
Zobacz także
- Bursztynowy Pierścień
- Bursztynowy Pierścień 1966
- Bursztynowy Pierścień 1967
- Bursztynowy Pierścień 1968
- Bursztynowy Pierścień 1969
- Bursztynowy Pierścień 1970
- Bursztynowy Pierścień 1971
- Bursztynowy Pierścień 1972
- Bursztynowy Pierścień 1973
- Bursztynowy Pierścień 1974
- Bursztynowy Pierścień 1978
- Bursztynowy Pierścień 1979
- Bursztynowy Pierścień 1990
- Bursztynowy Pierścień 1995
- Bursztynowy Pierścień 1998
- Bursztynowy Pierścień 2000
- Bursztynowy Pierścień 2001
- Bursztynowy Pierścień 2002
- Bursztynowy Pierścień 2003
- Bursztynowy Pierścień 2004
- Bursztynowy Pierścień 2005
- Bursztynowy Pierścień 2006
- Bursztynowy Pierścień 2007
- Bursztynowy Pierścień 2008
- Bursztynowy Pierścień 2009
- Bursztynowy Pierścień 2010
- Bursztynowy Pierścień 2011
- Bursztynowy Pierścień 2012
- Bursztynowy Pierścień 2013
- Bursztynowy Pierścień 2014
- Bursztynowy Pierścień 2015
- Bursztynowy Pierścień 2016
- Bursztynowy Pierścień 2017
- Bursztynowy Pierścień 2018
- Oko Recenzenta (Nagroda Jury)
- Srebrna Ostroga
Bibliografia
- Materiały ze zbiorów Archiwum Opery na Zamku w Szczecinie
- Wycinki prasowe