Bursztynowy Pierścień 1968 (nagroda)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bursztynowy Pierścień 1968 – czwarta edycja plebiscytu, w którym publiczność wybierała najpopularniejszych aktorów scen szczecińskich. Nadesłano 2569 kuponów. Poza zwycięską czwórką, najwięcej głosów uzyskali Maria Chwalibóg, Maria Nochowicz, Andrzej Kopiczyński (PTD) oraz Krystyna Demska i Józef Muszyński (PTM). Wśród uczestników plebiscytu rozlosowano wartościowe nagrody, m.in. dwuosobowe karnety na wszystkie spektakle teatralne grane w 1969 roku w Szczecinie.

Uroczyste wręczenie Bursztynowych Pierścieni laureatom oraz nagród czytelnikom odbyło się 12 stycznia 1969 roku w sali kina „Colosseum”.

STRONA W BUDOWIEJury plebiscytuLaureaci

  • Włodzimierz Bednarski (1510 głosów) – za rolę Kreona w Antygonie Sofoklesa w reż. Marka Okopińskiego (PTD - Teatr Współczesny)
  • Barbara Barska (1424 głosy) – za rolę Anniny w Nocy w Wenecji Johanna Straussa w reż. Tadeusza Laskowskiego (Państwowy Teatr Muzyczny)
  • Ryszard Karczykowski (1217 głosów) – za rolę Carmella w Nocy w Wenecji Johanna Straussa w reż. Tadeusza Laskowskiego (Państwowy Teatr Muzyczny)
  • Danuta Chudzianka (944 głosy) – za tytułową rolę w Antygonie Sofoklesa w reż. Marka Okopińskiego (PTD - Teatr Współczesny)

Laureaci o plebiscycie

  • Włodzimierz Bednarski: Stale wzrastające zainteresowanie takimi inicjatywami, jak plebiscyt Telewizji i „Expressu Wieczornego” zwany „Złotą Maską”, czy nasz „Bursztynowy Pierścień” - to wymowne przykłady trwałego zainteresowania teatrem. Plebiscyty, to niejako sondaż opinii widowni o naszej pracy.
  • Barbara Barska Zostać laureatem plebiscytu to duża radość. Otrzymanie „Bursztynowego Pierścienia” sprawia ogromną satysfakcję. Wiadomość, że ja też znalazłam się w czołówce, była dużym zaskoczeniem. Jestem w Szczecinie zaledwie trzeci sezon i nie spodziewałam się takiego dowodu popularności. Dziękuje więc gorąco szczecińskiej publiczności za przyznanie mi tego zaszczytnego wyróżnienia.
  • Ryszard Karczykowski: Plebiscyty są potrzebne. Spełniają pożyteczną rolę zachęcając mieszkańców danego miasta do jeszcze bliższego poznania teatru. Natomiast dla nas aktorów są potwierdzeniem tego, że nasza praca jest dostrzegana, a co więcej - spotyka się z takim żywym uznaniem publiczności.
  • Danuta Chudzianka: Organizowanie wszelkich plebiscytów uważam za rzecz niesłychanie pożyteczną, gdyż z jednej strony dają widzowi okazje do wypowiedzenia własnego zdania, z drugiej zaś nam, aktorom stwarzają dodatkowy bodziec do dalszej pracy. Otrzymanie „Bursztynowego Pierścienia” - tego wyrazu uznania ze strony publiczności, jest w naszym zawodzie sprawą niezwykle istotną, powiedziałabym jest czymś więcej niż osobistą satysfakcją. Jestem bardzo wzruszona, że właśnie mnie przyznano „Bursztynowy Pierścień”. Proszę więc przekazać moje naprawdę najserdeczniejsze podziękowania uczestnikom plebiscytu.Zobacz takżeŹródła

  • Roma Urbańska, Bursztynowcy 1968 „Kurier Szczeciński” z dn. 26 grudnia 1968

InneIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz