Cmentarz francuski przy ul. Storrady

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz francuski
Cmentarz francuski
Nazwa niemiecka Reformierter Kirchhof
Osiedle Stare Miasto, Drzetowo-Grabowo
Adres ul. Storrady
Powierzchnia 0,4 ha
Wyznanie ewangelicko-reformowane
Data powstania 1721 r.
Data zamknięcia 1937 r.
Stan obecny zlikwidowany, teren Parku im. S. Żeromskiego
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.


Cmentarz francuski przy ul. Storrady – nieistniejący cmentarz szczecińskiej gminy francuskiej, obecnie teren parkowy pomiędzy obecnymi ulicami Storrady, Kapitańską, Wawelską i Parkową.

Historia cmentarza

mapa z 1927 r.; cmentarz francuski oznaczony jest jako „Khf. d. Frz.ref.Gemde”. Obok, jako „Botan. Garten Alter Kirchhof Park” oznaczony jest Cmentarz Grabowski przy ul. Matejki
teren pocmentarny wg dokumentacji WKZ z 1996 r.

W 1721 r. francuska gmina kościelna wystosowała do pruskiego króla Fryderyka Wilhelma I prośbę o wyznaczenie terenu pod cmentarz. Na mocy królewskiego patentu z 6 czerwca 1721 r. wydzielono w maju 1722 roku z gruntów państwowych teren w pobliżu Bramy Panieńskiej nr 5 prowadzącej z Fortu Leopolda z przeznaczeniem na cmentarz kościoła francusko-reformowanego i niemiecko-reformowanego w Szczecinie.

W 1928 r. na cmentarzu wybudowana została kaplica cmentarna z czerwonej glazurowanej cegły. W jej wnętrzu umieszczono tablicę poświęconą poległym w I wojnie światowej mieszkańcom gminy francuskiej z napisem Unsere Opfer furs Vaterland (Nasze ofiary za ojczyznę) i nazwiskami zmarłych. Obok kaplicy wybudowano dom dla dozorcy cmentarza.

Ostatnie pochówki miały miejsce w 1937 r. W czasie nalotu w 1944 r. zniszczeniu uległa kaplica oraz sam cmentarz. Na wczesno powojennych mapach określany jest on jako Cmentarz Żabikowski.

W 1959 r. przeprowadzono inwentaryzację wedle której na terenie cmentarza znajdowało się jeszcze kilkadziesiąt nagrobków z lat 30-stych XX w., m.in. rodzin Senechal, Lefevre, Crepin, Milleville, Devantier, Dupont, Malbranc, Bardon, Saunie, Lejeune. W 1965 r. teren cmentarza został uporządkowany i utworzono tu park będący integralną częścią Parku Żeromskiego.

Po kaplicy cmentarnej pozostały jedynie fundamenty, zaś w całości zachował się budynek dozorcy cmentarza, potocznie zwany domkiem grabarza, w którym obecnie mieści się siedziba Klubu Storrady. Za Domkiem Grabarza zebrano ocalałe fragmenty nagrobków oraz dwa całe nagrobki z czytelnymi personaliami.

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf