Cmentarz przy ul. Bielańskiej

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cmentarz przy ul. Bielańskiej
Cmentarz przy ul. Bielańskiej
teren dawnego cmentarza
Osiedle Klucz
Adres ul. Bielańska
Powierzchnia 0,40 ha
Wyznanie ewangelicki
Data powstania XIV w. ?
Data zamknięcia przed 1945 r.
Stan obecny nieczynny
Zobacz cmentarz na:
Mapa Google.
Google Street View.

Cmentarz przy ul. Bielańskiej – nieczynny cmentarz dawnej wsi Klütz z zachowaną dużą ilością nagrobków, murem cmentarnym i gotycką bramą.

Historia cmentarza

fragm. mapy z 1937 r.
plan cmentarza wg dokumentacji WKZ (1996 r.)

Najstarszy cmentarz dawnej wsi Klütz założony został prawdopodobnie już w XIV w. przy nieistniejącym obecnie kościele. Całość położona była na wzniesieniu przy zbiegu ulic Bielańskiej, Suchej i Gradowej i otoczona kamiennym murem, częściowo zachowanym do dziś (ok. 300 m.). Cmentarz funkcjonował co najmniej do lat 30-stych XX w., a po 1945 r. popadł w ruinę.

Z cmentarnej infrastruktury, prócz muru, zachowała się gotycka bramka z czerwonej cegły, która prowadziła na teren dziedzińca przykościelnego i dalej na teren cmentarza. Na bramce znajduje się tabliczka informująca, że jest to obiekt zabytkowy, jednakże jest to stare oznaczenie i na aktualnej liście szczecińskich zabytków owa bramka nie widnieje.

Przez długi czas teren całego cmentarza był silnie zarośnięty samosiewem drzew i krzewów oraz nielicznym starodrzewem liściastym.

Jesienią 2011 r. społecznicy z Portalu Miłośników Prawobrzeża oczyścili zachodnią część terenu cmentarza z gatunków niepożądanych odsłaniając kilkadziesiąt poniemieckich nagrobków i ustawiając kilkanaście z nich. Pod warstwą ziemi znajduje się kolejnych co najmniej kilkadziesiąt nagrobków, co powoduje, że jest to jeden z nielicznych szczecińskich przedwojennych cmentarzy z tak dużą ilością zachowanych poniemieckich płyt nagrobnych.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Agata Freindorf, Funkcje estetyczno – kulturowe ewangelickich cmentarzy Szczecina do 1945 roku, Szczecin 2010 [praca magisterska obroniona w IHiSM US]
  • Bogdan Frankiewicz, Szczecińskie cmentarze, Szczecin 2003
  • Henryk Grecki, Cmentarze Szczecina - karty cmentarzy wykonane na zlecenie Biura Dokumentacji Zabytków i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Szczecin 1996
  • Marek Łuczak, Szczecin Podjuchy Żydowce Klucz, Szczecin 2011IES64.png
Autor opracowania: Agata Freindorf