Danuta Kret

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danuta Kret
dziennikarka
Data urodzenia 17 marca 1932
Miejsce urodzenia Tarnopol
Data śmierci 29 czerwca 2009
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 45B-4-7)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie


Danuta Kret – dziennikarka „Głosu Szczecińskiego”

Życiorys

Danuta Teresa Kret (także Danuta Szukszta-Kret) urodziła się 17 marca 1932 roku w Tarnopolu (obecnie Ukraina). Jej ojciec był zawodowym wojskowym. W 1945 roku została repatriowana do Bytomia.

Studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1960 roku miała problem z znalezieniem pracy z uwagi na światopogląd i pochodzenie społeczne rodziców. W okresie tzw. odwilży została zatrudniona w Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach.

Jako dziennikarka zadebiutowała w tygodniku „Życie Bytomskie” (1961). Zajmowała się tematyką kulturalną, pisała także reportaże z kopalń i innych zakładów przemysłowych Górnego Śląska.

Od 1967 roku mieszkała w Szczecinie. Początkowo pracowała jako dziennikarka, a później kierownik Działu Kulturalnego „Głosu Szczecińskiego”. Zajmowała się problemami oświaty i szkolnictwa wyższego. Z redakcją tej gazety była związana do 1987 roku, z krótką przerwą w czasie stanu wojennego, kiedy nie została pozytywnie zweryfikowana (1982). Współpracowała również z gdańskim tygodnikiem „Wybrzeże”. Pisała pod pseudonimem Magda Rawska. Należała do Zespołu Redakcyjnego Gazety Festiwalowej (z Bogusławem Gierlickim i Piotrem Zielińskim) VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Morskich w Szczecinie (9-14 czerwca 1978). Pod koniec lat osiemdziesiątych przeszła na emeryturę.

Aktywnie działała także w środowisku muzycznym. Była członkiem, rzecznikiem i skarbnikiem Stowarzyszenia Przyjaciół Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Regularnie uczestniczyła w ważniejszych imprezach muzycznych Pomorza Zachodniego, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Była członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” w Szczecinie.

Zmarła 29 czerwca 2009 roku w Szczecinie. Została pochowana 3 lipca na Cmentarzu Centralnym (kw. 45B-4-7).Artykuły w prasie (wybór)

  • 1972Tropem 60 miliardów. Pięciolatka ośrodka naukowego, „Głos Szczeciński” 1972 nr 232, s. 3
  • 1978Rozmowa o filozofii z prof. Michałem Hempolińskim, „Spojrzenia” 1978 nr 2, s. 1
  • 1978Nasze spojrzenia na 1977 rok, „Spojrzenia” 1978 nr 2, s. 2Odznaczenia

Zasluzony Dzialacz.jpg
  • 1972 – Zasłużony Działacz Kultury
  • 2007 – pamiątkowy medal z okazji 60-lecia Dziennikarstwa Polskiego na Ziemi Szczecińskiej
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • medal Komisji Edukacji NarodowejO Danucie Kret

  • (...) Moja redakcyjna koleżanka od zawsze. Autorka rewelacyjnego tekstu o porządkach w którymś z morskich liceów, czy też techników, nie pamiętam. Ale pamiętam, że chodziło o nauczyciela, który przychodził na lekcje urżnięty i demoralizował uczniów. Nie można było się z tym uporać, ponieważ facet był ustosunkowany, a czasy takie, że przyklepywano wszystko. Kretowej odradzano pisanie na ten temat, ale się uparła i artykuł wydrukowała w „Głosie Szczecińskim”. Następnego dnia oglądałem na placu Żołnierza w Szczecinie ogromny transparent, którego treść wspierała panią redaktor w walce z wiatrakami. Nigdy wcześniej - ani później - niczego podobnego nie widziałem. Trudno wymyślić lepszą nagrodę dla autora! (Piotr Zieliński, Okruchy..., s. 113)


Bibliografia
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz