Friedrich Ackermann

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Friedrich Ackermann
nadburmistrz Szczecina
brak zdjecia
Data urodzenia 25 grudnia 1866
Miejsce urodzenia Iława
Data śmierci 9 listopada 1931
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie
Narodowość niemieckaWikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.


Friedrich Ackermann (ur. 25 grudnia 1866 koło Iławy, zm. 9 listopada 1931 w Szczecinie) – nadburmistrz Szczecina od 1 kwietnia 1907 do 18 kwietnia 1931.

Ackermann kontynuował rozwój przestrzenny miasta zapoczątkowany przez swojego poprzednika, nadburmistrza Hermanna Hakena. Przyczynił się do rozwoju portu handlowego i Cmentarza Centralnego, założył Muzeum Miejskie oraz bardzo popularne przed wojną kino Urania. Za jego rządów w granice miasta z powiatu Randow zostały włączone Pogodno, Świerczewo i północna część Niebuszewa. W zamian za kupno od rodziny Quistorpów fragmentu osiedla Łękno (lub Nowe Łękno), miasto wzbogaciło się także o Quistorp Park, czyli Park Kasprowicza. Południowy fragment Nowego Łękna (obecnie rejon ul. Traugutta) nazwano Ackermannshöhe, co można przetłumaczyć jako wzgórze Ackermanna. Obecnie imię nadburmistrza nosi skwer nieopodal Bramy Portowej.

Honorowy obywatel miasta Szczecina (tytuł został nadany 18 kwietnia 1931 roku).

Zobacz też

Linki zewnętrzne200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego