Hieronim Johann Struck

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronim Johann Struck
drukarz
Miejsce urodzenia Lubeka
Data śmierci 2 lutego 1771
Lata działalności 1739-1771
Narodowość niemiecka

Hieronim Johann Struck (Hieronymus Johannes Struckius) ( -1771) - drukarz i wydawca. Działał w Grefswaldzie i w Stralsundzie.

Życiorys

Hieronim Johann Struck urodził się w Lubece w rodzinie tamtejszego drukarza Samuela Strucka i jego żony Auguste Elisabeth Gieseler. W 1739 roku został drukarzem uniwersyteckim w Greifswaldzie. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Karl Höpfner, który opuścił miasto.

Obok drukowania pism tamtejszego środowiska naukowego, Struck zaangażowany był również w druk czasopism redagowanych przez Johanna Carla Dähnerta. Były to Critische Nachrichten (1750–1754) i Pommersche Bibliothek (1750–1755). Współpraca z Dähnertem stała się zarzewiem nieporozumień z przedstawicielami uniwersytetu, którzy zarzucali typografowi zaniedbywanie właściwych obowiązków, a więc przede wszystkim drukowania prac wykładowców uczelni. Jednym z niezadowolonych profesorów był Augustin von Balthasar.

Druk upamiętniający okoliczność objęcia stanowiska drukarza uniwersyteckiego w Greifswaldzie w 1739 roku

W 1759 roku, po dwudziestu latach spędzonych w Greifswaldzie, drukarz przeniósł się do Stralsundu gdzie objął stanowisko drukarza rządowego, pracującego na rzecz administracji państwowej (Schwedische Regierung in Pommern). Ze Stralsundem związany był do śmierci w 1771 roku. Warsztat Strucka objął jego syn Christian Lorenz Struck. Zaś drugi syn, Johann Franz Struck również był drukarzem i działał w Szczecinie w latach 1774-1781.

Hieronim Johann Struck w 1740 roku poślubił Annę Christinę Kaspar, spokrewnioną z generalnym superintendentem Laurentiusem Stenzlerem.

Zmarł 2 lutego 1771 roku.

Bibliografia

  • Michael Friedrich Quade. Als Auf specialen Beruf Der [...] Universitaet Greiffswalde Der [...] Herr Hieronymus Johann Struck, Die berühmte öffentliche Academische Buchdruckerey antrat, Wolten Demselben in einen [...] aufrichtigen Glück- und Seegens-Wunsch Ihre Freude und Vergnüngen bezeugen, Und zugleich Die in Pommern florirende Edle Buchdrucker-Kunst gepriesen vorstellen Einige [...] Kunst-Verwandte, J. Gantz, J.W. Andreäe, J. V. Hessenland, J.G. Haase. Alten Stettin, 1739.
  • Immanuel Friedrich Levezow. Die Wanderung der Buchdrukkerkunst, ihre Ankunst in Pommern, Ausbreitung und gegenwärtiger Zustand daselbst, insbesondere zu Stettin [...]. Stettin, Effenbart, [1777]. s. 36.
  • Gottlieb Mohnike. Die Geschichte der Buchdruckerkunst in Pommern. Stettin, 1840. s. 60-61.
  • Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, T. 4: Pomorze. Oprac. A. Kawecka-Gryczowa i K. Korotajowa. Wrocław, Kraków, 1962. s. 523-524.

Zobacz teżLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko