Hieronim Kupczyk

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ppłk. Hieronim Kupczyk
żołnierz Wojska Polskiego
brak zdjecia
Hieronim Kupczyk[1]
Data urodzenia 16 września 1959
Miejsce urodzenia w:Ostrów Wielkopolski
Data śmierci 6 listopada 2003
Miejsce śmierci w:Karbala
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polskaWikipedia.jpg
Artykuł może zawierać treści pochodzące z Wikipedii.

Hieronim Kupczyk (ur. 16 września 1959 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 6 listopada 2003 r. w Iraku) – polski dowódca wojskowy, major Wojska Polskiego. Pierwszy Polak, który zginął podczas misji w Iraku.

Życiorys

W latach 1978–1982 był słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły pełnił służbę w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach dowódcy plutonu, kompanii i batalionu czołgów, a ostatnio pełnomocnika dowódcy 12 BZ do spraw ochrony informacji niejawnych. W kwietniu 2003 wyjechał wraz z 12 Dywizją Zmechanizowaną z I zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

6 listopada 2003 r. jako pierwszy Polak został śmiertelnie postrzelony w czasie powrotu z uroczystości promowania nowo wcielonych żołnierzy irackich Korpusu Obrony Cywilnej. Konwój został zaatakowany w odległości ok. 30 km od bazy Dogwood przez nieznanych sprawców. Po przewiezieniu do szpitala i wielu próbach reanimowania, zmarł. Pozostawił żonę i córkę. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika. Jego imieniem została nazwana jedna z ulic dzielnicy Głębokie).

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (10 listopada 2003, pośmiertnie)M.P.2004.13.214
  • Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
  • Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"
  • Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju"
  • Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju"
  • Medal „Milito Pro Christo” (9 stycznia 2005, pośmiertnie)[2] – wp.mil.pl – 2005-01-10.

Przypisy


Linki zewnętrzne
200px-Nuvola apps important.svg.png Artykuł z Internetowej Encyklopedii Szczecina znajduje się w trakcie weryfikacji i oczekuje na ewentualne uzupełnienie bibliografii i/lub dostosowanie do standardów Encyklopedii Pomorza Zachodniego