Hinrich Brunsberg

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hinrich Brunsberg
architekt
Data urodzenia ok. poł. XIV wieku [ok. 1350]
Miejsce urodzenia Państwo Zakonu Krzyżackiego
(niem. Deutschordensland)
prawdopodobnie Braniewo
Data śmierci pomiędzy 1428-1435
Miejsce śmierci prawdopodobnie Szczecin
Tytuły i nagrody mistrz budowlany
Narodowość niemiecka
Pseudonim Henryk Murarz


Hinrich Brunsberg, zwany również Henricus Brunsbergh de Stettin lub Heinrich Brunsberg (a także Henrykiem z Braniewa), ur. około poł. XIV wieku na terenie Państwa Zakonu Krzyżackiego (niem. Deutschordensland), zm. pomiędzy rokiem 1428 a 1435, prawdopodobnie w Szczecinie. Niemiecki architekt i budowniczy, należał do grona twórców gotyku ceglanego, stylu charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich w architekturze gotyckiej, zwanego również „brungsbergowskim”.

Życiorys

Niektóre źródła podają, że urodził się ok. 1350 roku w Braniewie. Jednak dokładna data i miejsce urodzenia nie jest znana. W 1372 roku otrzymał prawa miejskie w Gdańsku, tam też w 1378 zapisano w księgach miejskich fakt nabycia przez niego parceli na nazwisko Henryka Murarza. To nazwisko wymieniano również przy pracach związanych z powiększeniem ratusza gdańskiego (lata 13791384). Nie znamy powodu zamieszkania w Szczecinie, gdzie po raz pierwszy jego nazwisko występuje w księgach miejskich w 1400 roku. Jako samodzielny budowniczy jest twórcą licznych budowli na terenie państwa krzyżackiego, marchii brandenburskiej i księstwa pomorskiego. najbardziej znanym jego dziełem jest wybudowanie w latach 13811401 nawy głównej i kaplicy Mariackiej (Fronleichnamscapelle) w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu nad Hawelą, w którym pomiędzy portalami kaplicy Mariackiej umieszczono napis: „Anno domini MCCCCI constructa est hec ecclesia in die assumtionis Marie virginis per magistrum Hinricum Brunsbergh de Stettin”. [1]. Z innych jego dzieł w dostępnych źródłach wymieniono:

Ostatnia informacja o nim w księgach miejskich Szczecina pochodzi z 1428 roku, stąd informacja, że prawdopodobnie zmarł po tej dacie, choć istnieje nie potwierdzone przypuszczenie, iż nastąpiło to po 1435 roku, tj. po ukończeniu budowy kaplicy Mariackiej w kościele św. Katarzyny w Brandenburgu. [3]

Przypisy

  1. H. Otte, Handbuch der kirchlichen Kunst-Archäologie des Deutschen Mittelalters. Bd. 1. Leipzig 1883, s. 421.
  2. Wygląd ratusza po tej kilkufazowej i długotrwałej przebudowie przypisuje się raczej szkole Heinricha Brunsberga, zob. Zbigniew Radacki, Poszukiwanie kryteriów działalności twórczej Henryka Brunsberga ze Szczecina, (w:) Materiały Zachodniopomorskie, Nowa Seria, t. IV/V 2007/2008, z. 2 Historia Sztuki, s. 5-57.
  3. Dane biograficzne opracowano na podstawie: R. Dohme Brunsberg, Heinrich w: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876, s. 452 i n; a także Encyklopedia Szczecina. Tom I. A-O: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego. Szczecin 1999, s. 124.


Bibliografia

  • Dohme R. Brunsberg, Heinrich w: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 3, Duncker & Humblot, Leipzig 1876.
  • Otte H., Handbuch der kirchlichen Kunst-Archäologie des Deutschen Mittelalters. Bd. 1. Leipzig 1883.
  • Encyklopedia Szczecina. Tom I. A-O: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego. Szczecin 1999.
  • Radacki Z., Poszukiwanie kryteriów działalności twórczej Henryka Brunsberga ze Szczecina (w:) Materiały Zachodniopomorskie, Nowa Seria, t. IV/V 2007/2008, z. 2 Historia Sztuki, s. 5-57.IES64.png
Autor opracowania: Jan Iwańczuk