Janusz Chudzyński

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
mgr inż. Janusz Chudzyński
Przewodniczący Rady Miasta
brak zdjecia
Data urodzenia 12 maja 1958
Miejsce urodzenia SzczecinJanusz Chudzyński (ur. 1958) – radny Szczecina, przewodniczący Rady Miasta III Kadencji, przedsiębiorca

Życiorys

Janusz Andrzej Chudzyński urodził się w 12 maja 1958 roku w Szczecinie. Tutaj ukończył V Liceum Ogólnokształcące (1977), a następnie Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. W czasie studiów był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po studiach pracował w Kombinacie Budownictwa Ogólnego nr 1 w Szczecinie, następnie w Pomorskim Przedsiębiorstwie Budowy Elektrowni. Od 1986 roku prowadzi własną działalność gospodarczą (budownictwo sanitarne i inżynieryjne).

W roku 1992 współtworzył Stowarzyszenie BBWR. W wyborach samorządowych 1994, jako wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Stowarzyszenia BBWR - został Szefem Kampanii Wyborczej Stowarzyszenia BBWR; został wybrany radnym II kadencji. Do czasu przekształcenia BBWR w partię polityczną był przewodniczącym Klubu Radnych BBWR. Nie wstąpił do żadnej partii – wszedł w skład nowo utworzonego klubu „Blok Samorządowy”, który był klubem opozycyjnym. W tej kadencji był członkiem Komisji Budownictwa i Planowania Przestrzennego oraz Komisji Infrastruktury, Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska, a także Komisji Rewizyjnej.

W 1996 roku, jako zwolennik zniesienia użytkowania wieczystego gruntów, współtworzył Obywatelską Inicjatywę Uwłaszczeniową, która była częścią ogólnokrajowego ruchu społecznego na rzecz uwłaszczenia obywateli. Funkcję prezesa tego stowarzyszenia pełnił do 2008 roku – w tym czasie zorganizował wiele zebrań otwartych, na których przekonywał do idei zamiany zasady użytkowania wieczystego gruntów na „pełną” własność.

W wyborach parlamentarnych 1997 roku pełnił funkcję szefa kampanii wyborczej listy „Blok dla Polski” (związanej z BBWR) w Województwie Zachodniopomorskim.

W wyborach samorządowych 1998 roku do Rady Miasta został szefem kampanii wyborczej połączonych organizacji obywatelskich, występujących pod nazwą Niezależny Ruch Społeczny Mariana Jurczyka (NRS) i otrzymał mandat radnego, zostając przewodniczącym klubu radnych tego ugrupowania. W III Kadencji Rady Miasta był członkiem Komisji Budownictwa, Planowania Przestrzennego i Mieszkalnictwa oraz Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności.

W okresie od 18 listopada 1998 do 31 maja 1999 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta III kadencji, dążąc do istotnych zmian w zakresie działania Urzędu Miasta. Wywołało to konflikt z Marianem Jurczykiem, który jako ówczesny Prezydent Miasta nie godził się na postulowane zmiany. Po odejściu ze stanowiska przewodniczącego RM, Janusz Chudzyński powołał w Radzie Miasta nowy klub - Obywatelski Blok Samorządowy (OBS) - i został jego przewodniczącym.

Dziewięcioosobowy Klub Radnych OBS stawiał sobie za cel przyspieszenie zmian własnościowych i zwiększenie ilości sprzedawanych gruntów miejskich, zmianę granic administracyjnych Szczecina poprzez włączenie sąsiednich gmin w obręb miasta oraz zmianę polityki zagospodarowania przestrzennego miasta poprzez stworzenie nowych terenów pod inwestycje. Powołanie tego klubu doprowadziło do upadku koalicji Mariana Jurczyka z SLD. Po rozwiązaniu tego klubu Janusz Chudzyński został radnym niezrzeszonym.

W kampanii wyborczej 2004 do Sejmu RP był szefem wojewódzkiego komitetu wyborczego Ogólnopolskiego Komitetu Obywatelskiego (OKO). Był także współzałożycielem „Polskiej Unii Gospodarczej” - organizacji, która stawiała sobie za cel polityczną aktywizację przedsiębiorców.

W wyborach prezydenckich 2010 roku był członkiem Zachodniopomorskiego Społecznego Komitetu Poparcia kandydata na Prezydenta RP Jarosława Kaczyńskiego.

Obecnie nie jest związany z żadnym środowiskiem politycznym.

Zobacz też

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Wojciech Banaszak