Janusz Pietrzykowski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Janusz Pietrzykowski
operator filmowy, animator ruchu studenckiego
brak zdjecia
Data urodzenia 23 grudnia 1934
Miejsce urodzenia Kielce
Data śmierci 16 października 1982
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw.7C-5-9)


Janusz Pietrzykowski (1934-1982) – operator filmowy, animator ruchu studenckiego

Życiorys

Janusz Pietrzykowski urodził się 23 grudnia 1934 roku w Kielcach w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu w 1952 roku Technikum Chemicznego w Kielcach, otrzymał nakaz pracy do kopalni węgla kamiennego im. M. Thoreza w Wałbrzychu. Tu przez rok pracował w kopalnianym laboratorium jako technik-chemik.

W 1954 roku wyjechał do Szczecina, gdzie podjął studia na Wydziale Chemicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej (późniejsza Politechnika Szczecińska). W trakcie studiów, wspólnie z Januszem Krzymińskim, zorganizował pierwszy w historii miasta studencki Amatorski Klub Filmowy, który prowadził przez osiem lat. W tym czasie nakręcił kilka krótkich filmów. Równocześnie pisał teksty do spektakli Akademickiego Teatrzyku Satyrycznego „Skrzat”. Po studiach krótko pracował jako korektor, a następnie fotoreporter w redakcji „Kuriera Szczecińskiego”.

W kwietniu 1960 roku został zatrudniony na etacie operatora filmowego w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. Jednocześnie rozpoczął pracę w nowo powstałym Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. W początkowym okresie działalności Ośrodka był autorem krótkich (1-3 min) niemych filmów, wykorzystywanych później w programach publicystycznych. Ponadto realizował materiały filmowe dla Telenotatnika, Dziennika Telewizyjnego, Kroniki szczecińskiej, Kramiku z Muzami, Studia młodych. Kręcił także teledyski i fragmenty spektakli teatralnych. Był stałym i ulubionym współpracownikiem Andrzeja Androchowicza, operatorem i autorem zdjęć do większości jego filmów i programów zrealizowanych w Ośrodku TVP w Szczecinie.

W 1976 roku, z wynikiem bardzo dobrym, ukończył zaocznie Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Był najlepszym twórcą-dokumentalistą (operatorem) w historii szczecińskiej telewizji, a także nauczycielem i wychowawcą wielu operatorów tego ośrodka. Człowiekiem o licznych zainteresowaniach, pasjach i niemal renesansowej wiedzy.

Zmarł nagle na zawał serca 16 października 1982 roku. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie (kw.7C-5-9).

Wybrana filmografia (operator)Na planie filmowymNagrody i wyróżnieniaInne nagrody

Protokół z posiedzenia jury I Konkursu Fotograficznego AKF i Komisji Kultury RO ZSP
  • I nagroda (1000 zł) w I Konkursie Fotograficznym AKF i Komisji Kultury RO ZSP za prace Mur i Portret w cieniu (godło RIO), Szczecin (16 grudnia 1958)Odznaczenia

  • 1975 – Medal XXX-lecia PRLCiekawostki

  • W środowisku filmowym zwany „Studzienką” (podczas realizacji jednego z filmów zapatrzony w filmowany obiekt, wpadł do studzienki kanalizacyjnej) lub „Uhu, uhu” (jako namiętny palacz tytoniu, otoczony kłębami dymu, wydawał dźwięki przypominające lokomotywę)BibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz