Jerzy Kalicki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Kalicki
dyrektor Muzeum w Koszalinie
brak zdjecia
Data urodzenia 12 grudnia 1948
Miejsce urodzenia Kętrzyn
Narodowość polska

Jerzy Kalicki (ur. 1948) - konserwator zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum w Koszalinie, działacz społeczny.

Życiorys

Jerzy Kalicki urodził się 12 grudnia 1948 roku w Kętrzynie. Jest absolwentem Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek - konserwatorstwo-zabytkoznawstwo). Po studiach przez siedem lat był kierownikiem Działu Architektury i Urbanistyki w Ośrodku Dokumentacji Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Potem pracował przez dwa lata jako główny specjalista ds. badań historycznych i architektonicznych w Zarządzie Głównym Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków, a kiedy zaczęły powstawać pierwsze przedsiębiorstwa z udziałem firm polonijnych - został głównym inżynierem ds. konserwacji zabytków w Przedsiębiorstwie Polonijno-Zagranicznym "ARPEX". Następnie - był kierownikiem pracowni w podobnym przedsiębiorstwie, prezesem zarządu spółki z o.o. zajmującej się konserwacją zabytków, głównym specjalistą w fundacji sztuki i wreszcie - właścicielem własnej pracowni ewidencji, dokumentacji i konserwacji zabytków. Po pięciu latach prowadzenia tejże pracowni - stanął do konkursu i został 1 listopada 1997 roku dyrektorem Muzeum w Koszalinie. [1]
Funkcję sprawował do roku 2015.

Publikacje (wybór)

  • Badania archeologiczno-architektoniczne nad pocysterskim zespołem zabudowań klasztornych w Bukowie Morskim k. Darłowa w 1995-1997 roku. Henryk Janocha, Jerzy Kalicki. Koszalińskie Zeszyty Muzealne. - T. 22, (1998), s. 133-190.
  • Cmentarz w Świdwinie a proces asymilacji społeczności żydowskiej na Pomorzu Zachodnim. W: Żydzi oraz ich sąsiedzi na Pomorzu Zachodnim w XIX i XX wieku. Warszawa 2007, S. 397-404.
  • Kronika Kościoła Mariackiego w Darłowie. Pod red. Jerzego Kalickiego. Koszalin 2009.

Przypisy

  1. Ulicka Maria. Jerzy Kalicki. W: Ryszard i Maria Ulicki "Miesięcznik" [online]. [Dostęp 12 marca 2015].

BibliografiaLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski