Johann Bering

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Bering
luterański teolog, generalny wicesuperintendent
brak zdjecia
Data urodzenia 23 marca 1607
Miejsce urodzenia Greifswald
Data śmierci 16 stycznia 1658
Miejsce śmierci Greifswald
Lata działalności 1650-1658
Narodowość niemiecka


Johann Bering (Beringius) (1607-1658) – matematyk, luterański teolog, generalny wicesuperintendent w Greifswaldzie.

Życiorys

Johann Bering urodził się 23 marca 1607 roku w Greifswaldzie. Jako dziecko kształcił się pod okiem prywatnych nauczycieli, którzy zgodnie z wolą ojca, kładli nacisk na naukę greki, łaciny i hebrajskiego oraz filozofii i teologii. W wieku osiemnastu lat rozpoczął studia filozoficzne i teologiczne w rodzinnym mieście. Od 1628 roku kontynuował studia w Rostocku[1] i Niderlandach. Przez trzy lata studiował matematykę we Franeker. W roku 1631 przeniósł się do Lejdy, gdzie dodatkowo uczęszczał na wykłady z języków orientalnych. W 1636 roku powrócił na Pomorze, by zgodnie z wolą księcia Bogusława XIV objąć stanowisko profesora matematyki w Greifswaldzie. Oprócz tego prowadził wykłady z teologii, filozofii i filologii. W 1643 roku został pastorem kościoła Mariackiego, Po śmierci generalnego superintendenta Möviusa Völschowa gubernator Carl Gustaf Wrangel mianował go generalnym wicesuperintendentem Kościoła na szwedzkim Pomorzu. W międzyczasie Bering był trzykrotnie rektorem (1642/43, 1647, 1655)[2] i prokanclerzem uniwersytetu, wielokrotnie dziekanem wydziału teologicznego.

Ożenił się w 1643 roku w Stralsundzie z Klarą Mentz, córką pastora. Urodziło im się troje dzieci, dwie córki i syn. Młodsza córka zmarła w dzieciństwie.

Johann Bering zmarł 16 stycznia 1658 roku w Greifswaldzie, pochowany 25 stycznia tamże.

Przypisy


Bibliografia

  • Battus, Abraham. Bestallung der Diener Christi, auffgerichtet Von Christo Jesu unserm Herren ... Bey … Leichbegängniss, Des Weiland … Herrn Johannis Beringii … Der H. Schrifft … Doctoris, und Professoris in der Universität zum Greiffswald … Pommerschen Generalis Vice-Superintendentis … . Greiffswald: Reuman, 1658.
  • Jöcher, Christian Gottlieb. Allgemeines Gelehrten-Lexicon. T. 1. Leipzig: Gleditsch, 1750.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska