Kanał Dębicki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Dębicki
kanal_brak.jpg
Zrób zdjęcie tego miejsca: Pomóż nam
Nazwa niemiecka Breslauer Fahrt
Początek Kanał Grabowski

Kanał Dębicki (niem. Breslauer Fahrt) – kanał wodny w Szczecinie na Międzyodrzu. Jest częścią portu morskiego w Szczecinie.

Nawigacja, locja

Rozciąga się w osi północ-południe. Wejście do kanału tylko od północy, gdzie u zbiegu z Kanałem Grabowskim zlokalizowana jest obrotnica o średnicy 220 m. Nabrzeża portowe (Nabrzeże Spółdzielcze, Nabrzeże Czeskie, Słowackie i Niemieckie) znajdują się na zachodnim i południowym brzegu kanału – brzeg wschodni jest niezagospodarowany. Przy nabrzeżach Czeskim i Słowackim znajduje się baza kontenerowa. Żeglowna szerokość kanału wynosi około 80 m, co powoduje, że na kanale mogą obrócić się statki o długości do 70 m. Jednostki o większej długości muszą odchodzić rufą od nabrzeży Czeskiego i Słowackiego i obracać się na obrotnicy[1].

Historia

Powstał podczas budowy bądź rozbudowy szczecińskiego portu wolnocłowego na przełomie XIX/XX w., przez przekopanie części ówczesnej wyspy Ostrów Grabowski od Kanału Grabowskiego na północy do Duńczycy na południu i usypanie groblimiało to miejsce pomiędzy rokiem 1933 (zob. →zdjęcie lotnicze Wałów Chrobrego i okolicznych wysp z 1933 w galerii portalu sedina.pl) a 1935 – datą oddania do użytku elewatora Ewa przegradzającej rzekę w południowo-zachodniej części nowo powstałego kanału. Początkowo był połączony z pozostałymi basenami i kanałami portowymi za pośrednictwem Duńczycy uchodzącej do jeziora Dąbie. Współcześnie, w jego południowo-wschodniej części usypano kolejną groblę łączącą Ostrów Grabowski z Łasztownią zaślepiając tym samym południowy kraniec Kanału Dębickiego[2][3] Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej w Gdyni[4] w: Magazyn Portowy nr 8/2007[5]): [6].

Polską nazwę wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką – Breslauer Fahrt[7].


Przypisy

  1. Port. Urząd Morski w Szczecinie. [dostęp 2009-04-16].
  2. Plan Szczecina z 1936 roku, portal sedina.pl
  3. Plan portu w Szczecinie
  4. Kotla, Ryszard Tu gdzie wyrośnie las masztów...
  5. Port Szczecin > opis portu Urząd Morski w Szczecinie Sobecki, Wojciech (rzecznik prasowy ZMPSiŚ
  6. Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne coraz bliżej, portalmorski.pl, 14 października 2004
  7. M.P. z 1949 r. Nr 17, poz. 225, s. 4