Katastrofa kolejowa na stacji Szczecin Dąbie (Szczecin)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katastrofa kolejowa
Miejsce Szczecin
Rodzaj katastrofy zderzenie pociągów towarowych
Data 27 września 1947, godzina 22.10
Ofiary 5 osób
Ranni 3 osoby ranne

Katastrofa kolejowa na stacji Szczecin Dąbie – wydarzyła się 27 września 1947 roku, o godz. 22.10 na stacji kolejowej Szczecin Dąbie. W wyniku najechania pociągu towarowego nr 6178 (z transportem niemieckich repatriantów) na stojący na torze pociąg towarowy nr 6188 (z pustymi węglarkami) całkowitemu zniszczeniu uległo 5 wagonów towarowych oraz parowóz pociągu nr 6178. Na skutek zdarzenia śmierć poniosło pięcioro Niemców (czwórka nieletnich dzieci i kobieta), a trzy inne osoby zostały ranne (dwóch Niemców oraz jeden Polak z konwoju transportu). Rannych w wypadku przetransportowano do PCK Szczecin, gdzie udzielono im pierwszej pomocy.

Na miejsce katastrofy przybył prokurator z Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Szczecinie. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że przyczyną tragedii była źle ustawiona zwrotnica. Winę za taki stan rzeczy ponosili obaj zwrotnicowi: Feliks L. oraz Feliks Ł., którzy natychmiast po katastrofie zbiegli z miejsca wypadku. Nazwisk zabitych Niemców nie ustalono.

Bibliografia

  • AIPN Sz 008/352 t. 3. Sprawozdania i meldunki Referatu Śledczego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej oraz Komendantów Powiatowych Milicji Obywatelskiej za okres od września 1947 r. do lutego 1948 r. Karta nr 58.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Łukasz Skubisz