Konrad Stanisław Salamon

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konrad Salamon
fotograf
brak zdjecia
Konrad Salamon nad Bramą Portową.
Data urodzenia 8 maja 1921
Miejsce urodzenia Chlebów
Data śmierci 7 września 2002
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw.32B-18-13)
Lokalizacja grobu zobacz na mapie
Narodowość polska


Konrad Salamon (1921-2002) – fotograf, założyciel Zakładu Fotograficznego „MINIFOT” przy ul. Wojska Polskiego w Szczecinie (1972); pionier Szczecina -

Historyczna reklamówka MINIFOT

Życiorys

Konrad Stanisław Salamon urodził się 8 maja 1921 roku w Chlebowie, w Wielkopolsce. Ojciec był leśniczym w leśniczówce Milkarowo. Uczęszczał do szkół we Wrześni (sławna m. in. ze strajków szkolnych), ale wybuch wojny nie pozwolił ukończyć liceum. We wrześniu 1939 próbował uciekać na wschód, ale został zatrzymany przez Niemców koło Kutna. Jednak szybko zbiegł i wrócił do domu i jako robotnik zatrudnił się w gospodarstwie leśniczówki. W 1940 roku zmarł ojciec Konrada i musiał podjąć pracę drwala. Równocześnie uczęszczał na kurs kontrolerów mleczarskich – po jego skończeniu pracował w Brzezinach koło Łodzi. 20 sierpnia 1944 został zatrzymany przez policję niemiecką i oddany w ręce gestapo. Najpierw więziony był w Łodzi, później w Sikawie, ostatecznie trafił do obozu w Radogoszczy koło Łodzi i tylko zrządzenie losu pozwoliło mu ujść cało z masakry, którą Niemcy zgotowali 400 więźniom w nocy z 17 na18 stycznia 1945 roku. Leczył się w Brzezinach.

Ruina Baszty Panieńskiej

W Szczecinie osiedlił się w styczniu 1946, podejmując pracę w Polskim Radio (1946-1952). Jako jeden z pierwszych fotografował powojenny Szczecin oraz jego mieszkańców. W czerwcu 1952 podjął pracę w Spółdzielni „Światłocień” w Międzyzdrojach. Fotografował wydarzenia związane z organizacją Służba Polsce, a także uczestników wycieczek prowadzonych przez Samopomoc Chłopską.

Budowa domu przy ul. Unisławy

W 1954 roku powrócił do Szczecina i w ramach Spółdzielni Foto–Studio fotografował dzieci w szczecińskich szkołach podstawowych, równocześnie stając się kronikarzem Szczecina poprzez uwiecznianie budów i uroczystych inauguracji nowych szkół, m. in. Tysiąclatek.

W 1972 otrzymał lokal przy alei Wojska Polskiego 12, w którym urządził zakład fotograficzny MINIFOT (początkowo zakład funkcjonował w ramach Spółdzielni Fotograficznej Foto-Studio, ale ostatecznie został sprywatyzowany)[1]. Przez cały czas, od 1945 roku, fotografował odbudowujący się Szczecin i stał się kronikarzem powojennych dziejów miasta orazregionu.

Bar EXTRA latem

Był zaangażowany w życie społeczne Szczecina:

Bar EXTRA zimą

Był autorem wspomnień, których fragmenty opublikowano w książce Wszystkie drogi wiodły do Szczecina (oprac. Maria Czech-Sobczak i Władysław Kuruś-Brzeziński), wydanej przez Książnicę Pomorską w Szczecinie w 2001 roku.

Zmarł w 7 września 2002 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym (kw. 32B-18-13).

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi

Przypisy

  1. MINIFOT [dostęp: 27.04.2011]

Linki zewnętrzne