Kramik z Muzami (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kramik z Muzami – cykliczny program poświęcony aktualnościom kulturalnym Szczecina i Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem teatru. Cykl realizowany był w latach 1962-1970 (łącznie 53 wydania) w szczecińskim Ośrodku Telewizyjnym i gościnnie w Klubie „13 Muz”. W Kramiku prezentowano stałe pozycje, m.in. „Spojrzenia ze starego fotela”, „Premiery teatralne”, „U plastyków”, „Felieton muzyczny”, „Felieton z morałem”, „Z sal wystawowych”. Pomysłodawcą programu i jednym z prowadzących był Andrzej Androchowicz. Autorem oprawy graficznej cyklu był Stanisław Więcek. Od 1971 roku kontynuacją cyklu były Wieczory z Muzami

Wybrane programy

Kramik z Muzami (19 marca 1962)

Prezentacja sylwetek aktorów nowo zaangażowanych do Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, m.in. Krystyny Bigelmajer i Andrzeja Kopiczyńskiego.

O programie

 • (...) Największą wadą kolejnego wydania „Kramiku z Muzami” było to, że pomysł spóźniony był o dobre pół roku. Przedstawianie nowo (?) zaangażowanych aktorów w drugiej połowie sezonu świadczy — powiedzmy delikatnie — o braku refleksu. Audycję — zarówno w zakresie koncepcji, jak i realizacji zaliczyłbym do jednej z lepszych pozycji ubiegłego okresu. Kapitalny był kadr ukazujący Andrzeja Kopiczyńskiego w piosence. Bardzo podobały mi się również przejścia między poszczególnym! występami z zastosowaniem maski. (Obserwator, Tele echa. Tłusty poniedziałek, „Kurier Szczeciński” 1962 nr 68, s. 3)Kramik z Muzami (25 marca 1966)

Hejnal01a.jpg

Jubileusz dwudziestolecia szczecińskich szkół muzycznych w relacji Zbigniewa Pawlickiego. Rozmowa z Krzysztofem Teodorem Toeplitzem na temat rozwoju i przyszłości ruchu DKF w Polsce. XX-lecie chóru „Hejnał”. Omówienie przez krytyków Jarosława Szymkiewicza i Wiesława Głowacza szczecińskiej realizacji Dziadów w reż. Jana Maciejowskiego. Relacja z imprezy muzycznej dla młodzieży Jacy jesteśmy.Kramik z muzami (27 czerwca 1966)

Relacja filmowa z Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. Prezentacja fragmentu sztuki Mordercy i świadkowie. Piosenki śpiewają Kasia Sobczyk i Teresa Tutinas.Kramik z Muzami (1 lipca 1966)

W programie: szczecińskie aktualności teatralne, ocena planów Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, sylwetki twórców – pisarza Adolfa Momota i plastyka Edmunda Witkowskiego, otwarcie wystawy „Szkice śródziemnomorskie” Żeni Mechandżijewskiego i Henryka Naruszewicza, filmowy reportaż Władysława Daniszewskiego o Dobrej Szczecińskiej, sprawozdanie Jarosława Szymkiewicza z zakończonego Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu. Fragmenty próby Incydentu w Vichy. Piosenki śpiewa Katarzyna Sobczyk.Kramik z Muzami (sierpień 1966)

Zbigniew Cybulski w filmie Cała naprzód

Sezon teatralny w Szczecinie komentuje red. Wiesław Głowacz. Sylwetki szczecińskich twórców – plastyka Jerzego Kołacza i pisarza Ryszarda Liskowackiego. Reportaże z Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Kamieniu Pomorskim, z otwarcia III Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, o pracy Chóru Związku Zawodowego Kolejarzy „Hejnał” oraz z planu realizowanego w Szczecinie filmu Cała naprzód. Rozmowa z realizatorami filmu, m.in. z odtwarzającym główną rolę Zbigniewem Cybulskim.Kramik z Muzami (21 października 1966)

Andrzej Androchowicz i reżyser filmu Rachunek sumienia Julian Dziedzina

Fragment spektaklu Teatru „Krypta” z monologiem Eugeniusza Wałaszka w roli ks. Bernarda. Plany i nadzieje Teatru „13 Muz” omówił Janusz Marzec. Sylwetki nowych aktorów Teatrów Dramatycznych, m.in. Ireny Kownas. Piosenka Waleriana Pawłowskiego i Tadeusza Klimowskiego. Portret pisarza Ireneusza Gwidona Kamińskiego. Rozmowa o plastycznym wystroju wnętrz statków z Janiną Kosińską. Reportaż z koszalińskiego pleneru plastycznego „Osieki 66”. Polemiki na temat przyszłości szczecińskiego zamku i festiwalu w Kamieniu Pomorskim.Kramik z Muzami (listopad 1966)

Piętnasty program z cyklu poświęcono miesiącowi pogłębiania przyjaźni polsko-radzieckiej. Wieczór współczesnej poezji radzieckiej w wykonaniu aktorów Teatrów DramatycznychDanuty Chudzianki, Mariana Noska, Ludmiły Legut. Działalność Klubu TPPR, wystawa prac plastyków z Moskwy, fotogramy Zenona Dmochowskiego z jego podróży do stolicy ZSRR, recital piosenek radzieckich w wykonaniu Sławy Przybylskiej. Ponadto: amatorska twórczość plastyczna, sylwetka plastyka J. Baszkowskiego. O szczecińskim Teatrze Muzycznym mówił B. Jankowski (cykl „Spojrzenia ze starego fotela”).Kramik z Muzami (27 lutego 1967)

W osiemnastym programie m.in. omówienie przez sekretarza propagandy KW PZPR w Szczecinie, Henryka Hubera, problemów rozwoju kultury w woj. szczecińskim w nowej kadencji wojewódzkiej instancji partyjnej, omówienie premier teatralnych – Henryka IV Luiggi Pirandella w reż. Janusza Marca w „Krypcie”, zbliżającej się premiery Jesiennego ogrodu Lillian Hellman w reż. Jana Maciejowskiego w Teatrze Polskim oraz Dziękuję ci, Ewo Stanisława Renza w reż. Edmunda Waydy w Teatrze Muzycznym, spotkanie z Antonim Kaczorowskim z okazji zbliżającego się jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej aktora.Kramik z Muzami (31 marca 1967)

W dziewiętnastym programie m.in. felieton o szczecińskim Tygodniu Teatralnym; jubileusze Towarzystwa im. H. Wieniawskiego i Operetki; historia Teatru Lalek „Pleciuga”; omówienie premier sztuki Tadeusza Rittnera Lato w reż. Andrzeja Ziębińskiego (12 marca - Teatr Polski) oraz widowiska Agnieszki Osieckiej Niech no tylko zakwitną jabłonie w reż. Barbary Fijewskiej (21 marca - Teatr Współczesny); sylwetki szczecińskich twórców – poety Józefa Bursewicza i malarza Mariana Nyczki; z cyklu „Spojrzenia ze starego fotela” felieton krytyczny Włodzimierza Piotrowskiego o szczecińskich klubach

 • scenariusz i prowadzenie: Andrzej Androchowicz
 • czas: 45'
 • produkcja: Redakcja Publicystyki Kulturalnej TV Szczecin 1967
 • emisja: 31 marca 1967 (TV – pr. lokalny)Kramik z Muzami (kwiecień 1967)

Kadr z filmu Cała naprzód

W dwudziestym programie m.in. przygotowania do Dni Oświaty Książki i Prasy; festiwal chórów studenckich, omówienie filmu Cała naprzód Stanisława Lenartowicza. Zapowiedzi wydarzeń kulturalnych w Szczecinie.Kramik z Muzami (17 maja 1967)

Program dwudziesty pierwszy. Tematy wydania: relacje i komentarze z przebiegu imprez Dni Oświaty Książki i Prasy; przygotowania do Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji im. K.I. Gałczyńskiego w Szczecinie. Spotkanie z dziennikarzami szczecińskiej prasyKramik z Muzami (28 czerwca 1967)

Program dwudziesty drugi. Tematy wydania: występ zespołu Tajfuny; życie teatralne Szczecina; migawki z przedstawienia Wiosna 21 Aleksandra Sztejna w Teatrze Współczesnym w reż. Jana Maciejowskiego; omówienie IX Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu (relacja red. Jarosława Szymkiewicza); zapowiedź wizyty teatru z Liberca (Czechosłowacja) z dwiema jednoaktówkami Domem wariatów na pierwszym piętrze F. Sambeka i Dziwnym popołudniem dr. Zvanka Burkego L. Smocka; relacja z III Festiwalu Muzyki Organowej w Kamieniu Pomorskim; Dekada Kultury Węgierskiej na Zamku Szczecińskim; krytyczny felieton filmowy o Parku Żeromskiego; relacja z placu budowy nowej siedziby Teatru Lalek „Pleciuga” przy ul. Kaszubskiej; występ tancerzy Teatru Muzycznego w Szczecinie Magdaleny Dracówny i Henryka Walentynowicza; spotkanie z nowym dyrektorem Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych, Jerzym Wąsowiczem; występ zespołu TajfunyKramik z Muzami (31 lipca 1967)

Dwudziesty trzeci program poświęcono Festiwalowi Artystycznemu Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Tematy wydania: krytyczny felieton filmowy o przygotowaniach Świnoujścia do FAMY (m.in. nieukończone remonty obiektów, brak w imprezie renomowanych teatrzyków studenckich z kraju, niewykorzystana szansa do promocji miasta); spotkanie z piosenkarzami Krystyną Jarmułówną (Ballada francuska) i Jackiem Lechem (Bądź dziewczyną moich marzeń, Nie bądź zła o byle co); przypomnienie uroczystości wręczenia dorocznych nagród WRN w Szczecinie za upowszechnianie kultury; rozmowa z jednym z laureatów, dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej Janem Szyrockim; relacja red. Wiesława Głowacza z pobytu chóru w Austrii; filmowy felieton z pleneru plastycznego w Barlinku, zorganizowanego przy udziale Myśliborskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego; spotkanie z plastykami Stanisławą Bieńkowską, Janiną Krosińską, Tadeuszem Eysymontem, Jerzym Brzozowskim; filmowa sylwetka rzeźbiarki Ireny WabiszewskiejKramik z Muzami (30 października 1967)

Dwudziesty piąty program z cyklu poświęcono obchodom 50 rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej w Szczecinie i województwie. Tematy wydania: piosenki Bułata Okudżawy w wykonaniu Aleksandra Nizowicza i zespołu Brunona Gościniaka; omówienie przez kierownika Wydziału Kultury Prezydium WRN Władysława Daniszewskiego najważniejszych imprez kulturalnych z okazji rocznicy (Dni Kultury Radzieckiej, Festiwal Filmów Radzieckich, wystawy plastyczne, specjalny program okolicznościowy przygotowany przez aktorów szczecińskich teatrów); felieton filmowy ze spotkania szczecinian z twórcami kina radzieckiego: Sergiuszem Bondarczukiem, Wasylem Sołowiewem, Heleną Skobcewą, Irina Gubanową (Wojna i pokój) i Gurgenem Tonuntsem (Kamo - niebezpieczna misja); wizyta zespołu kameralnego Chóru Politechniki Szczecińskiej w Paryżu; rozmowa z dyrektorem chóru Janem Szyrockim; premiera Krainy lalek Eugeniusza Szwarca w Teatrze Lalek „Pleciuga” i rozmowa z reżyserem Włodzimierzem Dobromilskim; omówienie wystawy plastycznej Człowiek i praca w Polsce Ludowej w Zamku Szczecińskim; sylwetka artysty malarza Jerzego Brzozowskiego; piosenki radzieckie w wykonaniu Aleksandra NizowiczaKramik z Muzami (28 listopada 1967)

Program dwudziesty szósty. Tematy wydania: debiut w Kramiku piosenkarki czechosłowackiej Milady Pospišilovej; sprawozdanie z Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach, w tym omówienie udziału szczecińskiego teatru ze spektaklem Wiosna 21 (komentarz red. Jarosława Szymkiewicza); rozstrzygnięcie konkursu Redakcji Morskiej Wydawnictw Artystyczno-Graficznych na znak firmowy nowo powstałej Centrali Handlu Zagranicznego „Rybex”; występ ludowej kapeli z Węgier; felieton filmowy z obchodów Dni Książki Społeczno-Politycznej „Świat, człowiek, polityka”; wystawa plakatów do filmów radzieckich na Zamku Książąt Pomorskich z okazji 50-lecia kinematografii radzieckiej; felieton muzyczny red. Zbigniewa Pawlickiego (działalność Szczecińskiego Towarzystwa Muzycznego, występ Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej na Festiwalu Twórczości Wokalnej w Jihlavie na Morawach); występ tria smyczkowego (Zygmunt Walter, Barbara Rutkowska, Dominik Rutkowski) w kompozycji Ryszarda Kwiatkowskiego; sylwetka artysty plastyka z Leningradu, Eugeniusza Iwanowicza Paszkowa (filmowy felieton z wystawy zorganizowanej w Muzeum Pomorza Zachodniego); piosenka w wykonaniu Milady Pospišilovej;Kramik z Muzami (grudzień 1967)

Program dwudziesty siódmy. Tematy wydania: ciekawostki na temat Filipinek (zmniejszony skład grupy, kontrakt z Estradą Szczecińską, nowe kierownictwo artystyczne zespołu - Mateusz Święcicki i Ryszard Poznakowski) i piosenka Hello Dolly w wykonaniu zespołu; uwagi i opinie na temat teatralnego wydarzenia roku - premiery Ryszarda III Williama Shakespeare'a w reż. Jana Maciejowskiego (fragmenty spektaklu w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego - Marii Chwalibóg - Królowa Elżbieta, i Włodzimierza Bednarskiego - Król Ryszard III); II Prezentacja Malarzy Krajów Demokracji Ludowej (rozmowa z artystą malarzem Jerzym Kołaczem m.in. na temat dorobku środowisk plastycznych krajów KDL i współczesnego malarstwa skandynawskiego); migawki z placu budowy Teatru Lalek „Pleciuga” (rozmowa z dyrektorem teatru, Krzysztofem Niesiołowskim na temat opóźnień w budowie gmachu przy ul. Kaszubskiej, nagród i wyróżnień dla teatru w minionym sezonie 1966/67 oraz planów artystycznych „Pleciugi” na przyszłość); omówienie dorobku pisarzy szczecińskich w roku 1967 przez red. Bohdana Czarnockiego; „Felieton z morałem” (budowa w czynie społecznym Rejonowego Ośrodka Kultury we wsi Płotno w pow. pyrzyckim); „Ze starego fotela” - felieton red. Wiesława Głowacza na temat niedociągnięć w szczecińskiej kulturze w roku 1967 (błędna polityka repertuarowa w kinach, braki organizacyjne podczas festiwali FAMA i Poezji im. K.I. Gałczyńskiego, pustki w sali koncertowej filharmonii; życzenia noworoczne;Kramik z Muzami (styczeń 1968)

Program dwudziesty ósmy. Tematy wydania: piosenka Pijcie soki owocowe (muz. Mariusz Mroczkowski, sł. Tomasz Bielski) w wykonaniu Mariusza Mroczkowskiego z Warszawy; sytuacja na szczecińskim rynku muzycznym (zauważalny brak utalentowanych wykonawców ze Szczecina na lokalnych scenach; występy znanych szczecińskich piosenkarzy w innych miastach Polski i za granicą - kilkumiesięczna trasa koncertowa Danuty Szparadowskiej po Jugosławii, występy Heleny Majdaniec w Paryżu (wywiad z artystką i piosenka Monika w jej wykonaniu - taśma filmowa); premiery w Państwowych Teatrach Dramatycznych: Niezwykłe przygody Pana Kleksa Jana Brzechwy w reżyserii Jana Maciejowskiego (scena Teatr Współczesny) i Gra miłości i przypadku Pierre'a Marivaux w reżyserii Tadeusza Byrskiego (scena Teatr Polski); krótkie informacje o autorach i wykonawcach obu spektakli; spotkanie z nowym scenografem Państwowych Teatrach Dramatycznych, Aleksandrem Wielogórskim, i rozmowa o zawodzie, prywatnych zainteresowaniach, przygotowaniach do wystaw zagranicznych i pracach nad sztuką Pan Wokulski; próby Studia Pantomimy Politechniki Szczecińskiej w klubie Kontrasty (historia zespołu w pigułce, sukcesy); rozmowa o zawodzie fotoreportera z red. Tadeuszem Karwackim - przedstawicielem Klubu Fotografii Prasowej SDP (różnice między fotoreporterem a fotografikiem; czym powinien charakteryzować się rasowy fotoreporter; kulisy pracy fotoreportera prasowego; sylwetki znanych szczecińskich fotoreporterów: Andrzeja Wituszyńskiego, Stefana Cieślaka, Stefana Pleśniarowicza, Janusza Rudnickiego, Anatola Weczera i ich wystawy fotograficzne); „U plastyków” - spotkanie z reprezentantką najmłodszego pokolenia szczecińskich plastyków, Stefanią Mazurczak-Wieśniak (problemy młodych plastyków rozpoczynających samodzielną działalność artystyczną); piosenka Zły wiersz (muz. Mariusz Mroczkowski, sł. Julian Tuwim) w wykonaniu Mariusza Mroczkowskiego z towarzyszeniem Henryka Majdy na fortepianie;
Kramik z Muzami (27 lutego 1968)

Program dwudziesty dziewiąty. Tematy wydania: zapowiedź Dekady Kultury Czechosłowackiej organizowanej w marcu w Szczecinie przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”. Popularne piosenki Tereza i Ballada kowbojska, autorstwa wybitnych twórców praskiego Teatru Semafor, Jiřího Šlitra i Jiřího Suchego, w wykonaniu Macieja Dłuskiego i zespołu Jerzego Wilka; wizyta w studiu sekretarza Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, Karola Czejarka - omówienie plenarnego posiedzenia STK, które odbyło się w lutym, ocena realizacji uchwał II Sejmiku Miłośników Ziemi Szczecińskiej, powoływanie towarzystw regionalnych w miasteczkach, wsiach i osadach, długofalowe plany rozwoju kultury w powiatach, budowa i remonty ośrodków kultury, szkolenie kadry instruktorów, powołanie Powiatowych Funduszów Rozwoju Kultury, Turystyki i Sportu, upowszechnienie sztuki w powiatach (stałe sceny - teatr, filharmonia, estrada, zespoley amatorskie), współpraca ze środowiskami naukowymi i studenckimi wyższych uczelni Szczecina, przygotowania do obchodów 25 rocznicy wyzwolenia ziemi szczecińskiej; na budowie przyszłej galerii malarstwa współczesnego; remont budynku Muzeum Pomorza Zachodniego przy ul. Staromłyńskiej; na budowie Teatru Lalek; otwarcie kawiarni literackiej w klubie studenckim Kontrasty - spotkanie z aktorem Henrykiem Giżyckim, recytującym wiersze poetów (Bruno Jasieński Im); z cyklu: Szczecińscy pisarze - sylwetka jednego z najstarszych szczecińskich autorów, Czesława Schabowskiego (krótka prezentacja biografii i dotychczasowego dorobku pisarza, informacja o ukończeniu najnowszej książki, Lisy morskie, opisującej przemiany w środowisku rybaków w ostatnim dwudziestoleciu); Z sal wystawowych – felieton filmowy Bogdana Chocianowicza o Emanuelu Messerze, sylwetka Stefanii Mazurczak-Wieśniak, reprezentantki najmłodszego pokolenia szczecińskich plastyków, rozmowa z red. Stanisławem Jeziorańskim, szefem Redakcji Morskiej WAG (sprawa otwarcia salonu WAG w Szczecinie, ważniejsze wydawnictwa tej oficyny w roku 1967 i plany wydawnicze na rok 1968).
Kramik z Muzami (27 marca 1968)

Okolicznościowa laurka z okazji 30 wydania programu (rys. Stanisław Więcek)
Dyplom okolicznościowy z okazji 30 wydania programu

Trzydzieste, okolicznościowe wydanie programu. Tematy wydania: wypowiedzi mieszkańców Szczecina na temat programu; prezentacja łódzkiej grupy skifflowej No To Co (koncerty No To Co i szwedzkiej grupy beatowej The Shakers w hali sportowej); spotkanie z trzynastoma Muzami patronującymi programowi (przedstawienie plansz z tytułami cykli prezentowanych w dotychczasowych wydaniach Kramiku); omówienie spektaklu Pan Wokulski w reż. Ewy Kołogórskiej w Teatrze Polskim w Szczecinie; gość „Spojrzenia ze starego fotela” - red. Stefan Janusiewicz (felieton na temat repertuaru szczecińskich teatrów); dwudziestolecie Państwowego Ogniska Baletowego w Szczecinie; felieton muzyczny red. Zbigniewa Pawlickiego na temat budowy organów w Sali Kameralnej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; Dekada Kultury Czechosłowackiej (występ harfistki Liliany Osses-Pietryk w utworze Jana Ladislava Disika, omówienie wizyty Bohumila Hrabala w Szczecinie, praski wywiad korespondenta Telewizji Polskiej Czesława Berendy z pisarzem); rekonstrukcja Starego Ratusza na Podzamczu (zdjęcia filmowe z placu budowy i Biura Projektów Pracowni Konserwacji Zabytków); „Z sal wystawowych” (wystawa fotografiki Macieja Jasieckiego); rozmowa z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego III Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego, Januszem Marcem (przygotowania do imprezy)
Kramik z Muzami (29 sierpnia 1968)

Wydanie trzydzieste trzecie. Tematy wydania: piosenka Poddaję się miłości w wykonaniu przebywającego w Szczecinie na gościnnych występach czeskiego piosenkarza Josefa Strnada; sezon kulturalny na Wybrzeżu - festiwal chórów w Międzyzdrojach, koncerty organowe w Kamieniu Pomorskim, III Festiwal Akademickiej Młodzieży Artystycznej (FAMA) w Świnoujściu (niska ocena organizacji festiwalu); felieton red. Zbigniewa Pawlickiego na temat kolejnej edycji konkursu na utwór organowy, zorganizowanego przy współudziale Szczecińskiego Towarzystwa Muzyczne - 27 zgłoszonych prac w poprzedniej edycji, udział w pracach jury wybitnych twórców (m.in. Grażyna Bacewicz, Bolesław Szabelski), I nagroda dla Henryka Mikołaja Góreckiego, przygotowania do kolejnej edycji; zaproszenie na recital Mieczysława Święcickiego z krakowskiej Piwnicy pod Baranami; IV Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie - udział plastyków z całego kraju (najliczniej reprezentowane środowiska krakowskie i warszawskie), równouprawnienie wszystkich kierunków malarstwa, prace 10-osobowego jury pod przew. Czesława Rzepińskiego, medal Grand Prix ZPAP dla Tadeusza Dominika, nagroda specjalna MKiS dla Stanisława Fijałkowskiego z Łodzi oraz nagroda Prezydium MRN w Szczecinie dla Jerzego Brzozowskiego, imprezy towarzyszące festiwalowi, dlaczego werdykt jury ogłaszany jest już w dniu otwarcia imprezy); „Co u plastyków?” - dwudziestolecie pracy twórczej Guido Recka (sylwetka malarza i pedagoga); „Spojrzenia ze starego fotela” - krytyczne omówienie repertuaru minionego sezonu teatralnego, m.in. brak sztuk współczesnych (red. Jarosław Szymkiewicz); kolejna wizyta na budowie Teatru Lalek „Pleciuga” przy ul. Kaszubskiej; recenzja książki kpt. Eugeniusza Wasilewskiego Powrotne szlaki (red. Bohdan Czarnocki); piosenka My Prayer w wykonaniu Josefa Strnada;
Kramik z Muzami (30 września 1968)

Wywiad z bawiącą na gościnnych występach w Szczecinie Haliną Mickiewiczówną; filmowa mini-recenzja z musicalu Dama od Maxima Ryszarda Sielickiego w reż. Aleksandra Długosza (prem. 3 września)Kramik z Muzami (28 kwietnia 1969)Kramik z Muzami (16 marca 1970) – wydanie ostatnie

Program pięćdziesiąty trzeci. Tematy wydania: spotkanie z piosenkarką Ewą Chmiecik, laureatką I nagrody w kategorii solistów na VII festiwalu muzyki jazzowej „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (rozmowa na temat muzycznych zainteresowań piosenkarki i kulisów wrocławskiego festiwalu; piosenka w wykonaniu Ewy Chmiecik z towarzyszeniem zespołu muzycznego Klubu ZMS „Trygław” p/k Jerzego Wilka); omówienie premiery musicalu Inez w Państwowym Teatrze Muzycznym w Szczecinie (spotkanie i rozmowa na temat spektaklu z kompozytorem, Edmundem Borowskim, i odtwórczynią głównej roli Ireną Brodzińską; arietka z musicalu w wykonaniu Ireny Brodzińskiej); przygotowania do V Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego (rozmowa z kierownikiem artystycznym Teatru „13 Muz”, Januszem Marcem, na temat repertuaru przeglądu; rozmowa z aktorem Henrykiem Giżyckim i reżyserem Józefem Grudą na temat przygotowywanego spektaklu Wesele S. Wyspiańskiego i tradycji tego dramatu w historii polskiego teatru); podsumowanie cyklu Kramik z Muzami; zapowiedź nowych programów o charakterze kulturalnym w lokalnym paśmie Telewizji Polskiej;

O Kramiku w prasie

 • (...) „Kramik z Muzami” potrafi w sposób celny zasygnalizować najcharakterystyczniejsze zjawiska kulturalne Szczecina i województwa. Stąd częste spotkania z plastykami wynikające z faktu ożywionego ruchu plastycznego i wystawienniczego w naszym mieście. (...) Na osobną pochwałę zasługuje inicjatywa wolnej trybuny, czyli „Spojrzenie ze starego fotela”. (Klara, Nauka i muzy, „7-my Głos Tygodnia” z 27 listopada 1966)


 • (...) Nowe, ciekawe propozycje formalne przyniósł poniedziałkowy „Kramik z Muzami”, jedna z nielicznych „żelaznych pozycji” szczecińskiego ośrodka TV. Red. Androchowicz odszedł tym razem od zasady wizualnego rejestrowania wydarzeń kulturalnych, znanych już ogółowi skądinąd, poszerzył wachlarz form magazynu o felieton, o reportaż i publicystykę, która stanowiła rezultat własnych poszukiwań, a nie powtarzała tego, co aktualnie modne w całej prasie szczecińskiej. (...) Magazyn był tematycznie zróżnicowany, żywo i swobodnie prowadzony, sprawnie zrealizowany, co już jest zasługą całego zespołu. Odniosłem wrażenie jak gdyby „Kramik” przenosił się oto na wyższy niż dotąd poziom, jak gdyby przyjął bardziej ambitne założenia. (ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 4 lutego 1967)


 • (...) Lubimy „Kramik”, bo lubimy swobodna i różnorodną formę magazynu telewizyjnego. „Kramik” jest taki, ale, jak dotąd, prawdziwej publicystyki i felietonistyki telewizyjnej w nim nie niewiele, przeważa sprawozdawczość, której i bez telewizji chyba nam w życiu nie braknie. Może zechcielibyście znów trochę poeksperymentować? (ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 1-2 lipca 1967)


 • (...) Lubiana ta i - jak się zdaje - dość popularna pozycja programowa zastygła jednak w schematycznym już i coraz mniej ciekawym układzie tematyczno-formalnym. Ożywia go zwykle wstawka rozrywkowa - występ piosenkarza lub któregoś z popularnych zespołów młodzieżowych, jaki akurat bawi w okolicy Szczecina. Jest ponadto banalny reportaż filmowy z kolejnego zjazdu, festiwalu czy otwarcia, migawki z ostatniej premiery, lecz przede wszystkim - wywiady i rozmowy. Czyli komentarze do życia kulturalnego, które zresztą towarzyszą również wszystkim materiałom filmowym. W „Kramiku” więc muzy na ogół bezpośrednio nie występują, lecz są reprezentowane przez komentatorów i sprawozdawców, którzy opowiadają, co w imieniu rzesz telewidzów dane im było oglądać. Nie wiem, czy telewidzowie są zachwyceni tym pośrednictwem, dopuszczalnym może w gazecie. Wprawdzie modna definicja telewizji mówi, że jest ona właśnie żywą gazetą, ale nie znaczy to chyba, że powinna dosłownie powtarzać tamte odwieczne formy. (Barbara Kowalska, Z czym do telewidza?, „7-my Głos Tygodnia” 1967 nr 33)


 • (...) Już dwadzieścia pięć razy prezentował nam A. Androchowicz swój „Kramik”. Często go chwaliliśmy za dobre pomysły, za sprawną realizację, za solidność w przygotowywaniu tego programu. Czasami wysuwaliśmy zastrzeżenia, że... przyzwyczajony do swych „Kramików” Androchowicz zaczyna traktować je zbyt niedbale, zbyt rutyniarsko. Dzisiaj wypada stwierdzić, że bez względu na ocenę jubileuszowego programu, „Kramik z Muzami” jest dobrą wizytówką szczecińskiej telewizji. (ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 8 listopada 1967)


 • Nie przepadam za celebrowanymi jubileuszami, ale w tym przypadku gotów jestem przyłączyć się do obchodów ogólnego święta, jakie zarządził w związku z 30 programem „Kramika z Muzami” redaktor Andrzej Androchowicz. Przyłączam się zaś nie z tego względu, że „Kramik” dał mi tu nieraz okazję do tzw. „tematu”, ale przede wszystkim dlatego, iż jest to, co byśmy o nim dotychczas złego nie powiedzieli, jedyny program naszego ośrodka TV, który dopracował się własnego stylu i stałej, telewizyjnej publiczności. Operując stosunkowo dużym, jak na nasze techniczne możliwości, wachlarzem środków formalnych i obejmując niemniej spory zakres tematyczny, jest „Kramik” pozycją ciekawą i chętnie oglądaną. Ten, było nie było, stały magazyn kulturalny naszego, znanego właśnie z wielu cennych inicjatyw kulturalnych, regionu, to „dziecko” najbardziej masowego środka przekazu - TV, ma więc tę wielką szansę docierania do największego kręgu odbiorców. Stąd obowiązek takiego wyważania proporcji i tematów, aby praktycznie trafić do każdego, stąd duża odpowiedzialność, ale i satysfakcja dla autorów. Ci ostatni w przygotowanie jubileuszowego programu włożyli wiele trudu, sam zaś jego autor i prezenter w jednej osobie włożył po raz pierwszy uroczysty, ciemny garnitur - nie wypada więc na pewne, drobne zresztą, uchybienia (z technicznymi włącznie) wybrzydzać, trzeba natomiast koniecznie życzyć „Kramikowi” dalszej przychylności wszystkich Muz. (VOX, Pod rękę z muzami, „Kurier Szczeciński” z dn. 31 marca 1968, s. 5)


 • (...) Dowiadujemy się, że oto zasłużony „Kramik z Muzami” zostaje raz na zawsze wycofany z anteny. (...) Nie da się ukryć, kilka brzydkich słów powiedziało się przy okazji niejednej emisji, ale w końcu rzeczywiście – żal. Przy wszystkich swoich wadach miał ten program jedną kapitalną zaletę – nieobowiązującą formę towarzyskiej rozmowy przy „pół czarnej”, będącą co prawda kopią „Tele-Echa ”, ale w nie nudziarski sposób przybliżającą ludzi i problemy, o których była mowa, do szerokich rzesz telewidzów. Ów moment towarzyskiego „parle-parle” sprawiał jednocześnie, iż program nabierał pewnej intymności, pewnego ciepła, a więc tych cech, których nie osiągnie się w żadnej innej z proponowanych przez telewizję form w rodzaju wywiadu, wypowiedzi czy nawet rozmowy. (VOX, Epitafium dla „Kramika”, „Kurier Szczeciński” 1970 nr 68, s.5)Kramik w prasie (wybór)

 • 1965 – (m), Z powodu telewizji, „7-my Głos Tygodnia” z dn. 31 stycznia 1965, s. 8
 • 1966 – ALFA, Nieogórkowy „Kramik” (z cyklu: Przed małym ekranem), „Głos Szczeciński” z dn. 17 sierpnia 1966, s. 5
 • 1966 – ALFA, „Kramik” i ryby (z cyklu: Na małym ekranie), „Głos Szczeciński” z dn. 19-20 listopada 1966, s. 5
 • 1966 – Klara, Nauka i muzy, „7-my Głos Tygodnia” z 27 listopada 1966
 • 1967 – ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 4 lutego 1967
 • 1967 – ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 1-2 lipca 1967
 • 1967 – Barbara Kowalska, Z czym do telewidza?, 7-my Głos Tygodnia” z dn. 13 sierpnia 1967, s. 5 i 11
 • 1967 – ALFA, Na małym ekranie, „Głos Szczeciński” z dn. 8 listopada 1967
 • 1968 – VOX, Pod rękę z muzami, „Kurier Szczeciński” z dn. 31 marca 1968, s. 5ŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz