Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
(Przekierowano z Książnica Pomorska)
Skocz do: nawigacja, szukaj
200px-Monobook icon.svg.png Ten artykuł jest w trakcie opracowywania. Prosimy nie edytować strony do czasu zniknięcia tej wiadomości. Nazwa użytkownika, który dodał tę wiadomość, jest wyświetlona na stronie historii.


Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie - instytucja kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, główna wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym.

Książnica Pomorska działa na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późniejszymi zmianami), ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493 z późniejszymi zmianami) i Statutu nadanego jej uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 19 kwietnia 2000 r.

Historia

Książnica Pomorska została utworzona w 1947 roku jako jedna z pierwszych w Polsce bibliotek wojewódzkich, których zadaniem było tworzenie sieci bibliotek publicznych w regionie. Jej siedziba znajduje się w budynku dawnej niemieckiej biblioteki publicznej (niem. Stadtbibliothek).

Stadtbibliothek der Stadt Stettin otwarto uroczyście 3 października 1905 roku w budynku dawnego gimnazjum miejskiego przy ulicy Grüne Schanze 8 (obecnie Dworcowa) w Szczecinie. Przygotowania do utworzenia biblioteki trwały od kilku lat. 1 stycznia 1902 roku na stanowisko bibliotekarza miejskiego powołano dr. Theodora Münstera, po jego śmierci stanowisko objął prof. dr Karl Kunze. Po nim, w roku 1907 stanowisko objął (zatrudniony w bibliotece od 1905 roku) Erwin Ackerknecht, który kierował nią przez 40 lat. Pod jego kierownictwem liczba zbiorów bibliotecznych wzrosła z początkowych ok. 28 tys. wol. do prawie 200 tys. w ostatnich latach II wojny światowej.