Lesław Herman

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lesław Piotr Herman
pisarz, architekt
Data urodzenia 10 kwietnia 1967
Miejsce urodzenia Szczecin
Narodowość polska
Pseudonim Leszek Herman


Lesław Piotr Herman (ur. 1967) - pisarz, architekt, znany jako Leszek Herman.

Życiorys

Leszek Herman urodził się 10 kwietnia 1967 roku w Szczecinie. Jego ojciec pochodził z Krakowa, był kapitanem żeglugi wielkiej. Rodzina mamy pochodzi z kresów, miała majątek pod Wilnem. Matka, urodzona w województwie lubelskim, wraz z siostrą wyjechały na ziemie zachodnie w latach 50.[1].

Absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej. Specjalizuje się w obiektach zabytkowych. Wraz z bratem prowadzi Studio Projektowe "Herman", które odpowiedzialne jest m.in. za renowację Starej Rzeźni[2]. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej.

W latach 1993-1995 publikował w szczecińskim oddziale "Gazety Wyborczej" artykuły o niezwykłych miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, które ilustrował własnymi rysunkami. Jego kryminalna powieść Sedinum została bardzo dobrze przyjęta w Szczecinie, dzięki swoim odwołaniom do historii miasta.

19 maja 2016 roku odebrał nagrodę Szczecin Business Awards w kategorii Osobowość Regionu w uznaniu za niekonwencjonalny i skuteczny sposób promowania Szczecina na kartach powieści Sedinum[3]. W 2017 roku otrzymał tytuł honorowego Ambasadora Szczecina.

Twórczość

Cykl Sedinum

  • 2015Sedinum. Wiadomość z podziemi, Wydawnictwo Muza, Warszawa
  • 2016Latarnia umarłych, Wydawnictwo Muza, Warszawa
  • 2018Biblia Diabła, Wydawnictwo Muza, Warszawa

Przypisy

  1. Jerzy Połowniak, "Sedinum" Leszka Hermana, czyli magiczny Szczecin. Polski Dan Brown i jego miasto [w:] Wyborcza.pl [online].[Dostęp: 16.11.2017]
  2. Stara Rzeźnia [w:] Hermanstudio.pl [online]. [Dostęp: 16.11.2017]
  3. Tytuł Osobowość Regionu 2016 dla Leszka [w:] Hermanstudio.pl [online]. [Dostęp: 16.11.2017]
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Krzysztof Lichtblau