Maria Radomska-Tomczuk

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Radomska-Tomczuk
artysta grafik, pedagog, prof. sztuki
brak zdjecia
prof. Maria Radomska-Tomczuk
Data urodzenia 1933
Narodowość polska
Laureat1.png

Maria Radomska-Tomczuk - artysta, pedagog, profesor sztuki.

Życiorys artystyczny

Urodziła się w 1933 r. Studia artystyczno-dydaktyczne ukończyła w 1957 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1960 r. mieszka i tworzy w Szczecinie. Tytuł profesora sztuki uzyskała w 1999 r.
Współorganizatorka struktur Uniwersytetu Szczecińskiego. Od początku jego istnienia (1985 r.) była kierownikiem Zakładu Przedmiotów Artystycznych w Instytucie Pedagogiki. Do 2003 r. - kierownik Katedry Edukacji Artystycznej, która w 2010 r. została - jako jeden z trzech podmiotów - włączona do powstającej w Szczecinie Akademii Sztuki. Inicjatorka i współorganizatorka w 1995 r. Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. Przez 15 lat pełniła funkcję rektora tej uczelni.
Współinicjatorka i współorganizatorka powołanej w 2010 r. Akademii Sztuki w Szczecinie, na rzecz której została wygaszona Wyższa Szkoła Sztuki Użytkowej – kolejny z trzech filarów powołanej Akademii. Członek ZPAP od 1960 r., aktywnie pracująca we władzach Okręgu Szczecińskiego. Jest aktywnym twórcą w zakresie grafiki artystycznej. Autorka cykli grafik m. in.: „Ptaki”, „Sieci”, „Pro memoriam”, „Genesis”, „Operacja”, „Czas i…”, „Inspiracje muzyczne”, „Homo homini – kontynuacja”. Uczestniczy w wielu konkursach i wystawach międzynarodowych m. in. w Japonii (liczne zbiory), Brazylii, Korei, Egipcie, Słowenii, Holandii, Niemczech, podczas których uzyskiwała nagrody i wyróżnienia, a także w Polsce – w ostatnich latach w Międzynarodowym Triennale Grafiki Kraków ( wystawy główne i towarzyszące) 1998, 2000, 2003, 2006, 2009. Wystawy indywidualne - w Szczecinie i za granicą, ostatnio w Esbjergu, Kopenhadze i Hamburgu.

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi (1978)
  • Nagroda Wojewody Szczecińskiego (1980)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1988)
  • Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków (1999)
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000)
  • Wyróżnienie Medialne (Głos Szczeciński) – Nieprzeciętny (2000)
  • Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin (2003)
  • Złota Odznaka Honorowa Gryf Zachodniopomorski (2004)

Źródło

  • Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta Szczecin

Linki zewnętrzneIES64.png
Autor opracowania: Kinga Konieczny