Moritz Volschov

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moritz Volschov
profesor i syndyk w Szczecinie
Data urodzenia 22 września 1661
Miejsce urodzenia Greifswald
Data śmierci 25 listopada 1726
Miejsce śmierci Szczecin
Lata działalności 1699-1726
Narodowość niemiecka


Moritz Volschov (Völschovius, Volschovius) (1661-1726) – profesor prawa w Gimnazjum Karolińskim i syndyk w Szczecinie.

Życiorys

Moritz Volschov urodził się 22 września 1661 roku w Greifswaldzie. W wieku jedenastu lat stracił ojca, także Moritza, który był prowizorem i rajcą. Odtąd nad jego wykształceniem czuwał brat matki, Bernhard Dieckmann, burmistrz Greifswaldu. Młody Moritz wysłany został do szkoły m.in. w Wismarze. W 1683 roku studiował w rodzinnym mieście, następnie wyjechał na studia do Frankfurtu nad Odrą. Odbył podróż po Europie, odwiedzając Holandię, Anglię i Francję. W 1696 roku gubernator Nils Bielke powołał go na stanowisko profesora prawa na uniwersytecie w Greifswaldzie. Był członkiem sądu polubownego, który rozstrzygał spór o Dąbie między Brandenburgią i Szwecją. W roku 1699 został sędzią wojskowym i profesorem prawa w Gimnazjum Karolińskim w Szczecinie. Przez krótki czas brał udział w wielkiej wojnie północnej . W 1711 roku z polecenia barona von Welwarda, udał się na dwór królewski do Sztokholmu, gdzie nabrał doświadczenia w służbie państwowej. Po powrocie na Pomorze w 1714 roku został syndykiem w Szczecinie.

Zmarł 25 listopada 1726 roku w Szczecinie.


Bibliografia

  • Quade, Michael Friedrich. Monumentum Perenni Memoriae ac Famae Viri [...] Dn. Mauritii Volschovii, Gymnasii Carolini quondan Professoris celeberrimi [...]. Sedini: Spiegel, [1726].
  • Voeltzkow, Alfred; Adam, Karl. Die Familien Voelschow oder Voeltzkow mit Einschluß der von Voltzkow auf Völtzkow. W: BSt NF Bd. X. Stettin 1906.
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Agata Michalska