Orzechów

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.886529,14.286539


Orzechów
Nazwa niemiecka Wrechow
Powiat gryfiński
Gmina Cedynia
Sołectwo Orzechów
[ Strona internetowa miejscowości.]

Orzechów (dawniej Wrechow) — wieś w gminie Cedynia w powiecie gryfińskim.

Położenie

Wieś położona jest we wschodniej części gminy Cedynia (5 km na wschód od Cedyni). Od południowego wschodu z Klępiczem (odległość 4 km), a od północy z Czachowem i Łukowicami (odległość 3 km). Przez wieś przebiega droga wojewódzka 124. Nieopodal wsi znajduje się Jezioro Orzechów, będące największym jeziorem w gminie.

Historia

Pierwsza wzmianka pisana o wsi pochodzi z 1311 roku (Wrech). Przypuszcza się, że wieś była pierwotnie słowiańska. Prawdopodobnie została zreorganizowana w dobie kolonizacji na prawie niemieckim, o czym może świadczyć znajdujący się w niej kościół granitowy datowany na XIII/XIV wiek. W 1337 roku pola wsi mierzyły 64 łany, a jej właścicielami byli członkowie osiadłego w Cedyni rodu von Jagow. W kolejnych orzechowskie grunty uległy rozdrobnieniu. Ich właścicielami byli w 1571 roku: Schönebeckowie, Balckowowie i Werbelowowie; w 1608 roku: Georg Werbelow, Jacob Schönebeck, domena elektoralna w Cedyni i domena zakonna w Golicach. W pierwszej połowie XVII wieku część włosci należała także do Sacków i Marwitzów. Jednak już w 1718 roku pola Orzechowa dzieliły między siebie tylko domeny w Cedyni i Golicach. Sytuacja taka utrzymywała się aż do likwidacji tych instytucji w początkach XIX wieku. W 1927 roku wieś łącznie z folwarkiem liczyła 362 mieszkańców i dysponowała polami o powierzchni 920,7 ha.

Zabytki

Bibliografia

  • Voss, Georg. Hoppe, Willy. Wrechow. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke