Pałac (Dreżewo)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
200px-Obiekt zabytkowy znak.svg.png nr rej. 867 z dnia 25 września 1984[1]
Pałac w Dreżewie
Pałac w Dreżewie
Nazwa niemiecka Dresow
Lokalizacja Dreżewo, gmina Karnice
Projektant nieznany
Data budowy 1863 r., pożar 1890 r. i odbudowa

Geolokalizacja: 54.047396,14.988758

Pałac w Dreżewie (niem. Dresow, gmina Karnice)

Wieś

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1287 roku, z dokumentu w którym książę Bogusław nadał wieś klasztorowi żeńskiemu z Trzebiatowa. W 1369 roku wieś i majątek od niejakiego Tiedego nabyła rodzina von Karnitzów. W rękach tego rodu wieś była przez kilka następnych stuleci. W pierwszej połowie XVIII wieku właścicielem był tajny radca Wilhelm von Karnitz, następnie pułkownik Joachim Matthias von Karnitz, który przekształcił majątek w alodia tzn. niepodzielne lenna. Kolejnym właścicielem był jego syn Carl von Karnitz, którego prawny opiekun (przedstawiciel rodziny von Woedtków) w roku 1753 sprzedał majątek (razem z wsią Pustkowo) rotmistrzowi Bogusławowi Friedrichowi von Schmelike. Od niego majątek odkupiła wdowa po kupcu Heinrichu Gottfriebie Beckerze, z domu Reinhard, mieszkanka Kołobrzegu. Po jej śmierci majątek wraz z Pustkowem odziedziczyła córka Katharina Elisabeth, żona kupca Carla Gottfrieda Zimmermanna. Po śmierci męża w 1789 roku sprzedała obydwa majątki Juliusowi Friedrichowi von Flemmingowi.

W 1804 roku dobra w Dreżewie zakupili Heinrich Victor Sigismund von Oertzen i Friedrich von Jasmund. W roku 1828 właścicielem Dreżewa oraz pobliskich Karnic był szczeciński kupiec Wietzlow, do którego należał m.in. szczeciński pałac przy obecnym Placu Orła Białego. W latach trzydziestych XIX wieku we wsi przeprowadzono separację gruntów dworskich i chłopskich. W 1840 roku właścicielem majątku został niejaki Elbe. W 1857 roku jego syn Oskar sprzedał majątek kupcowi i radcy handlowemu F.W. Schlutowi. Nowy nabywca był właścicielem firmy armatorskiej, generalnym konsulem królestw Norwegii i Szwecji, przedstawicielem Gotajskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia i na Życie, zajmował się także handlem zbożem.

Od 1884 roku do końca II wojny światowej majątek należał do rodu von Boninów. W 1892 roku majątek obejmował 1042 ha ziemi, z czego 453 ha przypadało na grunty orne, 213 ha na łąki, 166 ha na pastwiska i 210 ha na lasy. W 1905 roku właścicielem Dreżewa był rotmistrz Eduard von Bonin. Ostatnim właścicielem majątku przed II wojną światową, od 1929, roku był major Kurt von Bonin.

Po 1945 roku w majątku była kwatera Armii Czerwonej, od 1949 roku mieściła się tu siedziba PGR. Od 1968 roku właścicielem było Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Hodowli Zwierząt Zarodkowych. W końcu lat osiemdziesiątych został przekazany ZHP ze Śląska. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku należy do prywatnego właściciela.

Dwór

We wsi znajduje się pałac o powierzchni 2700 m2 zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek powstał w 1863 roku, jednakże w 1890 roku uległ pożarowi. Obecny wygląd obiektu pochodzi z czasów odbudowy. Jest to budynek dwukondygnacyjny z czworoboczną wieżą, postawiony na skarpie wzmocnionej murem. Budynek jest przyozdobiony blankami a od strony ogrodu ryzalitem.

Obecnie obiekt znajduje się w stanie postępującej ruiny z powodu zaprzestania rozpoczętego remontu.

W sąsiedztwie znajdują się zachowane zabudowania folwarczne oraz park dworski o powierzchni 9 ha w stylu angielskim otoczony murem. W parku znajduje się starodrzew złożony min. z kasztanów jadalnych i miłorzębów.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Przypisy

  1. Wojewódzki rejestr zabytków, w: Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie [online] [Przeglądany 10.08.2013] Dostępny w: http://wkz.bip.alfatv.pl/strony/menu/9.dhtml

Bibliografia

  • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa - Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w SzczecinieLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Maciej Burdzy