Pamiętnik Anastazji Gołębiewskiej (film)
Pamiętnik Anastazji Gołębiewskiej (1983) – reportaż filmowy opowiadający o losach polskich rodzin wywiezionych podczas okupacji niemieckiej na przymusowe roboty do III Rzeszy. Historia osadnictwa polskiego na Pomorzu Zachodnim w 1945 roku.
Bohaterką filmu jest Anastazja Gołębiewska, która w wieku 16 lat została wywieziona na przymusowe roboty do III Rzeszy. Tam pracowała u bauera w pobliżu Peenemünde. Tam też rozpoczęła pisanie pamiętnika, który miał stać się niezwykle cennym zapisem pionierskich lat na Ziemiach Zachodnich.
Przed kamerą Anastazja Gołębiewska, w chwili realizacji reportażu mieszkanka Wałbrzycha, opowiada o swoich pierwszych kontaktach z ziemią szczecińską, wielokrotnych przeprowadzkach wymuszonych nakazem zagospodarowania tych terenów, osadnictwie pierwszych repatriantów ze Wschodu i przybyszów z różnych regionów Polski, integracji społecznej i kulturowej osiedleńców, uczuciu niepewności, które jeszcze przez wiele lat po zakończeniu wojny towarzyszyły mieszkańcom tzw. Ziem Odzyskanych.
W 1972 roku w konkursie „Dzieje szczecińskich rodzin w XX wieku” autorka otrzymała za swój pamiętnik I nagrodę. Obszerne fragmenty wspomnień Anastazji Gołębiewskiej zostały opublikowane w zbiorowym wydawnictwie Znad odrzańskiej ziemi.
Informacje o filmie
- scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
- zdjęcia: Stanisław Brychcy
- dźwięk: Antoni Kujawa
- oprac. muz.: Andrzej Trybuła
- montaż: Bogdan Kondratt
- kier. prod.: Jerzy Behnke
- dane techn.: film barwny
- czas: 45'
- produkcja: TVP Szczecin 1983
- emisja: 12 czerwca 1984, TVP pr. 2 godz. 17.30
Źródła
- Materiały ze zbiorów Andrzeja Androchowicza