Paul Backhoff

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Backhoff
profesor gimnazjalny
Data urodzenia 10 stycznia 1881
Miejsce urodzenia Holzminden (Braunschweig).
Data śmierci nieznana
Miejsce śmierci nieznane
Lata działalności 1912-?
Narodowość niemiecka


Paul Backhoff (1881-?) – niemiecki profesor gimnazjalny.

Życiorys

Paul Hermann Backhoff urodził się 10 stycznia 1881 roku w Holzminden (Braunschweig). Uczęszczał do gimnazjum w swoim rodzinnym mieście, które ukończył po otrzymaniu świadectwa dojrzałości 4 września 1903 roku. Studiował nauki przyrodnicze na uniwersytecie w Kilonii, które kontynuował w Monachium i Getyndze. Egzamin doktorski złożył 17 grudnia 1909 roku na uniwersytecie w Getyndze broniąc dysertacji Die Entwicklung des Copulationsapparates bei Agrion, którą rok później opublikował w czasopiśmie Zeitschrift für Wissenschaftliche Zoologie.

W roku 1910 zdał państwowy egzamin uprawniający go do nauczania chemii, fizyki, zoologii i botaniki w szkołach gimnazjalnych. Roczne seminarium rozpoczął w roku 1910 w Städtisches Gymnasium und die mit diesem verbundene Real-Schule nebst Vorschule w Greifswaldzie, podczas którego przystąpił do egzaminu na nauczyciela gimnastyki. Pierwszą połowę rocznego okresu próbnego odbył w gimnazjum w Drawsku Pomorskim, drugą zaś w Bismarck-Oberrealschule w Szczecinie.

Po zakończeniu rocznego okresu próbnego Paul Backhoff został przyjęty do Bismarck-Oberrealschule w Szczecinie, gdzie od 1 października 1912 roku objął stanowisko profesora gimnazjalnego (Oberlehrer).

Paul Backhoff już na początku wybuchu pierwszej wojny światowej w roku 1914 wstąpił do służby wojskowej jako ochotnik. 19 września 1918 roku został zwolniony ze służby wojskowej w randze podoficera, został też odznaczony Krzyżem Żelaznym II Klasy (Eisernes Kreuz II. Klasse).

Literatura

  • Die Entwicklung des Copulationsapparates von Agrion. Ein Beitrag zur postembryonalen Entwicklungsgeschichte der Odonaten. Zeitschrift für Wissenschaftliche Zoologie. Bd. 95, 1910, s. 647-706.

Bibliografia

  • Jahresbericht der Bismarck-Oberrealschule zu Stettin i. E. Stettin: Druck von Hermann Saran 1913, s. 25.

Linki zewnętrzne