Paul Müller

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Müller
pastor
Data urodzenia 14 października 1647
Miejsce urodzenia Kołobrzeg
Data śmierci 27 grudnia 1722
Miejsce śmierci Kołobrzeg
Narodowość niemiecka


Paul Müller (1647-1722) - pastor w kościele mariackim w Kołobrzegu.

Życiorys

Paul Müller urodził się 14 października 1647 roku w rodzinie Paula Müllera, pastora w kościele św. Ducha w Kołobrzegu i jego żony Sophie Stelter. Nauki pobierał w miejscowym liceum oraz gimnazjum w Berlinie. Od 1666 roku studiował w Wittenberdze. Zaznaczył także swoją obecność na uczelniach w Lipsku, Erfurcie Jenie i Halle.

Na życzenie ojca powrócił do rodzinnego miasta w 1669 roku aby wspierać go w posłudze kapłańskiej. W rodzinnych stronach nie pozostał jednak długo ponieważ wyjechał do Szczecina. Tu podjął się edukacji synów pastora i superintendenta Joachima Fabriciusa. Pełnił też rolę zastępcy Fabriciusa, wygłaszając kazania pod nieobecność pastora. Podczas swej duchownej kariery miał zaszczyt wygłosić kazanie w obecności króla szwedzkiego, Karola XI.

Müller ponownie też został nauczycielem, sprawując pieczę nad synami generała dywizji i komendanta w Szczecine, Jakoba Johanna von Wulffen. W 1678 roku udał się do Kołobrzegu, gdzie objął posadę konrektora w liceum. W roku kolejnym został pastorem w kościele św.Jerzego i Mikołaja, w 1682 w kościele św. Ducha i św. Gertrudy, a w roku 1703 arcydiakonem w Konkatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kołobrzegu, w której to 3 lata poźniej został pastorem primariusem. W 1719 roku został mianowany radcą Konsystorza.

Zmarł w wieku 75 lat, po świętach Bożego Narodzenia 1722 roku. Został pochowany 24 stycznia 1723 roku.
Żoną P. Müllera była Elisabeth von Pritzen. Ich córka, Ursula Elisabeth była żoną Christ. Gottfrieda Queitschiusa, rektora liceum w Kołobrzegu.

Bibliografia

  • Trauer-Bezeugung, Welche bey Christ-ansehnlicher Leich-Bestattung Des weyland [...] Herrn Pauli Müllern, Ihro Königl. Majest. in Preussen zu Dero Hinter-Pommerschen Consistorio Hochverordnetem Rahts [...] Pastoris Primarii bey hiesiger St. Marien Kirchen [...] :Als Derselbe [...] Ao. 1722. den 27. Dec. im 75. Jahre seines [...] Lebens, diese Eitelkeit mit der glorieusen Ewigkeit verwechstelte, Und [...] den 24. Januar. 1723. zu seiner Ruhe-Städte gebracht wurde, Gegen Ihren Treu-gewesenen Lehrer In gegenwärtigen Zeilen mittleidigst abgelegt Die Danckbahre Bürgerschafft in Colberg. Stargard, 1723.
  • Müller, Ernst. Die Evangelischen Geistlichen Pommerns von der Reformation bis zur Gegenwart. T. 2. Stettin: Saunier, 1912, s.192.

Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Alicja Łojko