Piasek

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geolokalizacja: 52.976562,14.206876


Piasek
Nazwa niemiecka Peetzig
Powiat gryfiński
Gmina Cedynia
Sołectwo Piasek
[ Strona internetowa miejscowości.]

Piasek (dawniej Peetzig) — wieś w gminie Cedynia w powiecie gryfińskim.

Położenie

Wieś położona jest w północnej części gminy Cedynia (11 km na północ od Cedyni i 15 km na zachód od Chojny). Od północnego wschodu sąsiaduje z Raduniem (odległość 3,5 km), od południowego zachodu z Bielinkiem (odległość 6 km). Piasek usytuowany jest na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, przy Puszczy Piaskowej.

Historia

Pierwsza wzmianka o Piasku (Paceka) pochodzi z 1270 roku. Margrabiowie brandenburscy pozyskali wówczas od biskupa brandenburskiego ziemię chojeńską, przekazując mu w zamian miasto i ziemię Löwenberg. W dokumencie potwierdzającym wymianę Piasek został zaliczony do wsi słowiańskich (villa slavicalis). Mianem tym określany był jeszcze w 1351 roku. W 1348 roku margrabia Ludwig przekazał dochody ze wsi braciom Konradowi i Ebelowi Toytin - sołtysom barlineckim. W 1352 roku lenna we wsi mieli przedstawiciele rodu Brederlow. Od 1608 roku Piasek był własnością Burgsdorffów. Pod koniec XVII wieku wieś stała się częścią nowo utworzonego margrabstwa Schwedt. W 1718 roku we wsi było 7 rybaków, 1 pasterz i 1 młynarz. W 1811 roku wieś nabył książę Hardenberg i włączył ją do włości krzymowskich. W 1927 roku areał wsi łącznie z folwarkiem i leśnictwem mierzył 4920,4 ha. Zamieszkiwało tam łącznie 791 osób.

Zabytki

Bibliografia

  • Voss, Georg. Hoppe, Willy. Peetzig. W: Die Kunstdenkmäler der Provinz Brandenburg, Schriftleitung E. Blunck, Bd. VII, T. 1: Kreis Königsberg (Neumark), H. III: Die nördlichen Orte. Berlin 1927.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Michał Gierke