Podlipce

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieś
Wieś
{{{grafika_opis}}}
Powiat
Gmina
Sołectwo
[ Strona internetowa miejscowości.]


Geografia

Położenie

Osada w południowej części gminy, na skrzyżowaniu dróg: Sarnikierz – Węgorzyno i Storkowo – Winniki, 4 km na południe od Węgorzyna. Ulicówka o zabudowie zwartej. Wysokość 110 m n.p.m. Nazwy przejściowe: Zdziechów, Zdziechowo, nazwa niemiecka Piepstock

Obiekty fizjograficzne

Racisław, płaskowzgórze położone 1,2 km na południowy zachód od Kowali i 2 km na południe od Podlipiec. Wysokość 150 m n.p.m.

Przyroda

Park dworski, krajobrazowy, z 1 połowy XIX wieku. Powierzchnia 3,8 ha. Starodrzew: dęby o obwodzie do 500 cm. Wpisany 12.12.1980 roku do rejestru zabytków pod nr 958.

Historia

Pierwsza wzmianka o osadzie, która nazywała się Piepstock pochodzi z roku 1780 [1]. W 1866 roku była własnością rodziny Knappe ze Storkowa, mieszkało w niej 155 osób w 7 domach. W 1870 roku do szkoły uczęszczało 24 uczniów. W czasie II wojny światowej był tu obóz jeniecki (praca przy budowie autostrady). Baraki znajdowały się na południowy wschód od wsi. Przy drodze do Storkowa, w pobliżu budowanej autostrady był cmentarz, na którym chowano zmarłych jeńców.

Samorząd

Wieś w sołectwie Sarnikierz.

Turystyka

Znakowany szlak pieszy koloru niebieskiego;

Demografia

W 2008 roku wieś zamieszkiwały 102 osoby.
Liczba ludności na dzień 31.12.2012 r. - 103 osoby[2].

Zabytki

Dwór, z końca XIX wieku, na planie prostokąta, jednopiętrowy, z czerwonej cegły. Układ wnętrz dwutraktowy. Wystrój elewacji: ceglany ząbkowany gzyms kordonowy, gzyms wieńczący z krosztynami i odcinkami łukowymi nad oknami.

Przypisy

  1. Afeltowicz Beata. Nazwy miejscowe byłego powiatu łobeskiego. Szczecin 2013, s. 115
  2. Dane z Urzędu Gminy Węgorzyno


Bibliografia

Linki zewnętrzne

Zobacz też