Pomnik poległych w I wojnie światowej (Cerkwica)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cerkwicy powstał w latach 20. XX wieku[1]

Pomnik poległych w I wojnie światowej w Cerkwicy

Zlokalizowany został na cmentarzu komunalnym i ma charakter „Gaju Bohaterów” (w literaturze polskiej tego typu założenia określane są też jako Gaje Chwały).

Gaj Chwały w Cerkwicy

Jest to założenie symboliczne – pomnik główny w centrum cmentarza w formie kopca z głazów narzutowych jest otoczony nasadzonymi wzdłuż alejek cmentarnych dębami, u stóp których znajdują się mniejsze głazy granitowe z imionami i nazwiskami 99 poległych. Każdy z poległych „otrzymał” swoje drzewo i kamień ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Na głazie głównym wyryta inskrypcja Unsern toten Helden 1914 – 1918 (Naszym martwym bohaterom 1914 - 1918), powyżej Krzyż Żelazny, a poniżej dwie skrzyżowane gałązki oliwne. Cmentarz razem z pomnikiem został w 2004 roku wpisany do rejestru zabytków. Podobne „gaje” stworzono także dla poległych m.in. z gminy Karcino pod Kołobrzegiem i Mieszewa w gminie Węgorzyno.

Przypisy

  1. W literaturze można spotkać datę 1920. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Większość pomników poległych w I wojnie światowej na Pomorzu Zachodnim powstała w połowie lat 20. XX wieku. Patrz: Baatz F., Buske N., Lissok M. Die Dorfkirchen im historischen Kreis Greifenberg. Mühlhein, 2006, s.166.

Bibliografia

  • Baatz Fritz, Buske Norbert, Lissok Michael. Die Dorfkirchen im historischen Kreis Greifenberg. Mühlhein 2006, s.166-167.
  • Bonowska Magdalena. Przemijanie. Śmierć, pogrzeb i życie pozagrobowe w wyobrażeniach mieszkańców Pomorza Zachodniego na przełomie XIX i XX wieku. Poznań 2004.
  • Walasek Lidia, Wójcik Kamila. Upamiętnienia żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. W: Nekropolie, kirkuty, cmentarze. Materiały z ogólnopolskiej konferencji, Szczecin 11-12 czerwca 2002, red. A. Łazowski. Szczecin 2002, s.303-315.
  • Wójcik Kamila, Karta ewidencyjna miejsca pamięci poległych w I wojnie światowej, nr 241, Szczecin, 2001.Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Anna Bartczak