Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego (1997) – filmowy portret Wiesława Wodeckiego (1927-2010), znanego publicysty, felietonisty, reżysera telewizyjnego, autora książek z dziedziny literatury faktu.

Pochodzący z Kielecczyzny Wodecki w czasie wojny był żołnierzem AK. Od lipca 1945 roku związany był z Wrocławiem. Tu studiował m.in. polonistykę, historię i socjologię. Został absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów dorabiał pisaniem do „Gazety Robotniczej” (obecnie „Gazeta Wrocławska”), z którą związany był aż do śmierci.

W 1961 roku przeniósł się do Szczecina. Początkowo był dziennikarzem „Głosu Szczecińskiego”. Później został zaangażowany do lokalnego Ośrodka Telewizyjnego jako kierownik literacki. Przyczynił się do największych sukcesów Ośrodka, na potrzeby którego stworzył teatr telewizyjny. Wspólnie z Juliuszem Burskim adaptował i reżyserował cykl widowisk Wieczory z Conradem, za który otrzymał „Złoty Ekran”. Był także autorem, reżyserem i realizatorem telewizyjnym programów publicystycznych i dokumentalnych.

W 1969 roku powrócił do Wrocławia, gdzie w tamtejszym Ośrodku TV wyreżyserował wiele głośnych spektakli z repertuaru rosyjskiego i niemieckiego, m.in. Braci Lautensack. Autor i reżyser głośnego widowiska Rzecz o zagładzie miasta ("Złoty Ekran” 1970). Widowisko to było później grane w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (sto przedstawień).

Za działalność w „Solidarności” został internowany podczas stanu wojennego. Po zwolnieniu na krótko wrócił do Telewizji. Równocześnie zajął się twórczością literacką. Do jego najgłośniejszych książek należą Listy do Leona, Moskwa Plac Czerwony – 28 maja, godz. 19.30, Komando KZC-0423, Nowo-Twór. Szkice o Rosji. Po przejściu na emeryturę kontynuował współpracę z „Magazynem Tygodniowym Gazety Robotniczej”, gdzie zamieszczał felietony w cyklu Racje i aberracje Wiesława Wodeckiego.

W filmie o Wodeckim wypowiadają się jego bliscy współpracownicy, aktorzy Igor Przegrodzki i Zygmunt Bielawski, scenograf Michał Jędrzejewski, maszynista TV Jan Drozdowski. Ponadto w filmie wykorzystano fragmenty spektakli w reżyserii Wiesława Wodeckiego oraz zdjęcia filmowe i fotografie z jego własnych zbiorów.

Informacje o filmie

  • scenariusz i realizacja: Andrzej Androchowicz
  • zdjęcia: Piotr Varanka
  • montaż: Robert Jasiak
  • dźwięk: Tomasz Włosik
  • światło: Zbigniew Kadzidłowski
  • kier. produkcji: Wojciech Kasprzyk
  • dane techn.: MV
  • czas: 35’
  • produkcja: TVP Wrocław 1997Źródła
IES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz