Radiokuter (radio)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Radiokuter (także Szczeciński Radiokuter) – cykliczna radiowa audycja satyryczna realizowana przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Szczecinie

Historia

Historia Radiokutra sięga końca lat czterdziestych. Wtedy to na antenie lokalnej rozgłośni radiowej pojawiła się cykliczna audycja o charakterze interwencyjnym, Sieć mikrofonowa. Audycje przygotowywali m.in. Władysław Wojciechowski, Stanisław Szydłowski, Henryk Piotrowski i Ryszard Pietruski. Pierwsza Sieć prawdopodobnie została nadana w roku 1948, bo z tego okresu zachował się w archiwach Polskiego Radia w Szczecinie jeden z odcinków cyklu.

Na początku lat pięćdziesiątych wraz ze zmianami personalnymi zmienił się też charakter audycji. Nowy cykl opatrzono tytułem Radiokuter. Każdy program rozpoczynano piosenką Już Radiokuter z połowu.... Dotychczasowe sprawy interwencyjne zastąpiła satyra społeczna i polityczna, głównie antyrewizjonistyczna (np. krytyka Radia Wolna Europa i jej polskiej sekcji). Ważnym elementem Radiokutra stały się piosenki, które szybko uzyskiwały popularność i często funkcjonowały także poza programem. Rozgłośnia Szczecińska często ogłaszała otwarte konkursy dla radiosłuchaczy na teksty satyryczne do audycji.

W 1961 roku cykliczna audycja, dotąd nadawana w programie lokalnym rozgłośni szczecińskiej, po raz pierwszy pojawiła się w programie ogólnopolskim PR. Emitowano ją także w programie dla rybaków i marynarzy Dla tych co na morzu. Od roku 1966 Radiokuter nadawano regularnie w III programie PR w paśmie ogólnopolskim. Cykl egzystował w Polskim Radio do 1980 roku. Częściowo jego satyryczny charakter kontynuowano w audycji Nurty zza burty.

Na przestrzeni lat audycje stawały się monotematyczne. Przygotowywał je najczęściej stały zespół, w skład którego wchodzili:

W dniu 26 grudnia 1985 roku na antenie PR wyemitowano montaż fragmentów Radiokutra z lat 60.

Nagrody i wyróżnieniaŹródłaIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz