Rekonstrukcja poety (TV)

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rekonstrukcja poety (1969) – telewizyjne widowisko wg radiowego dramatu poetyckiego Zbigniewa Herberta z 1960 roku w wykonaniu aktorów scen szczecińskich.

Próba odtworzenia losu jednej z najbardziej fascynujących i tajemniczych postaci światowej literatury - pierwszego wielkiego epika, Homera.

Premiera przedstawienia zrealizowanego przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych w Szczecinie odbyła się 13 grudnia 1968 roku w Klubie „13 Muz”.

Informacje o przedstawieniuZ prasy

  • (...) O szczecińskim przedstawieniu „Rekonstrukcji poety” można mówić różnie. Można je chwalić za wyborne aktorstwo i pomysłową oprawę plastyczną; można ganić za brak dramatycznego nerwu, za małą klarowność wątku, za niestosowną umowność kostiumu (wszak prawda to dawno udowodniona, że nowatorska treść w teatrze - jeśli ma być zrozumiała - wymaga największej dosłowności kostiumu i scenografii). Ale to wszystko nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest, że masowej publiczności telewizyjnej zaprezentowano twórcę niezwykle interesującego, pisarza błyskotliwego, przewrotnego i głęboko myślącego. Za to należą się szczecińskiej telewizji szczególne brawa. (Witold Kalinowski, O posłannictwie poety, „Ekran” 1969 nr 13, s. 21)Ciekawostki

  • Prapremiera radiowa dramatu Zbigniewa Herberta Rekonstrukcja poety odbyła się 6 czerwca 1960 roku. Jej reżyserem był Tadeusz Byrski. Pierwodruk dramatu opublikowano w numerze 11-12 miesięcznika „Więź” z 196o roku.Źródła
Logo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz