Ryszard Ulicki

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryszard Ulicki
polityk, pisarz, artysta
brak zdjecia
Data urodzenia 20 lipca 1943
Miejsce urodzenia Łódź
Data śmierci 2 sierpnia 2016
Narodowość polska


Ryszard Ulicki (1943-2016) - polityk, poeta, prozaik, dziennikarz, autor tekstów piosenek.

Życiorys

Urodził się 20 lipca 1943 roku w Łodzi. Od 1949 roku mieszkaniec Koszalina. Polityk, poeta, prozaik, dziennikarz, autor ponad 800 tekstów piosenek (m.in. "Kolorowych jarmarków", kilkudziesięciu widowisk, a także kilku książek. W latach 2000-2003 był redaktorem naczelnym koszalińskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Miesięcznik".

Od 1991 do 2003 roku pełnił funkcję posła I, II, III i IV kadencji wybranego w okręgu koszalińskim z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W lipcu 2003 roku utracił mandat poselski w związku z powołaniem przez Sejm na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 1969 roku do rozwiązania należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. [1].

Ryszard Ulicki znany był przede wszystkim jako artysta, autor tekstów piosenek, rzeźbiarz i pisarz. Autor bajek dla dzieci, libretta

Okładka książki "AFA"

widowiska "Jak nie kochać tej ziemi", powieści "Skandal sezonu" i "AFA", tomu opowiadań "Dyskretny urok kapitalizmu", tomów poezji "Moje miasto", "I ciągle jeszcze idę", "Album zwierzyny dzikiej, domowej i łonowej" oraz "Wierszopienia", a także monodramu "Kambek", sztuki teatralnej "Zdrówko pana dyrektora" oraz musicalu " Jame Roma Sam - Roma Żyje".

Był zdobywcą głównych nagród na festiwalach piosenek w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Kielcach oraz laureatem nagród literackich Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Obrony Narodowej, także autorem pieśni i piosenek dla zespołów romskich. W lipcu 2004 roku podczas Festiwalu Kultury i Piosenki Romów w Ciechocinku od króla polskich Romów otrzymał tytuł honorowego wójta cygańskiego. Był także twórcą ponad 60 rzeźb w kamieniu i drewnie. Zmarł 2 sierpnia 2016 roku.

  • Ryszard Ulicki Kolorowe Jarmarki- tekst[2]
Kiedy patrzę hen za siebie,
W tamte lata co minęły,
Czasem myślę, co przegrałem,
Ile diabli wzięli,
Co straciłem z własnej woli,
Ile przeciw sobie.
Co wyliczę, to wyliczę,
Ale zawsze wtedy powiem,
Że najbardziej mi żal ...

Ref:
Kolorowych jarmarków,
Blaszanych zegarków,
Pierzastych kogucików,
Baloników na druciku
Motyli drewnianych,
Koników bujanych,
Cukrowej waty,
Z piernika chaty.

Gdy w dzieciństwa wracam strony,
Dobre chwile przypominam,
Mego miasta słyszę dzwony,
Czy ktoś czas zatrzymał?
I gdy pytam cicho siebie:
Czego żal dziś tobie?
Co wyliczę, to wyliczę,
Ale zawsze wtedy powiem,
Że najbardziej mi żal ...

Jubileusz 65. lecia Ryszarda Ulickiego w 2008 roku był okazją do wystawy jego najnowszych rzeźb z cyklu "Antysylikon - cyc polski" (prezentowana była w Galerii "Na Piętrze" w Koszalinie).

Córka Ryszarda Ulickiego, Katarzyna Ulicka-Pyda jest aktorką Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Żona, Maria Ulicka jest działaczem kulturalnym, prowadzi Teatr Propozycji Dialog w Koszalinie.

Przypisy

  1. Ryszard Ulicki. W : Wkipedia. Wolna encyklopedia [online]. [Przeglądany 02 sierpnia 2013].
  2. Ryszard Ulicki. W:ulickipomorzezachodnie.pl [online]. [Przeglądany 02 sierpnia 2013].

Linki zewnętrzneLogo pomeranica.jpg
Autor opracowania: Tomasz Wojciechowski