Stanisław Modelski

Z Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Modelski
dziennikarz radiowy i telewizyjny, muzyk
brak zdjecia
(fot. Ryszard Pakieser - „Kurier Szczeciński”)
Data urodzenia 1 maja 1934
Miejsce urodzenia Międzychód
Data śmierci 1 września 2015
Miejsce śmierci Szczecin
Miejsce spoczynku Cmentarz Centralny w Szczecinie (kw. 24A-8-01)
Lokalizacja grobu zobacz na mapieStanisław Modelski (1934-2015) – dziennikarz radiowy i telewizyjny, muzyk, twórca środowiska jazzowego w Szczecinie, autor pierwszej w Polsce cyklicznej audycji poświęconej jazzowi, publicysta

Życiorys

Stanisław Modelski urodził się 1 maja 1934 roku w Międzychodzie (dawne woj. poznańskie).

Ze Szczecinem związany był od 1945 roku. Tu uczęszczał do szkoły muzycznej. W latach 1951-1955 kontynuował naukę w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie. Po powrocie do Szczecina został zatrudniony w Rozgłośni Polskiego Radia jako redaktor muzyczny (od 1 września 1955). Był autorem wielu audycji i programów muzycznych popularyzujących muzykę, a zwłaszcza jazz. W 1957 roku w ramach sąsiedzkiej wymiany wyjechał do NRD, gdzie w tamtejszych rozgłośniach radiowych prezentował audycje o polskim jazzie. W warszawskim studiu S-2 dokonał pierwszych nagrań słynnego szczecińskiego zespołu Filipinki.

W 1957 roku przeszedł do pracy w powstającym Doświadczalnym Ośrodku Telewizyjnym w Szczecinie. Kierował Redakcją Muzyczną DOT, a od 1961 roku Redakcją Muzyczną Ośrodka TVP w Szczecinie. Był twórcą licznych programów i reportaży telewizyjnych o tematyce muzycznej, autorem relacji z dużych imprez muzycznych, m.in. z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz z Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Muzycznie zilustrował i opracował większość programów realizowanych w szczecińskim Radiu i Telewizji. Zdobył wiele nagród i wyróżnień dziennikarskich, m.in. „Złoty Ekran”.

Zafascynowany technikami rejestracji dźwięku oraz urządzeniami do jego zapisu, w 1962 roku podjął studia wieczorowe na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, które ukończył z tytułem inżyniera-elektryka w 1967 roku.

Był wieloletnim i aktywnym działaczem jazzowym. Pierwsze kontakty z tym środowiskiem nawiązał jeszcze w Krakowie, przyjaźniąc się m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Byrczkiem, Romanem Dylągiem, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Trzaskowskim i Andrzejem Kurylewiczem. W szczecińskiej Rozgłośni Polskiego Radia stworzył cykliczną audycję poświęconą jazzowi Z jazzu, to co chcecie, która nadawano od maja 1956 roku. Była to prekursorska audycja tego typu w Polsce. Cieszyła się ogromnym powodzeniem nie tylko w kraju, ale i za granicą, o czym świadczyły entuzjastyczne listy z Czechosłowacji i z Ukrainy. Później prowadził poniedziałkową audycję 50 minut jazzu. Założył pierwszy w Szczecinie jazz-klub, którego siedziba mieściła się w studenckim klubie „Pimpuś” przy ul. Mickiewicza 66. Był także założycielem i liderem Jazz Kwartetu oraz współorganizatorem cyklicznych koncertów Oko w oko z jazzem. Uczestniczył w konferencji Komitetu Koordynacyjnego Jazz Klubów Polskich w Krakowie (11 maja 1958) oraz w licznych festiwalach, m.in. Jazz Jamboree, z których relacje zamieszczał w prasie muzycznej, głównie w miesięczniku „Jazz”. Był wieloletnim Członkiem Sądu Koleżeńskiego Polskiej Federacji Jazzowej. W 2009 roku został Honorowym Prezesem Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Szczecinie.

Pod koniec lat osiemdziesiątych wyjechał do USA, gdzie spędził prawie trzy lata. Po powrocie do kraju na krótko został przedstawicielem AmerBanku, pierwszego w powojennej Polsce banku z obcym kapitałem, założonego w Stanach Zjednoczonych m.in. przez pisarza Jerzego Kosińskiego i znanego działacza jazzowego Jana Byrczka.

Był członkiem SDRP „Pomorze Zachodnie” i Przewodniczącym Sądu Dziennikarskiego tego stowarzyszenia. W 1999 roku w plebiscycie szczecińskiego oddziału SDRP został wybrany Nestorem Roku.

Żona, Teresa, jest dziennikarką radiowo-telewizyjną i historykiem sztuki.

Zmarł 1 września 2015 roku w Szczecinie po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany 11 września na Cmentarzu Centralnym (kw. 24A-8-01).

Wybrane programy telewizyjneW TelewizjiWybrane filmy i reportażeWybrane spektakle teatralneWybrane artykuły

  • Spotkanie z Woody Hermanem i jego Trzódką, „Jazz” 1976 nr 4, s. 3-4Nagrody i wyróżnienia

  • 1967 – dyplom uznania Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Szczecinie za zasługi w rozwoju Telewizji Polskiej na Ziemi Szczecińskiej w X-lecie nadania pierwszego programu ze Szczecińskiego Ośrodka TV
  • 2000 – honorowy tytuł „Nestor Roku 1999” w konkursie Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej w SzczecinieO Stanisławie Modelskim

Dla warszawiaka Poznań, Łódź czy Szczecin to „prowincja”, stąd i radiostacje tych miast określa się mianem radiostacji „prowincjonalnych”. A właśnie niektóre z nich przejawiają aktywną działalność jazzową. Chyba na pierwszym miejscu trzeba wymienić audycje nadawane przez rozgłośnię szczecińską już od 1956 roku. Autorem ich jest popularny muzyk i działacz jazzowy Stanisław Modelski, który przez ten okres zdołał nie tylko pozyskać wielu stałych słuchaczy, ale i sam stał się wytrawnym autorem radiowym. (Roman Waschko, Jazz od frontu i od kuchni, PWM, Kraków 1962)

Ciekawostki

  • Na początku lat sześćdziesiątych był autorem sygnału dźwiękowego do planszy Ośrodka Telewizyjnego w Szczecinie. Sygnał został zrealizowany przy użyciu dwóch waltorni oraz syren lodołamacza m/s „Swarożyc”, przyprowadzonego w kwietniu 1948 roku z Amsterdamu do szczecińskiego portu przez kpt. Konstantego Gowora
  • W 2016 roku na łamach „Kroniki Szczecina 2015-2016” (s. 185-188) ukazał się tekst ks. Jana Marcina Mazura Stanisław Modelski (1934-2015). Dziennikarz, pionier i propagator jazzu


Sygnał TVP SzczecinŹródła

Bibliografia

InneIES64.png
Autor opracowania: Andrzej Androchowicz